Menu
JenProCestovatele
Výlety v okolí Brna

Zážitek nejen pro rodiny. Papouščí zoo u Brna nemá v Evropě obdoby!

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

24. 9. 2023

Půl hodiny cesty za Brnem v jedné malé vesničce žil byl jeden unikát – jediná papouščí zoo jižní Moravy. A je tam stále! Chovatelská sbírka, která čítá asi 200 papoušků, to dotáhla na prestižní zoologickou zahradu. Kromě ornitologů, profesionálních i amatérských, zaujme každého, kdo má jen trochu rád zvířata a chce se o nich něco dozvědět.

Papouščí zoologická zahrada s letitými zkušenostmi

Bošovická sbírka ptáků není jen největší papouščí zoo jižní Moravy, ale celého Česka. Vlastní dohromady více papoušků než kterákoliv z našich všeobecných zoologických zahrad! Navíc je s úspěchem množí a vzdělávají o nich nejen domácí chovatele.

Iniciativa založení zoo vychází z dlouhodobé praxe v chovu těchto nádherných a inteligentních zvířat. Zakladatel Vlastimil Škrhák dostal svoje první papoušky v roce 1969 jako dítě. K těmto andulkám mu pak přibývaly další druhy exotického ptactva, tehdy v naší zemi nevídaného. V 80. letech už byl úspěšným chovatelem rosel, agapornisů i arating. V chovatelské činnosti pokračuje i s manželkou Hanou.

Založení zoo předcházelo fungování papouščí farmy zaměřené na produkci mazlíčků. Majitelé už tehdy spolupracují s časopisem o papoušcích i se světovými experty v oboru. V roce 2004 začali Škrhákovi stavět nové pavilony a voliéry, aby mohli svůj podnik rozšířit a udělat z něj zoologickou zahradu. Za čtyři roky získali od Ministerstva životního prostředí licenci na zoo a v roce 2011 profesionálně vybavený areál otevřeli veřejnosti.

Co zažijete s boškovickými papoušky?

Uvidíte více než 50 druhů papoušků z teplých krajin několika kontinentů. Nejdiverznější kategorii představuje Jižní Amerika. Ptáci, kteří hrají všemi barvami, jsou zpravidla velmi společenští, hluční a mívají každý svou osobnost. Ve sbírce je celá řada drobnějších a méně známých, přesto překrásných papoušků. Natrefíte však i na známé firmy, jako je americký papoušek ara, australský kakadu či africký žako – tedy „mluvící“ druhy. Zoo disponuje i několika páry ohrožených druhů papoušků.

Procházku kolem klecí a voliér vám doplní také procházka oddechovým parkem. Součástí areálu je altán zvaný „pozorovatelna“, odkud si můžete ptáky pohodlně prohlížet. Děti jistě zaujmou také kozy a králíci. Zoo prodává rovněž různé suvenýry a také provozuje kavárničku. Její součástí je navíc Centrum ekologické výchovy, kde máte možnost dozvědět se všechno možné, hlavně v rámci akcí a událostí. Nedávno se tu konal například den otevřených dveří v rámci programu Porta Aperta, kromě toho se můžete těšit na ornitologické dny, kdy se pracuje s volně žijícím místním ptactvem, či oslavy Světového dne papoušků 31. května.

Papouščí zoo nabízí zážitkové programy pro děti, které si mohou zkusit krmit papoušky, a na objednání také prohlídku areálu s průvodcem. Máte-li zájem instituci podpořit i jinak, můžete si vybrat konkrétního papouška a stát se jeho adoptivním sponzorem.

Kdy a jak do papouščí zoo: Informace pro návštěvníky

Zoo leží na hlavní ulici Bošovic a má přímo před vchodem parkovací místa. Kdo nejezdí vlastním vozem, dostane se sem z autobusové zastávky během 5 minut. Linka autobusů, která tudy vede, jezdí trasu Sokolnice–Dambořice. Přestoupit na ni můžete z osobního vlaku, který jezdí do Sokolnic z brněnského hlavního nádraží.

