Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

10 národů a jejich poznávací znamení. Víte, jak poznáte Angličana, Němce či Američana?

Markéta Dudková

Markéta Dudková

27. 5. 2019

O ponožkách v sandálech, řízcích pečlivě vložených mezi 2 chlebíky, které už třetí den začíná pohlcovat jemný nádech zeleně, a dalších českých výletnických prohřešcích toho bylo řečeno a napsáno dost. Podívejte, čím vynikají jiné národy a podle čeho je poznáte.

Pokaždé, když vytahujeme pas a usedáme do letadla s hřejivým pocitem, že začíná dovolená, tak si namlouváme, že cizokrajné klima našimi povahovými rysy zahýbe ze zajetých kolejí. Že budeme zkrátka trochu jiní, uvolněnější nebo třeba anonymní.

Brzy se ale ukáže, že navzdory jedinečnosti lidské povahy jsou znaky původu každého turisty dříve či později prozrazeny.

1. Kanaďané

Poznávací znamení: Kanadská vlajka. Našitou, vyšitou či otištěnou ji naleznete na každé myslitelné i nemyslitelné kanadské textílii. Batohem či tričkem počínaje a spodním prádlem konče.

Chvályhodné znaky: Vážní a zdvořilí lidé, kteří jsou v povědomí jiných národů (ne tak Čechů) vnímáni jako ti, přes jejichž hokejový tým málokdo postoupí v mezinárodních soutěžích dále.

Nedostatky: Při každé vhodné i nevhodné příležitosti (zkrátka stále) prohlašují, že nejsou Američané, jakoby to snad byla ta nejhorší možná diagnóza.

2. Angličani

Poznávací znamení: V důsledku silné sluneční deprivace z domovského ostrova si Angličané libují v tom vystavovat svou jemnou běloskvoucí pokožku smrtícímu přísunu slunečního záření.

Chvályhodné znaky: Obvykle hovoří anglicky, což komunikaci s nimi značně usnadňuje. A pokud sami patříte k průsvitným bělobám, škodolibou stránku vašeho já jistě nadchne jejich neschopnost se opalovat, která probíhá přibližně v těchto fázích:

1.den: Alabastr – 2.den: Rak – 3.den: Puchýř – 4.den: Loupáček

Nedostatky: K anglické dovolené patří konzumace alkoholu stejně jako levná kořalka k probuzení se v nemocnici s kapačkou pohupující se nad hlavou. Vzhledem k celosvětovému rozšíření angličtiny nejsou příliš schopni se dorozumívat lokálními jazyky. Tuto neschopnost se pak snaží maskovat tím, že mluví velice hlasitě a pomalu: ,,Zavolejte … někdo … na ambasádu … ukradli … mi … ledvinu.“

Oslavy Silvestra ve světě. Jaké jsou nejkurioznější novoroční zvyky

3. Číňané

Poznávací znamení: S větší pravděpodobností narazíte na růžového jednorožce než na Číňana, který cestuje osamoceně. Číňané putují v organizované skupině, ke které zpravidla přináleží průvodce. Ten je od svého hloučku vzdálen přibližně jeden metr a usilovně křičí do megafonu.

Chvályhodné znaky: Jsou odhodláni ochutnat a vyzkoušet naprosto vše a to klidně i za cenu naprosté ignorace pudu sebezáchovy, který kdesi v dáli úpěnlivě křičí: NE!!“

Nedostatky: V porovnání s jinými národy čínský turismus je usmrkané batole, které se ještě neumí moc chovat, a tak nevycválaně nožíkem zvěčňuje svá poselství do historických monumentů a smradlavou nikotinovou kamarádku si neodpustí ani na nejnevhodnějších místech. Buďme ale shovívaví, snad z toho brzy vyrostou.

4. Australané

Poznávací znamení: Australská turistická uniforma sestává z těchto kousků – kraťasy, tričko a žabky. Bez ohledu na to, zda je v jejich destinaci 40 ve stínu nebo se potulují za zvuku hromů a blesků horskými masivy.

Chvályhodné znaky: Jejich uvolněná nálada je naprosto odzbrojující a nakažlivá. Kdyby byli schopni získat víza, jistě by se oblečení jako cool surfaři procházeli po Afganistánu a místní Talibance by zdravili: ,,Hej, pěkná bradka, kámo..“

Nedostatky: Ať už na baru popíjejí vodu (málo pravděpodobné) nebo se chladí chmelovým mokem (vysoce pravděpodobné), není jim moc rozumět. Jako by snad někam spěchali, mají ve zvyku všechna slova zkracovat a smršťovat.

