To už jsem někde viděl, pomyslíte si při pohledu na fotografii zámku či jezera. Déjà vu je vzápětí rozkryto, když si vybavíte, v jakém filmu si lokalita zahrála. Takových míst je po Česku spousta a setkáme se s nimi nejen na české filmové scéně…
Praha – hlavní město historie i filmové tvorby
Bez našeho hlavního města by snad žádný seznam nebyl úplný. Historické památky vytvářejí prostředí do filmu jako stvořené. Pražská scenérie se vyskytuje i v hollywoodských trhácích – třeba ve Formanově Amadeovi, přestože se odehrává ve Vídni. Karlův most, Staroměstské náměstí a jiné známé lokality uvidíte v klasickém akčním thrilleru Mission: Impossible. Celkově lze říct, že z Prahy pochází některé záběry mnoha akčních filmů.
Naše milované pohádky z Křivoklátu
Jeden z nejslavnějších českých hradů se po právu stal také vyhledávaným dějištěm filmových natáčení. Poprvé byl takto využit v roce 1956 pro filmovou adaptaci Smetanovy opery Dalibor. Od té doby se objevil v bezmála třiceti filmech.
Povětšinou jsou to naše dobře známé české pohádky: Jak se budí princezny, Honza málem králem, Sůl nad zlato, Tři veteráni, Anděl Páně… Kromě pohádek se na Křivoklátě natáčela také dnes už legendární Dívka na koštěti či historická komedie o čarodějnicích Ohnivé ženy.
A můžeme jmenovat i filmy ze zahraniční produkce. Hrad byl například klášterem ve hvězdně obsazeném akčňáku Wanted či místem, kde se odehrála svatba zlé královny v dobrodružném příběhu Kletba bratří Grimmů. Prostředí Křivoklátu přilákalo také tvůrce historického dramatu Bathory, kteří z něj udělali hrad Zikmunda Báthoryho.
Děti v Narnii se prošly po Pravčické bráně
Dominantu Národního parku České Švýcarsko, skalní útvar známý jako Pravčická brána, jste určitě na fotkách viděli. Zajímavé je, že se objevila i ve filmu. Před pár lety místo například využili dánští filmaři při natáčení pohádky Dina, dcera jasnovidky.
Nejslavnější rolí Pravčické brány je bezesporu první díl Letopisů Narnie – Lev, čarodějnice a skříň z roku 2005. Děti v něm běží po kamenném mostě, kterým je právě toto skalní těleso. Ve scéně, kde Lucinka poprvé vchází do Narnie, se objevily také Tiské stěny, útvar rovněž v Českém Švýcarsku. Několik dalších záběrů filmu pak bylo pořízeno na severovýchodě Čech v Adršpašsko-teplických skalách.
Tiské stěny v zimě i v létě. Ráj turistů poblíž Českého Švýcarska
Pevnost Josefov je vyhledáván tvůrci historických dramat
Tato stavba z 18. století, pojmenovaná po císaři Josefu II., se nachází poblíž Náchoda a patří právem mezi nejvýznamnější historické památky svého regionu. Kromě toho přilákala i několik filmových tvůrců.
Poprvé se sem se štábem vydal režisér Zdeněk Týc, a to natáčet své drama Žiletky. Větší slávě se však těší Hřebejkova okupační komedie Musíme si pomáhat, jejíž několik scén vzniklo právě tam.
Opět se jedná zároveň o místo, které přilákalo tvůrce z jiných zemí. Nejznámější z nich je pravděpodobně kanadský životopisný film Hitler: Vzestup zla. Kromě něj zde vznikal i americký horor Satan přichází, dále pevnost navštívili Rakušané, aby zde získali záběry pro historický thriller Sarajevo 1914, a Dánové pro osmidílný seriál 1864. Poměrně nedávno se dostal do kin americký film Úkryt v zoo podle knihy Diany Ackerman. I tam si Josefov “zahrál”.
Žatec, město chmele a filmového natáčení
Úkryt v zoo se natáčel také v Žatci, historickém městě na severu Čech – ostatně jako mnoho dalších filmů, a také seriálů. Celkem se jedná o asi 200 děl! Žatec ve filmech vystupoval jako různá města a místa. Ve snímku Jentl Barbry Streisand se z něj stalo židovské ghetto, v Polanského Oliveru Twistovi zase Londýn… Mezi dalšími filmy z hollywoodské produkce, které se zde točily, je také zbrusu nová komedie Králíček Jojo, utahující si z nacismu.
Samozřejmě nemůžeme vynechat českou tvorbu. Tak třeba Pusinky či Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí, nebo také seriály Nemocnice na kraji města a Pustina… Tím seznam rozhodně nekončí. V Žatci se točilo také několik francouzských filmových děl – válečný film Jean Moulin nebo drama Z Paříže do Paříže. Žatecké náměstí můžete vidět v životopisném snímku Edith Piaf.