Menu
JenProCestovatele
Irsko

Zajímavosti o Irsku. Čím je výjimečná země černého piva a zelené barvy

Martina Mádlová

Martina Mádlová

7. 3. 2019

Irsko je nádherná země s okouzlující přírodou a tradičním černým pivem. Mnohá zažitá klišé o Irech a Irsku už dávno neplatí. Nejsou to lidé, kteří se jen pachtí při práci na farmách a rozhodně se nepovažují za chudé příbuzné Britů (a nikdy to před nimi nezmiňujte). Od počátku druhé poloviny 20. století udělali velký pokrok a do budoucnosti mají dobře našlápnuto. Přesto neztratili nic ze své autentičnosti a v mnoha ohledech se hodně liší od jiných evropských zemí. Nechte se inspirovat k návštěvě.

A proč byste měli Irsko navštívit? Kvůli jeho krásné a zadumané krajině, srdečným a otevřeným obyvatelům i mimořádným památkám. Je to místo plné chytlavé hudby s vysokou životní úrovní a přátelskou atmosférou.

V Irsku se platí eurem, je pro našince trochu dražší a k návštěvě vám stačí jen občanka.

Zelený ostrov Irsko

Pod názvem Irsko si takřka každý vybaví zelenou barvu. Pyšní se totiž úžasnou zelenou přírodou a často se mu právě kvůli tomu přezdívá „Smaragdový ostrov“. Všude se pasou ovce z jejíchž vlny se vyrábí typické svetry, čepice i kabáty.

Uchvacující jsou rozhodně divoké útesy, které omývá Atlantský oceán nebo sloupce přírodního čediče v Giant’s Causeway. To je přírodní útvar patřící do seznamu UNESCO, který vytvořila sopečná erupce. Národní parky Glenveagh nebo Killarney se mohou chlubit překrásnými jezery a park Wicklow Mountains vám nabízí romantiku podle Irska.

Hlavní město Dublin

Hlavní město Irska si musí zamilovat každý. V kostele na ulici Aungier Street se nachází ostatky svatého Valentýna, patrona všech zamilovaných. Samotné Irsko má také svého patrona. Je jím svatý Patrik, který v zemi působil ve druhé polovině 5. století a Den svatého Patrika se zde slaví opravdu ve velkém.

Kdo miluje upíří historky, měl by navštívit expozici v hradu Drákuly, která dokáže vyděsit i ty nejtvrdší nátury. Autor Drákuly, Bram Stoker, se v Dublinu narodil.

V samém srdci města se pak tyčí Dublinský hrad, který sloužil v minulosti k mnoha účelům. Dnes ho využívá irská vláda k různých reprezentačním akcím.

Kdo se chce dobře pobavit, je v hlavním městě na správném místě. Právě zde najdete nespočet skvělých klubů, hospůdek i restaurací.

Milník pro Irsko. Bude mít svou první veřejnou nudistickou pláž

Skvělé pivo i whisky

Nejenom Češi jsou věhlasní pivaři. I v Irsku ho pijí rádi. Jejich slavné černé pivo Guinness tady pijí snad všichni. S nádechem historie to budete mít v některém z tradičních pubů, jejichž historie sahá až do 9. století. Takřka ve všech podnicích hraje živá hudba a atmosféra je jedním slovem báječná.

Pokud máte rádi něco trochu silnějšího než pivo, musíte ochutnat jejich kvalitní, třikrát destilovanou irskou whisky Jameson. Jasně, tu si můžete dát i u nás, ale rozhodně to nebude s takovou atmosféru, jako právě ve Smaragdové zemi.

Nádherné památky

Mnohé z irských památek mají svůj záznam na seznamu UNESCO. V jejich čele se nachází hrobka Newgrange v oblasti Brú na Bóinne, známé kvůli svým megalitickým stavbám. Dalším je ostrov s klášterním komplexem ze 7. století. Zde žili první irští křesťané. Vidět můžete mnoho různě zachovalých hradů. Mezi nejzajímavější patří Dunluce Castle. V národním parku Wicklow Mountains se nachází rozvaliny kláštera ze 6. století. Zůstaly z něj už jen kamenné domy a kamenná věž s hřbitovem. Vše ale obklopuje krásná příroda a dodává místu nezapomenutelné kouzlo.

Muzikant na každém rohu

Do tradičních irských hospod rozhodně patří živá hudba. Ne nadarmo se o Irech říká: „Co Ir, to muzikant.“ Místní milují harfu, kterou mají i ve znaku nebo na euromincích. Hraje se zde i na typický irský buben bodhrán. Irové rádi a dobře tancují.

Ochutnejte místní speciality

Každá země má nějakou svou kuchyni, i když Irové vám budou tvrdit, že žádná irská kuchyně neexistuje. Přesto jsou ale jídla, která mají svou tradici právě zde a měli byste je určitě ochutnat. Patří mezi ně Stew (jehněčí nebo skopové maso a zelenina. Vše se dá dohromady a pomalu dusí), Coddle (obdoba guláše, kterou mají rádi hlavně v Dublinu) nebo Cocannon (vařené brambory s kapustou a česnekem).

Skotsko bylo zvoleno nejkrásnější zemí světa. Tady je důvod!

Stejná teplota po celý rok

V Irsku přes rok nedochází k příliš velkým výkyvům teplot a po celý rok se drží takřka stejná. Podnebí ovlivňuje teplý Golfský proud, takže je zde tepleji než jinde ve stejných zeměpisných šířkách. Doporučujeme mít po ruce stále deštník, protože i jasná obloha se může během chvíle zatáhnout a začít pršet.

Ostrov slavných

Inspirativní Irsko okouzlilo nejednu slavnou osobnost. Některé se zde narodily a jiné jen tvořily. Patřil mezi ně i Oscar Wilde, Samuel Beckett, James Joyce, George Bernard Shaw nebo Bram Stoker.

Česko očima cizince: Ir nechápe, proč v zemi krásných lidí je hlavou státu šereda

Místní svou zemi milují

Irové jsou příjemní a otevření lidé, kteří milují svou zemi a na nikoho se nedívají skrz prsty. Chlubí se prvním místem v indexu kvality života z roku 2005. Tato země má velmi dobrý vzdělávací systém, politickou svobodu, svobodu tisku a dbá hodně na dodržování lidských práv.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zajímavosti o Irsku. Čím je výjimečná země černého piva a zelené barvy