Menu
JenProCestovatele
Lyžování v Beskydech

5 míst kam na běžky v Beskydech. Objevujte místní trasy

Redakce

Redakce

12. 11. 2016

Naše nejvýchodnější hory nabízejí celou řadu běžkařských stezek. A kam se vydat?

Obecně o beskydských stezkách platí, že těch zajetých moc není, jelikož běžkaři si je vytváří každý rok sami. Ale několik jich přece jen je a my vám je nyní doporučíme.

Mosty u Jablunkova

Mosty jsou lyžařským centrem severovýchodního cípu Beskyd. Většina stezek vede na západ do nitra Beskyd, například do okolí hory Velký Polom, kde jsou k vidění mrazové sruby, navíc se zde nachází i několik horských chat, kde si můžete odpočinout a doplnit energii v restauraci.

Jinak některé stezky vedou i na východ k horské chatě Gírová, ty delší sahají až do slovenské části Beskyd.

Okolí Bumbálky

Bumbálka je oblast na Vsetínsku, jejímž prostředkem vede česko-slovenská hranice, a na západ od ní se hned nachází hranice Moravskoslezského a Zlínského kraje. Stejnojmenný motorest je rovněž výchozím bodem běžkařských jízd. Hlavní a upravovaná trať vede přes lyžařské centrum Soláň-Sedlo na Vsacký Cáb.

Na tuto trať se napojují i stezky z Velkých Karlovic, kde lze rovněž začít jízdu a kam lze dojet vlakem ze Vsetína.

Javorníky

U Velkých Karlovic ještě chvíli zůstaneme. Odtud se dá totiž vystoupat na Javorníky, nebo-li na stezku v okolí Malého a Velkého Javorníku. Stezka vede přímo po hřebeni mezi vrcholy, díky čemuž je tato stopa velmi oblíbená.

Na stezku můžete rovněž vystoupat ve Ski Areálu Kohútka.

Lysá hora

Východním centrem Moravskoslezských Beskyd je Lysá hora. Její okolí nabízí celkem tři upravované běžkařské stopy. Můžete začít třeba v Papežově-Krásné, kde lze dobře zaparkovat, a vydat se na zmíněnou horu. Celá cesta, jíž charakterizuje neustálé, táhlé stoupání, měří 8,5 kilometrů.

Druhá varianta nabízí trasu ze Staškova, kde se dá dobře ubytovat, zaparkovat či dojet autobusem. Cesta je dlouhá 13 kilometrů a i když ona má táhlý charakter, oproti výše uvedené si i občas sjedete dolů.

Poslední varianta je stezka z Bílého kříže, odkud se dá přijet po stezce z Visalají, nebo již zmíněného Papežova. Stezky ale můžete rovněž skombinovat: okolí Lysé hory nabízí systém stezek o úctyhodné délce přes 80 kilometrů celkem.

Hostýnská magistrála

Na závěr se z východu a středu Beskyd dostáváme do západní části hor. V okolí hostýnského vrchu se nachází celkem přes 50 kilometrů běžeckých tratí v rámci systému Hostýnská běžecká magistrála.

Ta nabízí celou řadu nástupních či výstupních bodů: na západě to jsou Hostýn, Hotel Říka či Rusava, na východě Lázy a U Holáňů, na severu Wald a Machova studánka a na jihu Nová cesta. Můžete využít jak doporučené trasy, tak skombinovat svoje vlastní.

Cesty jsou udržované, nástupní body jsou snadno dostupné a po cestě je spousta míst, kde se lze najíst, napít či ubytovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 míst kam na běžky v Beskydech. Objevujte místní trasy