Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Znáte skotskou libru? Jak fungují lokální měnové systémy?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

31. 7. 2019

Bez peněz si na cestách skoro neškrtnete – každý ví, že jsou jednou z nejmocnějších veličin moderního světa. Mohlo by se také zdát, že je všechna moc nad nimi v rukou národních bank a korporátního trhu, ale existují výjimky. Na některých místech světa se můžete kromě oficiálního státního měnového systému setkat také s lokální nebo doplňkovou měnou, která slouží určitému účelu.

Výhody a nevýhody lokální měny

Nepředstavujte si jen zvláštní peníze, které utratíte kdekoli v okrese. Doplňkové měny jsou někdy bankovkami nebo lístky, a jindy kreditem, v rámci určitého projektu a lze za něj pořídit některé služby nebo zboží. Vydáte-li se tedy do oblasti, kde platí určitá forma lokální měny, a zapojíte-li se do takového obchodu, podpoříte místní komunitu. Účely se různí – mohou se týkat pozvednutí místní ekonomiky, ale také péče o nemohoucí nebo pomoci životnímu prostředí.

Problémem může být to, že produkce a užívání takové měny není regulováno zákonem. Mohou vytanout obavy, zda to není na úkor oficiální měny, a diskuze o tom, jestli by se místní platidlo nemělo zdanit. Na druhou stranu, lokální měna je platidlem s omezenou působností a její moc zřejmě peníze nikdy nepřekoná. Obecně tedy převažují výhody.

Lokální měny regionů, měst a čtvrtí

V Británii se na určitých místech setkáte se speciálními penězi, které fungují na daných území jako alternativa libry. Mezi tyto měny lze zařadit obecně známou skotskou libru, která je spíše záležitostí skotské národní hrdosti, i několik dalších, které většinou vznikly na podporu místní ekonomiky. Lokální měnu naleznete v londýnské čtvrti Brixtonu a ve městech Bristol, Lewes a Stroud.

V Evropě existuje hned několik lokálních měnových systémů, a to především na západě – v zemích, jako je Francie, Švýcarsko, Německo a Velká Británie. Popularitě se těší i ve Spojených státech amerických, kde pár takových místních měn naleznete ve většině států, a v Kanadě. Ze zbytku světa můžeme jmenovat také například ora v jihoafrické Oranii, kelantanský dinár v Malajsii nebo créditos a patacones, které fungovaly v Argentině za dob ekonomické krize.

Japonské fureai kippu: kredit za sociální služby

Doplňková měna fureai kippu vznikla v Japonsku v 90. letech minulého století jako způsob zajištění služeb seniorům, které nespadaly pod národní zdravotní systém – pomoc s přípravou jídla, s koupelí… Starší občané díky tomuto projektu nemusí žít v domovech důchodců. A péče se vztahuje i na jiné osoby, které potřebují pomoc. Mezi nimi a pečovateli mohou vznikat i důvěrná přátelství, a to prý častěji než v případě péče placené japonskými jeny. Fureai kippu přináší své ovoce mladým i starým nejen na ekonomické, ale hlavně na osobní úrovni.

Základní jednotkou je hodina péče a systém funguje po celé zemi – v současnosti na elektronické úrovni. Vysloužený kredit si může občan uchovat na důchod, pro případ, že sám onemocní, nebo jej převést příbuznému či známému v nouzi. Směna fureai kippu za jeny je považována za nečestnou “zradu” komunity.

Obchod s jízdenkami zachránil Curitibu před znečištěním

Curitiba, velkoměsto na jihu Brazílie, se v minulém století potýkalo se záplavou odpadu následkem prudkého vzrůstu místní populace. Situace byla údajně tak vážná, že ulicemi přes hromady odpadků neprojeli ani popeláři – začarovaný kruh. V sedmdesátých letech si navíc mnoho občanů nemohlo dovolit jezdit autobusem, a právě toto vedlo k řešení.

Město zavedlo systém, který spočíval odměňování sběru a třídění odpadu lístky na autobus. Kdo sbíral papír a kartony, dostával také poukázky na ovoce a zeleninu. Na místních trzích se časem jízdenky staly obecně přijímaným platidlem za jídlo a do očisty města se zapojily i školy. Na podobné bázi vznikly i další projekty. Celý program fungoval bez daňové zátěže a výsledek byl ohromující. Město se očistilo, klesl výskyt nemocí a hladu, vznikly nové pracovní pozice. Během dvaceti let vzrostl HDP Curitiby na jedenapůlkrát více, než byl HDP celé Brazílie!

Curitiba v roce 1990 získala za tento projekt nejvyšší ocenění Environmentálního programu OSN.

Křižánecké koruny pomáhají obecní ekonomice

Lokální měnu nalezneme i v České republice, a to v Křižánkách na Vysočině. Obec o čtyřech stech obyvatel zavedla Křižánecké koruny před dvěma lety na podporu místní ekonomiky a kompenzaci za zvýšení daní z nemovitostí. Ve vesnici, kde více než polovina chalup slouží letnímu pobytu přespolních, by také měl stoupnout počet osob s trvalým bydlištěm, pro které je systém financí výhodnější. Pomůže se tak i proti vylidňování.

Tyto medaile vycházejí ve dvou variantách a nelze je používat jako platidlo. Měna se vydává v podobě bankovek o hodnotě 5, 50 a 100 Kk a oficiálně se jí dá platit v obecní kavárně, na úřadě, v místním vzdělávacím centru, v kadeřnictví a v potravinách. Místní ji ale podle potřeby používají i na jiných místech.

Do rozpočtu obce peníze přicházejí také od turistů, kteří si jako suvenýry kupují křižánecké pamětní medaile, mince lokální měny v hodnotě 5 Kk.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Znáte skotskou libru? Jak fungují lokální měnové systémy?