Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

10 faktů, které jste „možná“ nevěděli o Praze

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 7. 2018

Praha je naše okouzlující hlavní město, které každoročně navštíví mnoho turistů. Pravidelně se umísťuje na různých žebříčcích popularity a není se co divit. S dlážděnými uličkami, krásnými hrady, nádhernou architekturou, skvělým jídlem a samozřejmě pivem se snadno stane, že se do Prahy návštěvník zamiluje na první pohled.

Prahu zná každý Čech a asi není nikdo, kdo by ji nenavštívil. Podívejte se teď na deset zajímavostí, které možná neznáte. Co tak moc láká zahraniční turisty, aby naší metropoli navštívili?

1. Největší historický hrad na světě

Podle Guinnessovy knihy rekordů se největší historický hrad na světě nachází přímo v Praze. Pražský hrad, který se datuje do 9. století, pokrývá více než 18 akrů a skládá se z paláců, katedrál a budov různých architektonických stylů. Je to opravdová pohádka.

2. Zeď Johna Lennona

Zeď Johna Lennona je slavná zeď nedaleko Karlova mostu, která je pokrytá Lennonem inspirovanými graffiti a texty skupiny Beatles. Co začalo jako jediný obrázek poté, co byl zavražděn, se malby rychle rozrostly na celou stěnu. Dokonce ani snahy o přemalovaní nemohly zastavit svobodu projevu. Ačkoliv John Lennon nikdy Prahu během svého života neviděl, byl symbolem naděje pro mnoho jejích obyvatelů.

3. Hospůdky a pivo

Bez dostatku hospůdek a dobrých restaurací by Praha nebyla Prahou. Je to to pravé místo pro všechny milovníky piva. Podle mnohých si zde můžete dát to nejlepší pivo na světě. Pivo je stále oblíbený nápoj a v Praze vede jednoznačně Plzeň. Na mnoha místech je pivo levnější jak voda.

Pražské Staroměstské náměstí se umístilo mezi 25 nejlepšími na světě

4. Pražský mezinárodní maraton

V Praze se každý rok pořádá Pražský mezinárodní maraton, který se koná v květnu od roku 1995. Závod se už dokázal zařadit mezi nejprestižnější svého druhu na světě a v roce 2010 získal zlatou známku od Mezinárodní atletické federace. Tu drží 17 nejkvalitnějších městských maratonů. Zúčastní se ho mnoho závodníků ze zahraničí, zpravidla kolem dvou třetin. Krásná trasa vás zavede do středověkého Staroměstského náměstí a vede podél řeky Vltavy. Závodníci snadno zapomenou na únavu, když probíhají nádherným městem.

5. Tančící dům

Pražský tančící dům byl inspirován ikonickými tanečníky Fredem Astairem a Ginger Rogers. Tato moderní budova stojí v Praze od roku 1996 na pravém břehu Vltavy na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí. Byl pojmenován podle svých dvou nárožních věží. Dům navrhl Vlado Milunić a kanadsko-americký architekt Frankem O. Gehrym. Věže mají symbolizovat jin a jang. V nejvyšším patře si můžete dát něco dobrého k jídlu v restauraci s výhledem.

6. Nejužší ulice v Praze

V samém srdci Prahy na Malé straně poblíž Karlova mostu se nachází malá ulička. I když nemá jméno, je slavná. I když je úzká, proudí k ní davy turistů. Nachází se v bedekrech i v prospektech cestovních kanceláří. Nabízí totiž i něco unikátního. Na každé straně má semafor pro chodce. Tím se zajistí, že se chodci nesrazí uprostřed.

Pražské Staroměstské náměstí se umístilo mezi 25 nejlepšími na světě

7. Osvětlení Pražského hradu

Pražský hrad je krásně osvětlen. A mohou za to slavní Rolling Stones. Členové kapely se zamilovali do budovy při svém porevolučním koncertě v roce 1990 a mysleli si, že noční osvětlení by mu přidalo na kráse. Zmínili se před tehdejším prezidentem Václavem Havlem. Protože si to země nemohla dovolit, zaplatili nasvícení ze svého. Celé to připravil jejich osvětlovač Patrick Woodroft. Kuriózní bylo dálkové ovládání, kterým se světla dala řídit. Bylo s vyplazeným jazykem, který je tradičním symbolem slavné kapely. Kapela se navíc vzdala po slavném koncertě i svého honoráře, který věnovala Nadaci Olgy Havlové.

8. Pražský orloj

Pražský orloj je třetí nejstarší svého druhu na světě. Hodiny odbíjí každou hodinu a vy se můžete dívat na průvod dvanácti apoštolů, následované Andělem smrti a zlatým kohoutem.

9. První kámen Karlova mostu

První kámen slavného Karlova mostu položil Karel IV. 9. července 1357 v 5:31. Král byl extrémně pověrčivý a věřil v astrologii a numerologii do takového rozsahu, že si zvolil tento den a čas, protože je napsán jako 1-3-5-7-9-5-3-1.

10. Bronzová miminka

Zatímco někteří to považují za strašidelné, jiní argumentují tím, že bronzová miminka těsně vedle Muzea Kampa, která vytvořil sochař David Černý, jsou naprosto jedinečná. David Černý je znám svým moderním uměním a smyslem pro humor. Pokud jste fanouškem jeho bizarního stylu, nezapomeňte se podívat ještě na svatého Václava sedícího na mrtvém koni, který je vzhůru nohama. Dílem Davida Černého je i červený klikající autobus prezentující Českou republiku na olympiádě v Londýně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

10 faktů, které jste „možná“ nevěděli o Praze