V zimě je zavřeno. Od března do půlky listopadu pak má papouščí zoo otevírací dobu každodenní. Vypravte se tam klidně o státním svátku! Od 10:00 minimálně do 17:00 bývá pro veřejnost otevřeno a komu se to nehodí, může si telefonicky domluvit návštěvu i na jindy. Plné vstupné dělá 140 korun. Pokud si chcete výlet trochu více nakombinovat, stavte se předtím na zámek do Slavkova. Papouščí zoo vám po předložení vstupenky ze zámku poskytne slevu 10 %.

Do areálu nesmíte vstupovat se psy ani jinými dalšími zvířaty – jde o zdraví a bezpečnost papoušků. Samozřejmostí je i to, abyste se nechovali hlučně a respektovali cedule a návštěvní řád. Po chodnících se nesmí pohybovat ani brusle či kola.

Velké Pavlovice: Víno, meruňky a krajina jako dělaná na cyklistiku

Kam po návštěvě papouščí zoo – Bošovice a okolí

Obec Bošovice je malá a barevní ptáci představují hlavní turistickou atrakci. Kromě toho se jedná o nejjižnější obec okresu Vyškov, která má asi 1200 obyvatel. Díky dávné historii se tam nachází budova gotickorenesanční tvrze ze 14. století, která stojí dodnes. Objekt není přístupný. Vedle něj stojí apartmány patřící k vinařství, které zde funguje. Čekejte zde jihomoravskou kulturu vína a drobné vesnické kulturní události. Prohlédnout si můžete také kostel sv. Stanislava ze 17. století a pak vyrazit na procházku do Ždánického lesa. A kam se podívat v okolí vesnice?

 • židovský hřbitov Dambořice
 • obecní muzeum Želetice
 • vyhlídka Soudek
 • muzeum vína v Terezíně
 • Kobylská skála
 • Stezka nad vinohrady
 • větrný mlýn Klobouky u Brna
 • městské muzeum Klobouky u Brna
 • pomník leteckého neštěstí Újezd u Brna
 • zámek Slavkov
 • synagoga Slavkov
 • muzeum bitvy u Slavkova
 • zámek Bučovice
 • zámek Ždánice
 • Vrbasovo muzeum
 • hvězdárna Ždánice (znovuotevře 2024)

Je to opravdu jediná papouščí zoo v Evropě?

O tom, že chová některé druhy papoušků Zoo Praha, Zoo Brno a další české zoologické zahrady, se bavit nebudeme. Zajímá nás totiž, jestli můžeme i jinde navštívit zařízení orientované čistě nebo aspoň převážně na papoušky. V Česku je to unikát: byť tu máme různé chovatele exotické fauny, kteří svou sbírku ukazují veřejnosti, s papouščí zoologickou se jen tak nesetkáte.

Velmi blízko je představě papouščí zoo Jesenice u Prahy, kde se nachází Papouščí ráj. Tato instituce však také není zoologickou zahradou. Funguje jako záchranná stanice a útulek pro odložené či opuštěné papoušky. Klasické vstupné se tam neplatí, návštěvy areálu jsou vyhrazeny pro lidi, kteří útulek finančně podporují.

I naši zahraniční sousedi mají spoustu různých atrakcí s exotickými zvířaty, ale asi nic, co by mělo status papouščí zoo. Zakopane v polských Tatrách například láká mimo jiné také do „papouškárny“ Egzotyczne Zakopane. V Německu patří k nejlépe hodnoceným papouščím atrakcím Weltvogelpark ve Walsrode, kde mají také sovy, tukany a různé další ptačí druhy.

Tatranské letovisko Zakopane a okolí. Ráj pro všechny příznivce aktivního odpočinku!

Zdroje:

Mapy.cz, PapouščíZoo.cz, Obec Bošovice, Kudy z nudy, Egzotyczne Zakopane, Trip Advisor, Google Maps

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zážitek nejen pro rodiny. Papouščí zoo u Brna nemá v Evropě obdoby!