Menu
JenProCestovatele
Výlety v okolí Brna

Zřícenina Zubštejn patřila k nejstarším hradům na Moravě. Co ještě vidět v okolí?

Mezi opravdu rozsáhlé zříceniny a velmi staré hrady patří také zřícenina hradu Zubštejn nacházející se na Žďársku nad obcí Pivonice v nadmořské výšce 682 metrů asi 10 km od dalšího významného hradu Pernštejna. Dnes je chráněnou kulturní památkou hojně navštěvovanou turisty. Původní název hradu zněl v překladu z němčiny Zubří kámen, ale zkráceně se hradu říkalo i Kámen z latinského slova Lapis. A proč si udělat výlet do těchto míst? Zubštejn i jeho okolí má turistům rozhodně co nabídnout! Začněme jeho bohatou historií.

Historie hradu Zubštejn

Počátky hradu Zubštejn nejsou příliš známy, uvádí se ale, že byl založen nejspíše na počátku 13. století moravskými markrabaty. Hrad měl střežit obchodní stezky a chránil také těžbu stříbra, o níž jsou zmínky již od roku 1238. První písemná zmínka o majitelích hradu pochází až z roku 1344, kdy se jednalo o pány z Pernštejna. V roce 1358 hrad koupil moravský markrabě Jan Jindřich. Dále se majitelé střídali a k panství patřily i okolní vsi Pivonice, Vrtěžíř, Lesoňovice, Štěpánov a Koroužné. Co se s hradem dělo v průběhu husitských válek nevíme. Následně probíhaly nějaké spory majitelů hradu o majetek, v roce 1437 je však Zubštejn uváděn jako hradiště, což by ukazovalo na jeho poškození během husitských válek.

V roce 1440 získali Zubštejn zpátky páni z Pernštejna. V této době byly provedeny nutné opravy a přestavba hradu, za Viléma z Pernštejna byl hrad dobře opraven a opevněn. Obýván svými majiteli byl hrad přibližně jen do 16. století, pak již chátral a od roku 1547 byl uváděn jako úplně pustý. Údajně pak v 17. a 18. století na této již zříceniny probíhaly tajné schůzky českých bratří.

Zřícenina Zubštejn dnes

Od roku 1971 na hradě probíhal historický průzkum a opravy, od roku 1990 další archeologické vykopávky a zajišťování hradu. V letech 2009 až 2011 proběhly další opravy, byl postaven spojovací most a hrad byl zpřístupněn veřejnosti. Zřícenina je nakonec poměrně zachovalá a poskytuje opravdu nádherný rozhled na celé širé okolí krásné krajiny. Lze vidět například nejvyšší horu Hornosvratecké vrchoviny Sýkoř, Pohledeckou skálu a při dobrém počasí se dá dohlédnout až k Brnu.

Poblíž zříceniny byl v roce 1955 postaven památník obětem bojů v 2. světové válce a památník s KSČ tématikou, který byl již odstraněn. Současným majitelem zříceniny Zubštejn je město Bystřice nad Pernštejnem. K hradu je to pěkná procházka, nejkratší cesta vede z parkoviště v Pivonicích asi 0,5 km.

V okolí určitě stojí za zhlédnutí také hrad Pernštejn, Aueršperk i celé město Bystřice nad Pernštejnem, které má hodně co nabídnout.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zřícenina Zubštejn patřila k nejstarším hradům na Moravě. Co ještě vidět v okolí?