Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

5 míst v ČR, kde se natáčely slavné filmy

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

9. 12. 2019

To už jsem někde viděl, pomyslíte si při pohledu na fotografii zámku či jezera. Déjà vu je vzápětí rozkryto, když si vybavíte, v jakém filmu si lokalita zahrála. Takových míst je po Česku spousta a setkáme se s nimi nejen na české filmové scéně…

Praha – hlavní město historie i filmové tvorby

Bez našeho hlavního města by snad žádný seznam nebyl úplný. Historické památky vytvářejí prostředí do filmu jako stvořené. Pražská scenérie se vyskytuje i v hollywoodských trhácích – třeba ve Formanově Amadeovi, přestože se odehrává ve Vídni. Karlův most, Staroměstské náměstí a jiné známé lokality uvidíte v klasickém akčním thrilleru Mission: Impossible. Celkově lze říct, že z Prahy pochází některé záběry mnoha akčních filmů.

Naše milované pohádky z Křivoklátu

Jeden z nejslavnějších českých hradů se po právu stal také vyhledávaným dějištěm filmových natáčení. Poprvé byl takto využit v roce 1956 pro filmovou adaptaci Smetanovy opery Dalibor. Od té doby se objevil v bezmála třiceti filmech.

Povětšinou jsou to naše dobře známé české pohádky: Jak se budí princezny, Honza málem králem, Sůl nad zlato, Tři veteráni, Anděl Páně… Kromě pohádek se na Křivoklátě natáčela také dnes už legendární Dívka na koštěti či historická komedie o čarodějnicích Ohnivé ženy.

A můžeme jmenovat i filmy ze zahraniční produkce. Hrad byl například klášterem ve hvězdně obsazeném akčňáku Wanted či místem, kde se odehrála svatba zlé královny v dobrodružném příběhu Kletba bratří Grimmů. Prostředí Křivoklátu přilákalo také tvůrce historického dramatu Bathory, kteří z něj udělali hrad Zikmunda Báthoryho.

Děti v Narnii se prošly po Pravčické bráně

Dominantu Národního parku České Švýcarsko, skalní útvar známý jako Pravčická brána, jste určitě na fotkách viděli. Zajímavé je, že se objevila i ve filmu. Před pár lety místo například využili dánští filmaři při natáčení pohádky Dina, dcera jasnovidky.

Nejslavnější rolí Pravčické brány je bezesporu první díl Letopisů Narnie – Lev, čarodějnice a skříň z roku 2005. Děti v něm běží po kamenném mostě, kterým je právě toto skalní těleso. Ve scéně, kde Lucinka poprvé vchází do Narnie, se objevily také Tiské stěny, útvar rovněž v Českém Švýcarsku. Několik dalších záběrů filmu pak bylo pořízeno na severovýchodě Čech v Adršpašsko-teplických skalách.

Tiské stěny v zimě i v létě. Ráj turistů poblíž Českého Švýcarska

Pevnost Josefov je vyhledáván tvůrci historických dramat

Tato stavba z 18. století, pojmenovaná po císaři Josefu II., se nachází poblíž Náchoda a patří právem mezi nejvýznamnější historické památky svého regionu. Kromě toho přilákala i několik filmových tvůrců.

Poprvé se sem se štábem vydal režisér Zdeněk Týc, a to natáčet své drama Žiletky. Větší slávě se však těší Hřebejkova okupační komedie Musíme si pomáhat, jejíž několik scén vzniklo právě tam.

Opět se jedná zároveň o místo, které přilákalo tvůrce z jiných zemí. Nejznámější z nich je pravděpodobně kanadský životopisný film Hitler: Vzestup zla. Kromě něj zde vznikal i americký horor Satan přichází, dále pevnost navštívili Rakušané, aby zde získali záběry pro historický thriller Sarajevo 1914, a Dánové pro osmidílný seriál 1864. Poměrně nedávno se dostal do kin americký film Úkryt v zoo podle knihy Diany Ackerman. I tam si Josefov “zahrál”.

Žatec, město chmele a filmového natáčení

Úkryt v zoo se natáčel také v Žatci, historickém městě na severu Čech – ostatně jako mnoho dalších filmů, a také seriálů. Celkem se jedná o asi 200 děl! Žatec ve filmech vystupoval jako různá města a místa. Ve snímku Jentl Barbry Streisand se z něj stalo židovské ghetto, v Polanského Oliveru Twistovi zase Londýn… Mezi dalšími filmy z hollywoodské produkce, které se zde točily, je také zbrusu nová komedie Králíček Jojo, utahující si z nacismu.

Samozřejmě nemůžeme vynechat českou tvorbu. Tak třeba Pusinky či Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí, nebo také seriály Nemocnice na kraji města a Pustina… Tím seznam rozhodně nekončí. V Žatci se točilo také několik francouzských filmových děl – válečný film Jean Moulin nebo drama Z Paříže do Paříže. Žatecké náměstí můžete vidět v životopisném snímku Edith Piaf.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 míst v ČR, kde se natáčely slavné filmy