Menu
JenProCestovatele
České hrady a zámky

Žebrák i Točník byly hrady krále Václava IV. s moderním topením. Navštivte místo, kde se točí pohádky a jsou tam medvědi

Zřícenina hradu Žebrák na Křivoklátsku může být skvělým tipem na výlet. Žebrák byl nejstarším šlechtickým sídlem a významnou rezidencí. Dnes je z něj oblíbená zřícenina, která se nachází nad obcí Točník nedaleko města Žebrák a náleží do berounského okresu na Křivoklátsku. Pár kilometrů dál stojí i jeho bratr hrad Točník, z něhož už také mnoho nezbylo. Žebrák je od roku 1965 národní kulturní památka a celé jeho okolí je s oblibou vyhledáváno turisty. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž. V dávných dobách byl hrad významnou rezidencí a vlastnil ho například Jan Lucemburský nebo Václav IV. Svůj název hrad získal podle tehdejší vesnice Žebráku.

Historie hradu Žebrák

Hrad byl založený ve 13. století kvůli obchodní stezky. V roce 1336 ho získal Jan Lucemburský a od té doby Žebrák jen vzkvétal. Za doby Karla IV. byla na hradě i přistavěna kaple svatého Apolináře a svaté Markéty. Václav IV. pak opevnění nechal přestavět na luxusní sídlo a v době největšího rozkvětu hradu, což bylo v letech 1383 – 1396, na hradě vítal spoustu významných hostů ze zahraničí. Jedním z nich byl i budoucí anglický panovník Jindřich IV. V roce 1392 Václav IV. založil Betlémskou kapli a později nechal kolem hradu vytvořit několik rybníků.

Po požáru hradu v roce 1395 nechal Václav IV. vybudovat další sídlo, nedaleký hrad Točník, kterému dával přednost. I přesto Žebrák ještě stále navštěvoval. Žebrák zažil několik požárů i husitské obléhání, nakonec z něj po požáru v roce 1532 zůstaly už skoro trosky, které nikdo neopravil a hrad postupně zchátral úplně.

Žebrák a Točník

Věž hradu Žebrák a výhled na Točník, Zdroj: Shutterstock

Topení krále Václava

Václav IV. si na obou svých hradech, Žebráku i Točníku, nechal vybudovat jakési první ústřední topení, aby mu nebyla zima. Web kudyznudy.cz v článku o Točníku uvádí: „Byl to rošt, na který se dávaly kameny, pod nimiž se topilo. Dlouhým dutým průduchem ve zdi byl teplý vzduch vháněn nahoru do paláce. Na Točníku byl pak celý systém domyšlen do detailu. Vnitřky zdí ukrývaly tepelné průduchy, které vytápěl horký vzduch proudící z krbů. Samotné krby byly zajímavě řešené i z pohledu stavebního. Na některých místech bylo ohniště přímo na zemi, přitom důmyslný tah kouř i teplo okamžitě odváděl vnitřkem zdí a ohříval tak celou stavbu. Na krbech dodnes uvidíte loga tehdejších mistrů stavitelů.”

Prohlídkové okruhy a cesta na Točník

Pokud si budete chtít zříceninu prohlédnout, můžete ji navštívit především v letní sezóně, oficiální stránky hradu, z nichž čerpáme o hradu informace, uvádějí, že jednou z možností je projít si zříceninu Žebrák, anebo si rovnou zaplatit prohlídku obou zřícenin, a to i nedalekého hradu Točníku. K hradu Točník je to pěkná, zhruba půlhodinová procházka.

V okolí vás toho čeká více, můžete se vydat po žluté turistické značce do Březové na koňský ranč nebo do Tichého údolí, údolím potoka Bílina na skálu Pískačka, podívat se na tůně, skalky, odpočívadlo, skály s výhledy či do Kublova, Na Velíz, na Vraní skálu nebo tedy na hrad Točník. Po žluté značce je to nenáročná procházka a můžete si vybrat, co vás zajímá, samozřejmě to určitě pěšky neprojdete všechno. Zelená značka je pak náročnější a vede přes hřebeny. Na stránkách hradu Žebrák najdete k těmto trasám podrobnější informace.

Po červené značce se též můžete dostat do Zbiroha, kde se také nachází stejnojmenný zámek, který je proslulý tím, že zde pobýval Alfons Mucha a tvořil svou slavnou Slovanskou epopej.

Zámek Zbiroh má nejhlubší studnu v Evropě. Čím se ještě dnešní hotel proslavil?

Vyhledávanou a nenáročnou turistickou trasou je však cesta na nedaleký hrad Točník, který turistům nabízí spoustu zajímavostí.

Hrad Točník a jeho zajímavosti

Hrad Točník

Točník, Zdroj: Shutterstock

Jak již víme, hrad Točník byl panovníkem Václavem IV. vybudován po požáru Žebráku v roce 1395. Vystavěn byl v letech 1398 – 1401 o 100 metrů výše než Žebrák. Dokonce v tomto novém sídle Václav IV. ukryl část královského pokladu. Po smrti Václava IV. hrad připadl jeho bratru Zikmundovi, který nechal odvézt spoustu věcí včetně královského pokladu. Následně vlastnili hrad Kolowratové, později Jiří z Poděbrad, pak Pernštejnové, Gutštejnové, Vladislav Jagellonský a další majitelé, dále také Lobkowiczové, Rudolf II. a od roku 1674 již údajně na hradě nikdo nebydlel. Hrad zničila třicetiletá válka a postupně zchátral. Tyto historické informace uvádí oficiální stránky státního hradu Točník.

Na hradě Točníku se natáčela německá Hříšnice a také úspěšná česká pohádka Princezna zakletá v čase. Pod hradem se nachází medvědín, který může přitáhnout milovníky zvířat i děti. Právě do tohoto medvědína byli v roce 2013 umístěni dva pohádkoví medvědi Agáta a Martin, které známe z televizních pořadů o medvíďatech pod vedením pana Chaloupka.

Zdroj: kudyznudy.cz, hrad-tocnik.cz, hrad-zebrak.cz

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Žebrák i Točník byly hrady krále Václava IV. s moderním topením. Navštivte místo, kde se točí pohádky a jsou tam medvědi