Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Milník pro Irsko. Bude mít svou první veřejnou nudistickou pláž

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 4. 2018

Irsko je známé mnoha věci (hospůdky, déšť, krásná příroda), ale pláže a veřejná nahota to rozhodně není. Vždy spíše bývalo velmi konzervativní a katolickou zemí, která měla dokonce v ústavě zavedený zákaz rozvodů. Až v roce 1995 si občané odhlasovali změnu a od roku 1996 se Irové mohou rozvádět a znovu uzavírat sňatek. A teď padá další tabu. Od letošního dubna bude mít zelený ostrov svou první veřejnou nudistickou pláž.

S plavkami i bez

Na pláži Hawk Cliff v Dalkey si milovníci nuda pláží nebo ti, kdo se chtějí opálit opravdu všude, budou moci nově sundat plavky. Není to ovšem příkaz, jen možnost. Na pláži se tedy mohou pohybovat lidé oblečení i nazí. Ti, kdo si plavky sundat nechtějí, ale nesmí proti naháčům nic namítat. Bude to nudist friendly pláž.

Tato zpráva je možná pro někoho překvapením, ale lidé, kteří do Irska pravidelně cestují, určitě ví, že opalování bez plavek se i zde pomalu hlásí o slovo už několik let. Lidé se zde „neoficiálně“ svlékají na různých plážích už hodně dlouho. Opalování bez plavek je prostě oblíbené a tak se i Irsko muselo podvolit trendu doby a přestat tolik lpět na zastaralých názorech.

Zajímavosti o Irsku. Čím je výjimečná země černého piva a zelené barvy

Milník pro Irsko

Novinky jsou zaváděny po té, co Irsko začalo měnit své zákony týkající se veřejné nahoty. Nyní se jedná o trestný čin jen v případě, že se někdo svlékne proto, aby způsobil strach, poplach nebo za účelem sexuálního ukájení.

I když se to zdá jako malichernost, pro Irsko je to takový milník, který může být začátkem nudistické revoluce v zemi. Různé organizace žádají místní řady o to, aby se mohli lidé bez plavek koupat i na jiných plážích.

V souvislosti s otevřením pláže pro nudisty se vyskytly určité obavy týkající se dětí. Hawk Cliff ale byla vybrána záměrně, protože to není rodinná pláž a rodiče malých dětí by měli vybírat raději jiné místo k rodinnému koupání. Ale i jinde v zemi s nudisty nebyl nikdy problém. Oni sami si raději vybírali soukromější a méně frekventované pláže, takže nikoho neobtěžovali a ani nepohoršovali.

Nyní se už nebudou muset schovávat, ale získají alespoň jedno místo, kde je oficiálně povoleno být nahý. Nudisté nechtějí nikoho urazit nebo ohrozit, chtějí jen mít možnost svobodné volby, jít na pláž, ležet na slunci, plavat a nemít nic na sobě. To je všechno.

Česko očima cizince: Ir nechápe, proč v zemi krásných lidí je hlavou státu šereda

Zima nebo chlad

Mnozí se ptají, zda není v Irsku trochu chladno na koupání na pláži ať už s plavkami nebo bez. Otázka ale není tak jednoznačná, jak by se mohlo zdát. Ano, je to země deštivá a oblačná, ale také dokáže být plná slunce a příznivých teplot. Počasí se dá jen těžko předvídat, ale když v létě vysvitne slunce, vyšplhají se teploty do velmi příjemných výšin.

A kdy je v Irsku opravdu teplé počasí? Jakmile si začnou zemědělci stěžovat, že je sucho a potřebují déšť.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Milník pro Irsko. Bude mít svou první veřejnou nudistickou pláž