Menu
JenProCestovatele
Výlety Ústecký kraj

ZOO Děčín: Zvířata obvyklá i neobvyklá v jedné z nejhezčích českých zoo

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

22. 6. 2020

Už jste se byli podívat v ZOO Děčín? Pokud žijete na severu Čech a nudíte se doma s dětmi, máme pro vás tip. Na své si přijdou návštěvníci jakéhokoliv věku. Děčínská zoo je jedna z menších, nabízí zato pohled na vzácné druhy zvířat, které jinde v Česku neuvidíte. Díky svému příjemnému prostředí bývá navíc nazývána jednou z nejkrásnějších českých zoo.

Návštěva ZOO Děčín: Vstupné a otevírací doba

Kam se podívat v Děčíně? Zoo otevírací dobu mění jen nepatrně mezi sezónami, a tak máte jistotu, že minimálně od 8:00 do 16:00 bude otevřeno. Děčínská zoo je tady pro vás každodenně a v létě zůstává otevřena až do 19:00. Psa nechte doma, do zoo je vstup se zvířaty zakázán.

Vstupné stojí v létě 120 Kč, v zimě 90 Kč a v ostatní měsíce 100 Kč za dospělou osobu. Děti, důchodci a studenti platí o 30-40 korun méně dle sezóny. Držitelé průkazu ZTP či průkazu dárce krve mohou získat na vstupné slevu 50%. Lístek do zoo zahrnuje také návštěvu oddělené expozice Rajské ostrovy.

Jaká má děčínská zoo zvířata?

V současnosti má Zoo Děčín zvířat přibližně 450, a to z více než 150 živočišných druhů. V areálu zoo uvidíte hlavně savce a ptáky – ryby a plazi se nacházejí převážně v oddělené expozici Rajské ostrovy.

V Ptačím domě se můžete projít přímo mezi cizokrajnými ptáky, jako je zoborožec, kakadu a různé druhy ptáků až z Indonésie. Dalšími ptáky v zoo jsou bažanti, sovy, čápi, jeřábi a další zajímavé druhy.

Některá zvířata v Zoo Děčín jste asi ještě neviděli, a možná jste o nich ani neslyšeli. Kromě ne tak známých tvorů jako takin, sambar či margay se však setkáte i s klasickými, a přesto exotickými a zajímavými zvířaty. Uvidíte kočku rybářskou, kozorožce, opice i jiné savce a další živočichy.

A největší zvíře v Zoo Děčín? Medvěd Bruno. Jedná se o medvěda kamčatského, který je mezi návštěvníky velmi populární. Bruno se sem přistěhoval na začátku roku 2019 z Brna. Medvěd obecně je ikonickým zvířem děčínské zoo. Dlouhou dobu zde totiž žili také medvědi grizzly, kteří oba uhynuli v roce 2018 v úctyhodném věku 34 a 36 let. V přírodě se medvědi dožívají asi o deset let méně.

Odchov mláďat v ZOO Děčín

Nejvíce ohroženými druhy chovanými v Zoo Děčín jsou chápani středoameričtí, klokánci králíkovití, makakové chocholatí a prasata visajanská. Ne příliš dávno přivezeným chápanům se loni narodilo mládě. Makakové se v této zoo úspěšně množí již delší dobu – Zoo Děčín disponuje největší chovnou skupinou kriticky ohrožených makaků chocholatých ve střední Evropě.

Kromě toho je Zoo Děčín úspěšná i v rozmnožování mnoha dalších druhů. Za svou dobu existence se pyšní prvenstvím v odchovu 23 druhů zvířat. Na tento seznam patří například mandril, kapybara, anoa, jaguarundi nebo sambar skvrnitý.

V současnosti jsou k vidění například malí čápi, psouni prérioví nebo oslík. Tato mláďata přišla na svět v červnu 2020.

ZOO Děčín – Rajské ostrovy: Výlet do zoo pokračuje v centru města

Rozloha Zoo Děčín mapou hlavního areálu nekončí. Součástí je také expozice Rajské ostrovy deset minut pěšky směrem do centra. Po zakoupení vstupenky do zoo je návštěva Rajských ostrovů do konce dne zadarmo. Také je možnost navštívit je samostatně – oddělené vstupné vás bude stát 80 Kč a za dítě 60 Kč. Pokud se se vstupenkou z Rajských ostrovů vydáte do hlavní zoo, doplácíte tam pouze cenový rozdíl.

Expozice Rajské ostrovy se pyšní největším mořským akváriem Ústeckého kraje. Uvidíte ale mnohem více než jen mořské ryby. Seznámíte se jak s obyvateli korálových útesů, tak také s faunou a flórou mangrovů, tropických pralesů a polopouště. To zahrnuje kromě ryb také sklípkany, ještěry, hady a outloně.

Program ZOO Děčín: Tábor, zooškola, komentované krmení a více

Chcete se dozvědět o zvířatech více, než stojí na cedulích? V červenci a srpnu probíhá denně komentované krmení tapírů, vyder, mravenečníků, chápanů, klokanů a medvěda. Po zbytek roku je můžete zažít o víkendech a svátcích.

Zooškola je zajímavý edukativní program pro skupiny dětí a další kolektivy. Objednat se dá nejen pro školní třídu, ale také třeba pro váš výlet s rodinou či přáteli. Může probíhat ve speciální učebně, přímo venku v areálu zoo, nebo kombinovaně.

Pro děti od 7 do 13 let zoo pořádá také letní příměstské tábory. Přijít s dětmi však můžete i na další různé akce, například Pravěká zoo či Čertovský rej. Pro dospělé jsou zde přednášky lektorů ze zoo v městské knihovně nebo večerní prohlídky zoo.

Podpořte ZOO Děčín adopcí zvířete či koupí suvenýrů

Kromě samotné návštěvy můžete v zoo nechat nějakou tu korunu navíc, když si pořídíte suvenýry. Případně také když se rozhodnete stát se adoptivním rodičem neboli sponzorem některého zvířete.

Oblíbili jste si některé zvíře? Můžete se stát jeho sponzorem nebo pořídit někomu blízkému adopci jeho oblíbeného zvířete jako dárek. Na webu zoo najdete seznam zvířat k adopci spolu s doporučenými cenami a instrukcemi k vyřízení adopční smlouvy. Ceny jsou orientační – minimum je 1000 Kč, ale záleží na vašem rozhodnutí. Odměnou je dobrý pocit, certifikát, případně volná vstupenka.

Přispět se dá i na dálku, proto má Zoo Děčín eshop. Tam si můžete předem sehnat vstupenky, abyste nemuseli stát frontu, ale také upomínkové předměty. Jedná se o sběratelské pohlednice, sponzorské samolepky, roztomilé plyšáky… Zkrátka věci, které nesmí chybět v žádném stánku se suvenýry v zoo.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

ZOO Děčín: Zvířata obvyklá i neobvyklá v jedné z nejhezčích českých zoo