Menu
JenProCestovatele
Španělsko

Zlaté pobřeží španělského jihu Costa Dorada zláká milovníky památek, přírody i moře

Costa Dorada leží asi 100 km od Barcelony. Tato oblast je známá především jako Zlaté pobřeží. Destinaci také můžete znát pod pojmem Costa Daurada. Nabízí nepřeberné množství památek, zážitků a nehmotného dědictví. Samozřejmostí jsou i čisté písečné pláže, kam jen oko dohlédne.

Costa Dorada je starověkým i moderním kulturním centrem

Costa Dorada spadá do správní oblasti Katalánska a jedná se o její nejjižnější provincii. Jde o jednu z nejbohatších a ekonomicky nejvyspělejších oblastí celého Španělska. Celá oblast se těší příjemnému středomořskému počasí – teploty se zde pohybují v rozmezí 14-30 stupňů. Na jaře však rozhodně očekávejte ještě poněkud chladnější počasí, oteplení přichází až koncem dubna.

Starověké památky v hlavním městě Costy Dorady

Hlavním městem Costa Dorady je pobřežní město Tarragona. Název města pochází již z římské doby, kdy bylo známé pod latinským názvem Tarraco. Tehdy se jednalo o nejkulturnější oblast na celém Iberském poloostrově. Z té doby se samozřejmě dochovalo mnoho starověkých památek, které jsou zařazené na seznam UNESCO.

Pro zažití malebné španělské atmosféry doporučujeme navštívit hlavní třídu Rambla Nova. Najdete tu malé obchůdky, a oblíbené zábradlí Balcó del Mediterrani z roku 1889 s výhledem nejenom na rozlehlý pás pobřeží, ale i celý amfiteátr a Punta del Miracle. V centru lze navštívit Národní archeologické muzeum, které se zabývá historickými nálezy z římské doby.

Mezi úzkými uličkami a spoustou krásných náměstí se nachází Staré město, které je klenotem pozůstatků římské civilizace. Nachází se zde relikvie starověkého divadla, zbytky římské městské zdi a trosky římské závodní dráhy. Celá oblast je historickým centrem Tarragony spadající do chráněného kulturního dědictví UNESCO.

Historické památky v okolí Terragony

V okolí města se pak ještě nachází prastaré památky akvaduktu Pont del Diable, vápencový lom El Médol, pohřební věž Torre dels Escipions, vítězný oblouk v Bará a pozůstatky vesnických osad Centcelles a dels Munts. To je pouze výčet perliček UNESCO, celá oblast však nabízí mnohem více kulturního vyžití. Z novodobějších památek bychom měli zmínit především románsko-gotickou katedrálu de Tarragona, náměstí De La Font a městskou bránu v hradbách de Sant Antoni.

Do Costa Dorady letecky i vlakem

Hlavní město Tarragona leží na spojnici rychlovlaků z Madridu do Barcelony. V celém regionu Costa Dorady existuje rozsáhlá síť spojení do okolních měst jako je Tortosa, Reus či do provincie Zaragoza. Máte-li zájem se dopravit skrze leteckou dopravu, nejlépe se do Tarragony dostanete z malého letiště města Reus. Pak už jen zbývá Barcelona a z ní cesta vlakem do Tarragona. Z města Gaudího se jede po železniční trati, která se táhne převážně po pobřeží a rozhodně stojí za vidění.

Pláže na Costa Dorada

Pobřežní pás i jeho okolí jsou v provincii Costa Dorada poměrně rozlehlé – písečné pláže jsou dlouhé okolo 160 km. Nachází se tu také mnoho rozličných několikakilometrových promenád, kde si obyvatelé chodí zaběhat či zabruslit. I pokud na dovolenou jedete s dětmi, nechybí tu různé prolézačky a vy si zatím můžete hovět v některém z barů. Promenády jsou bez schodů a lze se na ně dostat i s kočárkem.

Historická zahrada Parc Samà přezdívaná „evropská Kuba“

Co byste rozhodně neměli opomenout při svých toulkách Costa Doradou je historický park v městě Cambrils, jihozápadně od hlavního města Tarragona. Jedná se o vysoce ceněnou botanickou zahradu, jejíž zrod se datuje do roku 1881 a která vznikla na popud tehdejšího populárního romantismu. Rozkládá se na 14 hektarech a odhaduje se, že se zde nachází 1500 druhů rostlin a živočichů. Budovy jsou postavené v modernistickém stylu a sami provozovatelé místo nazývají „evropská Kuba“.

Pro dospělého stojí vstupenka 12 eur a pro celou rodinu s dvěma dětmi 35 eur. Parkování je zdarma a jsou vítáni i domácí mazlíčci. Sice se jedná o historický park, ale i tak tu naleznete bar i restauraci. Nabízí zde výhradně lokální produkty, takže rozhodně nebudete mít nouzi o takový vermut či nějaký druh šumivého vína. Dokonce lze navštívit sklepní vinařské muzeum, kde taktéž můžete degustovat. Pochutiny si lze zakoupit a vyrazit s nimi můžete například do speciálního piknikového areálu a užít si nefalšovaný relax za zvuků exotického ptactva.

Zábavní park Costa Dorada

Pokud se vám nedělá špatně z pouťových atrakcí, rozhodně navštivte zábavní park Port Aventura v Salou. Jde o největší zábavní park ve Španělsku! Z těch atrakcí se vám dozajista zatočí hlava. Je tu i Sezamova vesnička, kde se pobaví i ty nejmenší děti. Na horské dráze Dragon Khan můžete zažít osm inverzí, což z ní dělalo do roku 2002 raritu, než ji překonala horská dráha ve Velké Británii. Horská dráha El Diablo se zase pyšní nejvyšším převýšením a jedná se o nejdelší dráhu v celé Evropě. Furius Baco se zase honosí nejrychlejší drahou, u níž si můžete vyzkoušet zrychlení 135 km/h z nuly za tři sekundy.

Gaudího centrum

Obdivujete v Barceloně proslulou Gaudího katedrálu Sagrada Família? Pak rozhodně navštivte Gaudí Centrum v Reus. Antonio Gaudí se tu totiž v roce 1852 narodil. Můžete zde vidět návrhy nedokončených děl, ale například i projekt zmiňované katedrály, která se v současnosti dostavuje.

Věž z lidských těl Castell

Holdujete raritním sportovním výkonům? Costa Dorada je centrem zájmového uskupení, které staví známé katalánské věže z lidských těl, které nesmí chybět na žádném katalánském festivalu. V roce 2010 byla dokonce věž Castell zařazena na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva. A v Costa Doradě to můžete zažít na vlastní oči.

Zdroje:  visitworldheritage.com, parcsama.es, portaventuraworld.com, wikipedie.com

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Právě čtete

Zlaté pobřeží španělského jihu Costa Dorada zláká milovníky památek, přírody i moře