Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Zámek Zásmuky má v parku umělou krápníkovou jeskyni z počátku 18. století

Ve Středočeském kraji kousek od Kolína se nachází obec Zásmuky, která se pyšní stejnojmenným zámkem s parkem a spoustou turistických zajímavostí v okolí. Tato oblast určitě může být skvělým tipem pro rodinnou dovolenou. Jaká je historie zámku a kam se ještě můžete podívat?

Zámek vlastnil významný rod Šternberků

První dochovaná písemná zmínka o obci pochází z konce 13. století a zmiňuje majitele Sulislava ze Zásmuk. Rod Zásmuckých ze Zásmuk panství vlastnil až do 15. století, dále se majitelé střídali. Původní tvrz pochází z konce 14. století a vznikla nejspíše za Ctibora ze Zásmuk. Podle archeologických výzkumů měla tři křídla a její zbytky se dochovaly ve sklepních prostorách nového zámku. V roce 1533 koupil zanedbanou tvrz hejtman Kouřimského kraje Adam z Říčan, který ji nechal přestavět na dvoupatrový renesanční zámek se čtvercovým půdorysem. Jeho syn Zdislav však panství zadlužil a na konci 16. století ho ve veřejné dražbě koupil Jan Vchynský z Vchynic. V průběhu třicetileté války bylo panství i sídlo zpustošeno.

Od 17. století to byli Šternberkové, kteří přikročili k významnému kroku a přestavěli původní tvrz na barokní zámek, který má v podstatě dnešní podobu. V roce 1694 hrabě Adolf Vratislav ze Šternberka rovněž založil františkánský klášter s kostelem svatého Františka Serafinského. Do presbytáře kostela nechal převézt náhrobní desku svého slavného předka Jaroslava ze Šternberka. Vznikl také park a nové hospodářské budovy s byty pro sloužící, konírnami, vysokou hranolovou věží a vstupní bránou. Některé úpravy ještě pak proběhly kolem roku 1700, tehdy také do parku přibyla umělá jeskyně (tzv. grotta) vyzdobená krápníky a mušlemi připisovaná architektu Giovanni Battistovi Alliprandimu.

Zásmucká bažantnice a Jelení tunel

Další úpravy areálu zámku proběhly o 200 let později za Leopolda Alberta ze Šternberka. Do dnešní doby se v areálu zámku dochovaly i zbytky zámeckého divadla. Na zámecký areál pak navazuje i zámecká obora, která byla založena na konci 16. století. Původně k ní patřila i bažantnice, která byla v polovině 18. století oddělena silnicí z Prahy do Kutné Hory. Pod ní se dochoval kamenný vchod pro zvěř označovaný jako Jelení tunel. Nedaleko se nachází naučná stezka Zásmucká bažantnice.

Osudy zámku ve 20. století

Šternberkové zámek i panství vlastnili až do roku 1942, kdy zámek zabavili Němci. V letech 1943–1945 si z něj udělali vojenský archiv zbraní SS a zničili grottu, v roce 1945 zámek krátce obsadilo velitelství Rudé armády a pak československá armáda, která v roce 1959 zámecký areál přeměnila na sklady. Bohužel jako u většiny historických zámeckých budov v době socialismu došlo k některým devastujícím úpravám interiérů i exteriéru celého objektu a v roce 1982 zámek ještě ke všemu částečně vyhořel.

V roce 1992 byl zámek v rámci restituce vrácen Franzisce Dianě Sternbergové, která začala s jeho opravami. V roce 2011 jej převzala její dcera Alexandra, provdaná Hardeggová, která zámek vlastní i v současné době. Přímo zámek není přístupný pro veřejnost a prochází rekonstrukcí. Se svolením majitelky je však v zámeckém areálu kulturní a výstavní síň, kde se pořádají již dlouhá léta různé výstavy i kulturní akce, koncerty a další setkávání. V dalších místnostech jsou stálé expozice mapující historický vývoj zámku a zdejšího okolí. Nádherný a rozsáhlý zámecký park je volně přístupný.

Další památky a tipy na výlety v okolí

Mezi další zásmucké památky patří již zmíněný bývalý františkánský klášter s kostelem sv. Františka Serafinského z konce 17. století, pod nímž je umístěna rodová kaple Šternberků, dále neorománský kostel Nanebevzetí Panny Marie z let 1900–1903 s pozdně barokní kaplí Kalvárie z 18. století, k níž vede také lipová alej, barokní mariánský sloup z roku 1700 i barokní kamenný most se čtyřmi oblouky z konce 17. století.

Během léta jezdí z Kolína do Zásmuk historický motoráček, který je velkou radostí pro turisty. Oblíbeným místem pro procházky v okolí zámku je Zásmucká bažantnice s Jelením mostem. V okolí Kolína můžete navštívit zámek Radim, dále třeba skanzen v Kouřimi, České muzeum stříbra v Kutné Hoře, Muzeum hrnčířství v Kostelci nad Černými lesy nebo se vykoupat ve Vodním světě v Kolíně. Pěkným místem na výlet je také zámek v Ratajích nad Sázavou nebo tři metry vysoká skála v Kouřimi zvaná Lechův kámen, na kterou lze snadno vylézt a prohlédnout si krásy okolí.

Zdroje: wikipedie.cz, kudyznudy.cz, navylet.cz, zasmuky.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Zásmuky má v parku umělou krápníkovou jeskyni z počátku 18. století