Kde je levno: Cenový žebříček turistických destinací pro Čechy na dovolenou

5. Japonci

Poznávací znaky: Je to sice klišé, ale opravdu s sebou stále nosí fotoaparáty, jakoby k nim byly snad přilepené.

Chvályhodné znaky: Ve snaze ukojit svou bezbřehou touhu po dobrodružství se vrhají do každé blázniviny. Jejich touha okusit nepoznané hraničí až se smrtí.

Nedostatky: Otravné V-gesto na všech fotkách – eskalátorem v nákupním centru počínaje a útočícím grizzly za zády konče. Mohou trpět psychickými poruchami v důsledku toho, že si cílové destinace nezdravě idealizují a realitou jsou pak zklamáni.

6. Italové

Poznávací znamení: Milují značky a tato obsese je neopouští ani poté, co nechají obchodní bulváry Milána stovky kilometrů za sebou. Potkat na Machu Picchu Italku, kterak se v podpatcích šplhá k výškám, zatímco kabelkou Gucci odhání prskající lamu, není neobvyklé.

Někdy i v pořádné směsici lidí poznáme, o který národ se jedná. Foto. Eva Chytková, JenProCestovatele.cz

Někdy u v pořádné směsici lidí poznáme, o který národ se jedná. Foto. Eva Chytková, JenProCestovatele.cz

Chvályhodné znaky: Jsou spolehlivým indikátorem skvělé kávy. Tam, kde kávu popíjí Ital, si ji dejte také, protože bude zaručeně tou nejlepší ve městě.

Nedostatky: Jsou hluční a bezohlední. Když je ale vaše vlastní země vyhledávanou turistickou destinací, musíte se s tím smířit.

7. Švédi

Poznávací znamení: Odpočatí, zdravím překypující vysocí blonďáci. Švédy je snadné rozpoznat, ale nezaměňujte je s Nory (náchylní k zasmušilosti) či Dány (už od dob Hamleta ještě zasmušilejší).

Chvályhodné znaky: I když na první pohled působí trochu nepřístupně, jedná se s nimi docela snadno. Nesmíte se ale nechat zastrašit jejich výškou a širokými rameny.

Nedostatky: Potkat se s nimi není pro většinu národů právě masáž ega, neboť vedle nich skoro všichni vypadají jak vybledlý želatinový blob.

Česko očima cizince – Peru. Dívky se tu umí bavit více, než muži

8. Američani

Poznávací znamení: Jsou oblečeni jako profesionální golfisti. Tedy ti, co se nekvalifikovali na šampionát.

Chvályhodné znaky: Jsou sice hodně hlasití a mají sklony k tomu si neúměrně stěžovat. Ale jakožto obyvatelé země, která se v průběhu let přetvořila v nejpromíchanější kulturní koktejl, jejich tolerance vůči jiným roste.

Nedostatky: Stále ještě nálepka „Američan“ hovoří za vše.

9. Němci

Poznávací znamení: Nekončící láska k pivním pupkům a obepnutým plavkám zastiňuje jejich jinak docela nudnou existenci.

Chvályhodné znaky: Milují pobyty venku a jsou zvědaví, což jejich kroky všude po Evropě vždy zavede na pláž. Čili máte-li sami s orientací problém, následujte Němce a tu zatracenou pláž zaručeně najdete.

Nedostatky: Titěrné plavky jsou bezkonkurenční

10. Chilané

Poznávací znamení: Chilané jsou cestovatelé tělem i duší, kteří si cestu samotnou vychutnávají stejně jako cíl.

Chvályhodné znaky: Je jich opravdu mnoho. Za všechny ale jmenujme jeden, který se opírá o skutečný zážitek. Přeochotná Chilanka v Tibetu si navzdory svému omezenému cestovatelskému rozpočtu nikdy nepostěžovala. To ovšem nelze říci o její evropské spolucestovatelce, která se zcela nepatřičně popsala jako světoobčanka, a která neustále kňučela a handrkovala se o každý cent.

Nedostatky: Možná až přespříliš vstřícní. Tu nafučenou a ufňukanou Evropanku měla chilská paní dávno hodit do jámy (třeba i lvové).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 národů a jejich poznávací znamení. Víte, jak poznáte Angličana, Němce či Američana?