Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jaké je tajemství štěstí? Překvapivě to není svatba ani děti, ale cestování

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 11. 2017

Hledáte tajemství štěstí a nemůžete ho najít? Možná totiž hledáte špatně. Podle studie, kterou provedlo studio Booking, je zkušenost a zážitky, které si přinesete z cest, mnohem příjemnější než cokoliv jiného.

Svatba, narození dítěte či zaměstnání, které vás baví a uživí vás, to jsou nepochybně velmi důležité a podstatné okamžiky štěstí v životě člověka. Nicméně studie, kterou Booking připravil, ukazuje, že pro velké množství mužů a žen, existuje něco, co z nich dělá mnohem šťastnější. A je to možnost cestovat. A je celkem jedno, zda se jedná o nocleh se snídaní v hotelu s pěti hvězdičkami, exotickou destinaci nebo dobrodružství s batohem na zádech. Důležité jsou zážitky a vzpomínky, které zůstanou navždy.

Štěstí je v cestování

Na konci loňského roku se uskutečnil průzkum, kterého se zúčastnilo 17 000 osob ze 17 zemí světa. Výsledky byly velmi překvapivé. Pro mnohé z dotazovaných je plánování a užívání cesty mnohem lepší než některé z jiných, velmi důležitých, okamžiků jejich existence.

Pro 49 % dotázaných má emocionální dopad cesty větší váhu než den jejich svatby, pro 51 % je to víc než datum výročí s partnerem pro 45 % lidí je cestování víc než nová skvělá práce a dokonce pro 29 % lidí považuje zkušenost s cestováním za ještě lepší, než mít dítě.

Čtěte také: Milujete Harryho Pottera? Podívejte se o Vánocích do Bradavic

Pocit štěstí začíná již s plánováním

Provedená studie mimo jiné také zdůrazňuje, že cestování poskytuje mnohem trvalejší štěstí než jakákoliv jiná věcná věc a uznává to 70 % dotázaných respondentů. To vysvětluje i to, proč více než polovina lidí pojede raději na dovolenou než si koupí nějaký klenot či technologické zařízení.

Cestovatelské štěstí je přítomno ve všech fázích: plánování, rezervace i samotný výlet. A překvapivě, sedm z deseti respondentů uvedli, že byli nadšení už jen ze zjišťování možných cílů a přes polovinu lidí uvedlo, že cítí velkou radost, když se jim podaří provést rezervace, kterou chtěli a hlavně, když o ní obdrží potvrzení.

Shawn Achor, světový odborník ve studiu štěstí, vidí přímý vztah mezi užíváním si období plánování, rezervace a obdobím samotné cesty. V článku, který publikoval časopis Harvard Business Review, tvrdí, že dobře naplánovaný výlet, který sebou nenese velký stres, zvyšuje až o 94 % pravděpodobnost návratu do práce s větší touhou, energií a štěstí.

Čtěte také: Digitální nomádi aneb jaké je cestování na plný úvazek

Dlouhodobé plánování cesty

Ve chvíli, kdy začnou lidé organizovat dovolenou, by jeden ze tří dotazovaných provedl v rezervačním portálu rezervaci již několik měsíců dopředu a dokonce 5 % by pobyt zarezervovali již rok dopředu. Pro ně je to v podstatě už začátek cesty. Z tohoto důvodu i jeden ze čtyř účastníků studie přiznává, že když plánuje dovolenou, přemýšlí o tom alespoň jednou denně.

Osm z deseti lidí si užívá a cítí se mnohem šťastnější, když hledá mapy a fotografie místa určení a ubytování.

Analýza dospívá k závěru, že skutečné štěstí se nejvíce projevuje během prázdnin. Značná část respondentů zažije první okamžik radosti ve chvíli, kdy opustí svou práci a může jet na dovolenou. A drtivá většina je nešťastnější tehdy, když uvidí destinaci, kterou si vybrali, rozhlédnout se po tom místě a pocítí konečně ten klid na duši, na který se tolik těšili.

Tajemství štěstí v cestování

Strávit dovolenou na místě snů, to je pro hodně lidí to největší štěstí v životě

Čtěte také: Nejlepší inspirující citáty o cestování, které potřebujete znát

Vydejte se za štěstím

A co znamená štěstí pro vás? Pokud ho stále nemůžete najít, nechte se inspirovat a začněte plánovat velkou dobrodružnou nebo naopak odpočinkovou dovolenou. Uvidíte, o kolik šťastnější se vrátíte.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Jaké je tajemství štěstí? Překvapivě to není svatba ani děti, ale cestování