Menu
JenProCestovatele
Výlety Ústecký kraj

ZOO Ústí nad Labem zažívá horší časy. Stále však má co nabídnout

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

24. 7. 2020

Prostředí Zoo Ústí nad Labem možná znáte z českého snímku Dva lidi v zoo. Nezapomenutelný orangutan z filmu je i po své smrti stále jednou z největších ikon zoologické zahrady. V Ústí ale zdaleka neuvidíte pouze tyto primáty. Zoo chová téměř 240 živočišných druhů.

Návštěva ZOO Ústí nad Labem: Vstupenky a otevírací doba

Do ústecké zoo se dostanete snadno autobusem i autem. Nachází se na východní stráni kopce Mariánský vrch, ve čtvrti Krásné Březno. Vstoupit můžete ze severní nebo jižní strany, u obou vchodů je parkoviště a pokladna. Horní vchod ale bývá mimo sezónu uzavřen. Otevřeno je vždy minimálně od 9:00 do 16:00, v létě až do 18:00.

V Zoo Ústí nad Labem ceník závisí na sezóně. Od dubna do září je základní cena 120 Kč, od listopadu do února 100 Kč, ve zbylých měsících 110 Kč. Děti od 3 do 15 let mají vstup vždy za polovic. Výhodné je, že studenti a senioři po předložení průkazu mají také nárok na poloviční vstupné.

Jako jedna z mála dovoluje Zoo Ústí nad Labem psům na vodítku vstup do areálu. Poplatek za psa činí 60 korun. Pes musí však být po celou dobu přivázaný a nesmíte s ním vstupovat do průchozích expozic, pavilonů ani na dětská hřiště.

Jaká žijí v Zoo Ústí nad Labem zvířata?

Ústecká zoo začínala jako Lumpepark, soukromá ptačí rezervace ornitologa Heinricha Lumpeho. Nyní chová 28 druhů ptáků od papoušků přes sovy a kachny po tučňáky. Z těch méně známých můžeme jmenovat zoborožce či korunáče.

Nechybí ani ještěři, hadi a želvy, a dokonce ani pavouci. Nejvíce však potkáte savců. Mezi známými žirafami, zebrami, tygry a orangutany také pár méně okoukaných. Uvidíte kočku slaništní, tanu severní, pandu červenou, rosomáka nebo kuskusa medvědího.

Velkou chloubou vždy byli pro Zoo Ústí nad Labem sloni. Ze dvou slavných slonic bohužel zůstala jen jedna. Jmenuje se Delhi a umí malovat! V prosinci 2019 proběhla prodejní výstava jejích obrazů, z nichž se většina prodala. Nyní se však mluví o převozu slona jinam. Delhi se v Ústí nedařilo uměle oplodnit a není zde ani místo, aby mohla dostat společníky.

Znovuotevření zoo po karanténě 2020. Jaká se mezitím narodila mláďata?

Z historického hlediska také patří k Zoo Ústí nad Labem nosorožci tuponosí. V 80.-90. letech se narodila celkem tři mláďata, která mají dnes potomky v zahraničních zoo. Největší legendou však byla samice Zamba, jeden z nejstarších evropských nosorožců. V létě 2019 musela být utracena ve věku 38 let a nyní v zoo nosorožci už nejsou. Zda přijdou noví, se zatím neví.

Ale zatímco stará zvířata umírají, rodí se nová. Od omezení provozu zoo uběhly již čtyři měsíce. Zoologické zahrady jsou opět otevřené. Přijďte se tedy podívat na mláďata. Čeká vás šest mladých lemurů, dva malí jeleni sika, pět sněžných soviček, jehňátka, lamátka, malé surikaty, tamaríni, makaci a další.

Zoo Ústí se také proslavila odchovem zeber Hartmannové, kterých se zde od roku 1975 narodilo přes sto! Rozmnožování se daří také orangutanům a levhartům.

Další atrakce v ústecké zoo a služby pro návštěvníky

Den v zoo by nebyl to pravé bez občerstvení. Proto má Zoo Ústí nad Labem restaurace, dokonce dvě. A kromě toho samozřejmě také stánky a cukrárnu. Občerstvení pro vaši duši představuje komentované krmení zvířat, kromě toho v zoo také probíhají ukázky dravého ptactva nebo dokonce pravidelná přednáška o tučňácích.

Bolí vás často nohy? Projeďte se po Zoo Ústí nad Labem vláčkem. Ten jezdívá od jižního konce na severní, od dubna do listopadu. Dospělý člověk se projede za 30 Kč, dítě za 20 Kč. Jízda se dá objednat předem.

Zoo také nabízí něco více, než je jen prohlídka zvířat. Osoby nad 18 let věku se mohou za pár tisíc zúčastnit zážitkového programu, při kterém se na jeden den stanou chovatelem a vyzkoušejí si, co práce obnáší. Pro děti od 12 let a dospělé je tu o něco levnější krmení zvířat. Školy si v zoo mohou objednat výukový program, páry dokonce zorganizovat svatbu.

Propadák Zoo Ústí nad Labem ‒ novinky nejsou zrovna pozitivní

Na podzim 2019 otřásl ústeckou zoo výsledek kontroly Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií. Pokud některé věci zoologická zahrada nedá do pořádku, bude ze svazu vyloučena. To by znamenalo odebrání práv na chov těch nejvíce exotických a vzácných zvířat. EAZA svým členům umožňuje účastnit se v programech na ochranu a chov zvířat.

Konkrétně šlo o nedostačující podmínky pro chov orangutanů, dalších opů, levhartů a medvědů. Kritiku si zoo také odnesla za nezkušenost některých zaměstnanců. Vedení zoologické zahrady jako důvod uvádí nedostatek prostředků. Členství v EAZA bylo na dva roky pozastaveno a ředitel čelil snaze mnohých lidí prosadit jeho odstoupení.

Ústecká zoo se snaží si své slavné orangutany udržet

Zoo Ústí nad Labem orangutanům letos postaví nový výběh. Bylo by velmi rozumným řešením se těch nejvíce exotických druhů na čas vzdát a postavit zoo na nohy jinak. Toto tvrdí například Zoo Praha a dodává, že by se ústecká zoo měla stát výjimečnou, například návratem k zaměření na ptáky.

Ústí na své opice a slony nedá dopustit. Ptačí park by prý zajímal málokoho. Jen teď sehnat peníze na velkou investici! Zoo s pomocí města teď dělá, co může, aby zvířatům zvedla životní úroveň. Ekonomice bohužel ublížila také epidemie CoVid-19, takže situace je nyní velmi zapeklitá.

Podpořte ZOO Ústí nad Labem adopcí, pomůžete pečovat o zvířata

Jakožto občané můžeme zoo pomoci jen drobně. Snad se tedy najde dost prostředků, aby zahrada opět byla místem radosti. Pro zkvalitnění výběhů zvířat a péče o ně se dá udělat málo, ale mnohokrát. Stejně jako v jiných zoo je i zde možnost přispět pár korunami navíc koupí suvenýrů nebo finanční podporou konkrétního zvířete.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

ZOO Ústí nad Labem zažívá horší časy. Stále však má co nabídnout