Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Kde je levno: Cenový žebříček turistických destinací pro Čechy na dovolenou

Redakce

Redakce

5. 9. 2017

Přemýšlíte, kam vyrazíte na dovolenou? Tak to vás určitě bude zajímat, kde je to nejlevnější.

Peníze jsou vždy limitem pro cestování. Naštěstí lze absolvovat zajímavou cestu za přijatelné náklady.

Úplně nejlevnější destinace jsou zrovna ty, které zdánlivě toho moc nenabízejí: nejlevnější vůbec je Moldávie a hned za ní Kosovo.

Tyto cesty jsou spíše pro dobrodružnější povahy, které by mohly například zaujmout rozdělené města a státy: v Moldávii existuje Podněstří, svérázný vlastní stát ve státě, nezávisle fungující na vládě Moldávie (Podněstří je rovněž nazýváno posledním socialistickým skanzenem v Evropě). V Kosovu zase najdete město Kosovska Mitrovica, jež je rozděleno na srbskou a albánskou část. Třetí nejlevnější zemí je Makedonie.

Přitažlivou destinací je rovněž Ukrajina: pokud byste byli schopni ignorovat aktuální problémy této země, můžete vyrazit do tamějších zajímavých měst (Kiev, Charkov, Oděssa nebo Černobyl) a přírodních destinací.

Výhodou je, že všechny výše uvedené čtyři země jsou pro Čecha cenově velmi příznivé: většina zboží či služeb je v těchto státech o třetinu levnější než u nás – a to minimálně.

Cenově příznivý Balkán

Pro českého cestovatele jsou rovněž velmi lákavé, a to nejen z cenového hlediska, balkánské státy: především Srbsko a Bosna a Hercegovina, jež láká na svou nádhernou přírodu. Tyto destinace jsou vhodné rovněž pro dobrodružnější povahy, jelikož v obou zemích stále najdete jizvy po občanské válce v 90. letech.

Pořád levně, i když už ne tolik, co dříve, je v Albánii: v od světa odříznuté zemi najdete jak krásné a barevné hory, tak příjemné písčité pláže. Zemi ale postupně objevují turisté z Řecka, Itálie a právě z Čech, což má vliv na pomalý, ale jistý růst cen zboží a služeb v turistické sezóně. I přesto se ale stále jedná o relativně levnou dovolenou.

S penězi stále nebudete mít problém ani v rumunských Karpatech či bulharských mořských letoviscích. V balkánských státech jsou ceny minimálně o pětinu nižší než v České republice.

Kde na tom budete stejně?

Od cenově příznivých destinací se pozvolna dostáváme k regionům, které jsou cenově na srovnatelné úrovni jako Česko. O desetinu levněji než u nás je pořád v zemi podhodnocených Forintů – v Maďarsku. Tam můžete vyrazit za Budapeští nebo za maďarskou stepí – pusztou.

O něco málo levněji než u nás je pořád v Polsku, Bělorusku a Rusku, do posledních dvou zmíněných zemí se ale bez víz bohužel nedostane. Poslední průměrně levnější zemí, ale bohužel už jen kosmeticky, je Turecko.

Posouváme se k zemím, které mají průměrnou cenu zboží a služeb o něco málo vyšší, než u nás v Čechách. Hned první dvě země jsou pro tuzemské cestovatele frekventované a nepotřebují blíže představovat, konkrétně jde Chorvatsko a Slovensko.

Na stejné cenové úrovni jako tradiční český mořský cíl a země nejbližších sousedů jsou pobaltské státy: nejlevnější je Litva, nejdražší Estonsko, Lotyšsko je cenově mezi nimi.

Tyto země jsou oblíbené díky Baltskému moři a bývalému Sovětskému vlivu na architekturu (v Estonsku jsou navíc i skandinávské vlivy), na rozdíl od Ruska a Běloruska ale při cestě do nich nepotřebujete víza.

Když máte peněz více…

V níže uvedených destinacích si za hotely, taxíky a jídlo již více připlatíte. První na seznamu je Řecko, následované Portugalskem a pro někoho možná překvapivě Slovinsko.

Malá tranzitní země, jež láká na krásnou přírodu a hory, je vůbec nejvyspělejší zemí bývalého východního bloku, což se na cenách jejích služeb odráží. V uvedených státech je o přibližně pětinu dráž než v Čechách.

Další destinace jsou rovněž možná překvapivé, ale ty těží ze své pověsti ostrovních letovisek: téměř o třetinu dráž než u nás je na Kypru a skoro o polovinu na Maltě, cenově mezi nimi se nachází Španělsko.

Pak už to jede: v žebříčku dražších zemí postupně jsou Německo, Itálie, Rakousko, Švédsko, Francie, Finsko, Nizozemsko a Belgie. Zde se ceny zboží a služeb pohybují o 50-85% více než v Čechách.

Za vyloženě drahé země, tedy tam, kde platíte již více než dvojnásobek průměrných cen z naší země, jsou rovněž postupně Irsko, Dánsko, Velká Británie, Lucembursko a Norsko.

Vůbec nejdražší zemí v Evropě je Švýcarsko, kde jsou ceny třikrát vyšší než v Čechách.

Nyní tedy můžete začít plánovat cesty s ohledem na váš rozpočet. Dobrá zpráva ale je, že když si zvolíte cenově příznivé země a dobře naplánujete své cesty, můžete se podívat do exotických zemí a zažít spoustu pěkných zážitků, aniž byste se finančně sedřeli z kůže. Takže vzhůru za dovolenou!

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Kde je levno: Cenový žebříček turistických destinací pro Čechy na dovolenou