Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Znáte deset nejpodivnějších názvů obcí? My ano!

Redakce

Redakce

8. 7. 2014

Rybitví, Rybitví, Rybitví… zpívá se v jedné známé písničce. V jejím textu se pak objevují další roztodivné názvy vesnic a měst v naší republice. I my jsme pro vás vybrali desítku kuriózních jmen, se kterými se při cestách můžete setkat. Některá opravdu stojí za to!

Foto: Martin Peška, JenProCestovatele.cz

Foto: Martin Peška, JenProCestovatele.cz

Drštěkryje

Malá vesnička či název katastrálního území, které se nachází v okrese Jičín. Myslíte si, že je nemožné, aby název obce vznikl od toho, že si v ní někdo „kryje dršťky“? Pak věřte, že je tomu opravdu tak, i když dříve se tak označovaly i lidské žaludky. Inu, obyvatelé sousedních vesnic si někdy při pojmenování přespolních servítky zrovna neberou.

Felbabka 

V berounském okrese leží vesnice s přibližně 250 obyvateli. Kdo byl však onen Felbáb, po kterém získala jméno? Byl to vojenský dezertér hodnosti feldvébla, kterého jedna dobrá hospodyně převlékla za babku a ukryla před vojáky? Těžko říci, ale místní o tom určitě vědí své…

Líně

Deset kilometrů od Plzně se nacházejí Líně. Žili tu snad lidé líní, anebo v rybnících líni? Jako další se nabízí také odvození od slova hlína či léno. Ať už je to jakkoli, dnes obec „líně“ nevypadá. Moderně vyhlížející místo se stále zlepšujícím se rekreačním zázemím je domovem 2 400 lidí.

Kapinos

Kape vám z nosu? Není třeba se stydět, vždyť po vás může být jednou pojmenováno i celé město! Sedlák Kapinos je toho důkazem. Hůrka-Kapinos (část města Neveklov) ale také mohla být útočištěm francouzského generála, jehož jméno se psalo Capinos. Tato vznešenější pověst ovšem asi nebude pravdivá.

Mentour

Mentor, nebo žentour? Zkuste hádat… Nebudeme vás dlouho napínat, tato část obce Chrustovic u Chrudimi má cosi společného s Řeckem. A to jméno jednoho z dávných obyvatel Mentúr, které pochází z řeckého Mentor. Vida, jak už naši předci byli vzdělaní!

Nasavrky

Obec s tímto názvem najdeme v České republice dokonce pětkrát! My však zůstáváme u Chrudimi, kde leží stejnojmenné město s necelými 2000 obyvateli. Vždy když se pátrá po původu jména určitého území, existuje jedna romantická hypotéza. Ta však bývá většinou vyvrácena. Milenci tu „na sebe vrkali“ sice asi stejně jako všude jinde, ale historie hovoří spíše o mokrém dolu „Nasswerk“ – což však taky není plně doloženo.

Oflenda

Znáte jinou obec, která by začínala na Of-? U nás je jen tato jediná. I když takový název přímo vyzývá k různým interpretacím, tentokrát je to jednoduché. Vyskytovalo se tu jméno Hofland(a), které postupně dospělo až k dnešní podobě. Jeho původní význam je „dvorská země“.

Pičín

Tak trochu přisprostle znějících místních jmen existuje spousta, nejen ve zmíněné písničce. Přitom vysvětlení bývají tak počestná! Pičín pochází buď z latinského slova piscina – rybník, nebo ze staroslověnského pěčina – hezké místo. Více se dozvíte na Příbramsku.

Rampuše

Necháme vás hádat, odkud jen tohle znáte: „Ty Rampepurdo Rampepurďácká!“ Že už víte? My také… Ale jak je to s tím názvem? Opět máme dvě zajímavé varianty, z nichž ta méně „atraktivní“ bude asi pravdivá. Obyvatelé tu tedy nebydlí v pivní nádobě (rampuše), ale v místě, kde se vyrábělo dřevěné uhlí (Rompou – strom, Pousch – polom).

Peklo, Hrob, Vajglov

Nemůžeme se rozhodnout, jaké jméno vybrat jako poslední, a tak zařazujeme tři, která mají něco společného. A to, že místní obyvatelé si určitě zažili už mnoho narážek, a možná, že ani zvědaví cestovatelé to nemají jednoduché. Přeci jen nabídnout manželce, zda se nechce podívat do Hrobu, může být někdy nebezpečné.

Pokud vás zajímají další podrobnosti, kuriózní či podivné názvy našich obcí, doporučujeme publikaci Divnopis autorů Marka Janáče, Pavla Tumlíře a Milana Harvalíka, kde naleznete více informací a tipů na cesty.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Znáte deset nejpodivnějších názvů obcí? My ano!