Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Skotsko bylo zvoleno nejkrásnější zemí světa. Tady je důvod!

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 11. 2017

Skotsko je podle průzkumu magazínu Rough Guides nejkrásnější zemí na světě. Kdo může popřít, že jeho divoké pláže, hluboké jezero i skalní hradby nepatří k nejkrásnějším?

Ve Skotsku po tomto výsledku panuje příjemná směs laskavosti, nadšení  i předstíraného nedostatku překvapení. Lidé tam říkají, že vědí, že jejich země je ta nejkrásnější. Dobrý pocit je možná ještě umocněn tím, že Anglie skončila až na sedmém místě. Můžete se přesvědčit sami, zda si tato země takové označení zaslouží nebo ne.

1. Calgary Bay

Nejlepší pláž ve Skotsku plná bílého písku se nachází na západním pobřeží Mull. Calgary Bay, jejíž název pochází z gaelštiny a znamená Pláž u louky, je obklopena nízkými kopci, částečně zalesněnými. Všude jsou skalnaté hřebeny – domov mnoha rozmanitých ptačích obyvatel i strašidelné zříceniny kamenných pevností a opuštěných vesnic. Úžasná je i zdejší modrá voda, ale je velmi chladná. Pokud se studené vody nebojíte, klidně si zaplavat jděte. I když to bude pro některé trochu příliš velký zážitek, nebudete litovat.

Čtěte také: Jaké je tajemství štěstí? Překvapivě to není svatba ani děti, ale cestování

2. Loch Coruisk

Loch Coruisk (v gaelštině Kotlík s vodou) je vnitrozemské sladkovodní jezero. Je považováno za domov vodního koně. Jezero je přístupné lodí z Elgolu, nebo pěšky od Sligachan. Je také možné dojít z Elgolu, ale jedna část cesty je poměrně velmi náročná.

Jezero je téměř dva kilometry dlouhé, ale jen asi 400 metrů široké. Patří k neúžasnějším ze všech skotských sladkovodních jezer. I když je velmi pravděpodobné, že se tam dostanete poměrně náročnou cestou a možná ne úplně suší, je to jen malá cena, kterou zaplatíte za tu nádheru a pohled na horskou scenérii.  Loch Coruisk, v samém srdci Cuillinu, je nejúžasnější ze všech skotských sladkovodních jezer. Loch Coruisk je tak úchvatné, že ho zvěčnil nejeden malíř například William Daniel, JMW Turner, Sidney Richard Percy a Alexander Francis Lydon.

U Loch Coruisk se nachází památná chata Loch Coruisk Memorial Hut, která leží asi 100 metrů od přistávacích schodů v Loch na Cuilce. Postavena byla v roce 1959. Toto místo mělo být ukázkou celoživotní lásky k jezeru. Nyní zde její majitel provozuje výlety lodí z Elgolu do Loch Coruisk pro mnoho turistů, kteří chtějí tuto oblast prozkoumat i z vodní hladiny.

3. Glasgow

Glasgow je třetí největší město ve Spojeném království. Nachází se na řece Clyde v západní části centrální nížiny. Město vyrostlo z malé venkovské osady a stalo se největším mořským přístavem v Británii. Po rozšíření středověkého biskupství a království a pozdějším založením univerzity v patnáctém století se stalo hlavním centrem skotského osvícení v osmnáctém století. Město leží přibližně 60 km západně od hlavního města Skotska Edinburgu. Je velice turisticky populární a po Londýnu a Edinburghu třetí nejnavštěvovanější. Často je i cílem mnoha turistů, kteří míří do celého Skotska.

Město samo o sobě nabízí mnoho míst, která lákají turisty z celého světa. Výchozím bodem je most Partick, ze kterého můžete sledovat gotické věže univerzity. Krásný je i východ slunce nad řekou. Město se stalo doslova multikulturním střediskem, kde můžete nalézt mnoho typů divadel, kin i speciálních kaváren. Do Glasgow létají slavné kapely z celého světa, aby zde mohly koncertovat. Představily se zde skupiny jako třeba U2, Rolling Stones či Barrovland. Nechybí zde ani Čínské město nebo několik mešit. Za prohlídku stojí i celá řada muzeí a galerií, např. Muzeum moderního umění, Kelvingrove, Muzeum náboženství, Muzeum dopravy, a mnoho dalšího.

Čtěte také: Co vidět ve Stockholmu: Poznejte krásy hlavního města Švédska

4. The Whaligoe Steps

Jeden ze skotských tajných pokladů, průmyslová památka s pohádkovým vzduchem. To je Whaligoe Steps nacházející se na pobřeží Caithness. Na třech stranách je obklopen útesy a tvoří jeden z nejpozoruhodnějších přístavů, které najdete různě ve Skotsku. Památka byla postavena v roce 1792, aby mohli rybáři přepravit úlovky na trh. Museli překonat 330 kamenných schodů, které jsou vytvořené na strmém útesu v Ulbsteru. Je takřka nemožné nepořídit fotografii, která zvěční toto kouzelné místo.

Vrcholy Whaligoe jsou vyrobeny z dlažebního kamene. Místní lidé říkají, že existuje celkem 365 schodů, i když Královská komise pro starobylé a historické památky trvá na 330 schodech.

5. Rannoch Moor a Glencoe

Rannoch Moor je krásná, vzdálená a divoká horská oblast jižně od Glencoe. Krajina vede mezi horami a jezery. Po cestě, která vede silnicí A82, míjíte takové horské krásy jako Aonach, Eagach Ridge, Buachaille, Etive Mor, Bidean nan Beinn a mnoho dalších. Jsou hlavním rysem krajiny a velmi populární pro horolezce i pěší. Stojí za to, vidět krajinu v noci, kdy jediným světlem jsou zářící oči jelenů po stranách silnice. Člověk ani nemusí vědět, že původně bylo Glencoe dějištěm historického masakru, silný pocit něčeho velkého se odráží v každém vrcholu kolem. Romantici toto místo nazývali místem vznešených a měli pravdu.

Rannoch Moor je nezapomenutelný, krásný, neporušený a úžasný. Dokud ho skutečně nenavštívíte, nedokážete ho plně ocenit.

Čtěte také: Průvodce Hamburgem: 8 věcí, které lze ve městě stihnout za 24 hodin

Skotsko je jedinečné

Skotsko je skutečně jedinečné a úchvatné. Ať už se sem vydáte z jakéhokoliv důvodu, jedno vám bude po návštěvě této země jasné. Označení „Nejkrásnější místo na planetě,“ si rozhodně zaslouží.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Skotsko bylo zvoleno nejkrásnější zemí světa. Tady je důvod!