Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Zámek Vrchotovy Janovice byl sídlem Sidonie Nádherné. Dnes nabízí působivé expozice a spoustu výletů v okolí

Zámek Vrchotovy Janovice se nachází v okrese Benešov ve stejnojmenném městě. Původně to byla vodní tvrz, která byla v 18. století přestavěná na zámek. Místo se proslavilo především jako sídlo baronky Sidonie Nádherné, která byla významnou mecenáškou umění. Co můžete zhlédnout na zámku a co stojí za návštěvu v nejbližším okolí?

Historie zámku Vrchotovy Janovice

Na místě dnešního zámku původně stála gotická tvrz ze 14. století chráněná vodním příkopem. Jejími majiteli byli pánové z Janovic. V průběhu husitských válek se pak jejími vlastníky stali Vrchotové z Vrchotic. Koncem 16. století byla přistavěna jižní část tvrze pány z Říčan. Významná přestavba tvrze na zámek probíhala v letech 1750 až 1766. Jejím hlavním aktérem byl hrabě Arnošt František z Vrtby.

V roce 1807 zámek zdědil František Josef Vratislav, hrabě z Mitrovic, jehož syn František v roce 1856 přestavěl zámek v novogotickém romantickém slohu takřka do dnešní podoby. Trojkřídlý zámek má půdorys nepravidelného trojúhelníku a má uzavřené nádvoří i věž. Dříve stál na jižní straně i pivovar, později hospodářské budovy, v okolí bylo i několik mlýnů. František z Mitrovic nechal také vybudovat anglický park, který má dnes uprostřed umělé jezero. Kolem zámku jsou dosud pozůstatky vodního příkopu a překrásný park je volně přístupný.

Zámek Sidonie Nádherné

V roce 1879 koupil zámek baron Karel Ludvík Nádherný z Borutína, jehož potomci jej vlastnili až do roku 1948. V této době byly prováděny ještě další přístavby a renovace zámku. Významnou majitelkou zámku byla Sidonie Nádherná z Borutína (1885–1950), mecenáška a organizátorka kulturního života, která je společně s některými dalšími členy rodiny pohřbena v zámeckém parku.

V roce 1948 bohužel o svůj zámek přišla, byla nucena emigrovat a o dva roky později zemřela. Za svůj domov ale považovala Vrchotovy Janovice, proto zde byly v roce 1999 přivezeny její ostatky. Ve své době umožňovala setkávání významných osobností politického a kulturního života na zámku, například se zde objevovali Karel Čapek, Alice Masaryková, Max Švabinský, Karl Kraus, Rainer Maria Rilke a mnozí další.

Vrchotovy Janovice za války

Za války zámek zabrali nacisti. Ve městě Vrchotovy Janovice byla dokonce pobočka koncentračního tábora Flossenbürg, kam byli umísťováni lidé, kteří uprchli z totálního nasazení v Říši nebo manželé Židovek či potomci ze smíšených manželství. Město má z doby druhé světové války pohnutou historii, mrtví byli pohřbíváni u zdí zámeckého parku. Dnes se na hřbitově u kostela svatého Martina nachází památník obětem války.

Po znárodnění v roce 1948 byl na zámku nejprve umístěn sklad textilu, později sbírky okresního archivu. Zámek bohužel postupně pustl. Zachráněn byl až díky Národnímu muzeu v Praze v 50. letech, postupně byl opravován a dnes je veřejnosti přístupný.

Expozice Společnost v Čechách 19. století a České zvonařství

Dnes zámek nabízí spoustu zajímavých expozic, například expozici Společnost v Čechách 19. století, jejíž součástí jsou některé předměty patřící významným osobnostem té doby (Havlíčkova kytara) a také jejich portréty. Zajímavostí je i puzzle z 19. století. Další expozicí je expozice nazvaná Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice představující tyto umělce, které na zámku hostila Sidonie Nádherná, jejíž portrét od Maxe Švabinského z roku 1906 si rovněž můžete na zámku prohlédnout.

V neposlední řadě vás může zaujmout i expozice České zvonařství věnovaná historii zvonařského řemesla na území Čech a Moravy. Expozici tvoří historické sbírky zvonů Národního muzea a prohlídku doprovází zvuky zvonů či zvonkoher. Všechny tyto expozice jsou pro návštěvníky opravdovým zážitkem.

Tipy na výlety v okolí Vrchotových Janovic

A co si lze ještě prohlédnout v okolí zámku a Vrchotových Janovic? Za zmínku stojí určitě naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné, která má na 8 km 7 zastavení a vede z Olbramovic do Vrchotových Janovic. Ve městě Vrchotovy Janovice určitě navštivte kostel svatého Martina ze 12. století a přilehlý hřbitov s památníkem obětem války i mnoha zajímavými hroby. Vrchotovy Janovice mají opravdu bohatou historii, Obecní dům byl původně kaplí svaté Máří Magdaleny a od 18. století farou. Hůrecký mlýn pak patří mezi nejstarší mlýny ze 17. století.

Navštívit můžete i zříceninu hradu Kouty, Motýlárium ve Voticích, retroautomuzeum ve Strnadicích, zámek Radíč, zříceninu hradu Kozí hřbet, naučnou stezku Drbákov, skanzen Vysoký Chlumec, větrný mlýn Příčovy, zámek Konopiště, zříceninu hradu Zvěřinec nebo rozhlednu Drahoušek.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík, navylet.cz

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zámek Vrchotovy Janovice byl sídlem Sidonie Nádherné. Dnes nabízí působivé expozice a spoustu výletů v okolí