Menu
JenProCestovatele
Výlety Ústecký kraj

Tiské stěny v zimě i v létě. Ráj turistů poblíž Českého Švýcarska

Přírodní památka Tiské stěny upoutá opravdu každého. Skalní pískovcová města překvapí svou nádherou a jednotlivé kamenné útvary podněcují fantazii v každém, kdo tento skvost poblíž Českého Švýcarska navštíví. Pokud plánujete výlet do míst, kde se natáčel film Letopisy Narnie a chcete si užít několikahodinovou toulku přírodou mezi skalami, zavítejte do Ústeckého kraje a užijte si krásu Tiských stěn.

Naučná stezka Tiské stěny po celý rok

Skalní město Tiské stěny se nachází v západní části Labských pískovců a poblíž obce Tisá na Ústecku. Tisá se svou polohou již blíží česko-saské hranici a hraničnímu přechodu Petrovice. Nedaleko Tiských stěn se také rozkládá Národní park České Švýcarsko. Kousek od Tiských stěn se nachází i Děčínský Sněžník, který měří 723 metrů nad mořem. Na jeho vrcholu stojí hotel historická vyhlídková věž z kamene, která byla postavena v roce 1864 a právem patří mezi nejhezčí rozhledny v Čechách. Také tam můžete v rámci svého výletu zavítat.

Naučná stezka Tiské stěny je celoročně navštěvována turisty i horolezci. Nejvyšší vrchol Tiských stěn měří 613 metrů, v okolí se rozkládají lesy osídlené mnoha vzácnými živočichy, například dravými ptáky. Tiské stěny milují sokoli a poštolky, se kterými se tam rozhodně můžete setkat. Proto byla také tato ptačí oblast navržena jako součást projektu Natura 2000, která je soustavou chráněných území států Evropské unie, kde se nacházejí ohrožené druhy rostlin a živočichů.

Procházka po naučné stezce Tiské stěny vám zabere zhruba 3 hodiny, pokud si budete chtít projít jak Malé Tiské stěny, tak i Velké Tiské stěny. Parkovat můžete v Tisé u kostela svaté Anny – a pak již vzhůru za dobrodružstvím! Otevřeno je celoročně od 9 do 17 hodin.

Malé a Velké Tiské stěny

Malé Tiské stěny tvoří asi 20 skalních útvarů a každý má svůj důmyslný název podle toho, co kámen připomíná. Navštívit také můžete Velké Tiské stěny, kde lze spatřit třeba Orlí hlavy, Cikánský tábor, Přimáčknutého krejčíka nebo Herkulovy sloupy. Zajímavá pro vás může být i Zkouška štíhlosti, kde je potřeba protáhnout se úzkou skalní průrvou. Názvy kamenů mají svou tradici a mnohé se tak vžily, že se používají dodnes. To ale nic nemění na tom, že můžete popustit uzdu své vlastní fantazii a sami při setkání s kameny přemítat nad tím, co vám vlastně konkrétní skalní útvar připomíná.

V Malých i Velkých Tiských stěnách, ke kterým vedou dvě turistické stezky, si tedy můžete prohlédnout třeba Želvu, Skalní hřib, Starostu, Doktora, Janusovu hlavu, Zpovědnici, Lesní bránu, Švédský tábor, Jeskyni oblud, Kamenný stůl, Sloní nohu nebo vyhlídkovou pískovcovou plošinu nazvanou Nad stěnami, která poskytuje nádherný výhled. Z dalších skalních útvarů vás mohou zaujmout třeba i Žabí korunka, Napoleonova bota, Dědečkova stolice, Sloní noha nebo Chobot.

Tiské stěny se psem

Na výlet do Tiských stěn si můžete vzít také svého pejska, ale určitě platí pravidlo mít vychovaného psa, a mít ho samozřejmě na vodítku. Počítejte s tím, že turistů – i turistů s pejsky – můžete v Tiských stěnách potkat víc. Opravdové dobrodružství s vašim čtyřnohým miláčkem zažijete na kamenných schodech, proto buďte opatrní – totéž pochopitelně platí i tehdy, pokud máte s sebou malé děti.

Jak vznikly Tiské stěny?

Tiské stěny se utvářely před miliony let v období druhohor na mořském dně. Tak vznikaly písčité usazeniny, které se zpevnily a díky erozím, zvětrávání, sopečné činnosti a ústupu moře se postupně vytvářela skalní města.

Ještě před několika stovkami let ale lidé vůbec nerozuměli tomu, jak vznikly Tiské stěny a jejich pozoruhodnost vzbuzovala spíše respekt až strach. Skalní města lákala víceméně romantiky, dobrodruhy, umělce – básníky, hudebníky a malíře, kteří zde hledali uměleckou inspiraci. Jakmile se turismus trochu rozšířil, Tiské stěny začali prozkoumávat různí badatelé, vznikaly zde i hostince a turistické stezky. Naučná stezka Tiské stěny je dnes zpoplatněna a peníze obec využívá na provoz a údržbu stezky.

Tiské stěny – pověst o zlých skřítcích

Ve skalách Tiských stěn prý sídlí skřítkové, kteří hlídají poklad. Touto pověstí určitě můžete zaujmout děti, které se občas na takových výletech tak trochu stavějí na zadních. Stačí jim povědět, že když budou tiše a půjdou s vámi touto krásnou krajinou prohlédnout si skály, možná uvidí skřítka, který hlídá poklad. Poklad je ale dobré nechat tam, kde je – snaha jej ukrást bývá skřítky zle potrestána. Podle pověsti prý takový člověk zabloudí ve skalách a už se nikdy nevrátí zpět, protože mu zlomyslní skřítkové nasypou bludné koření do kapes.

Tiské stěny – natáčení dobrodružných filmů

O Tiských stěnách se říká, že je to ráj pro horolezce a celá oblast je rozhodně také rájem pro turisty. Určitě je to ale i ráj pro filmaře. V oblasti Tiských stěn se totiž natáčel známý film Letopisy Narnie – filmaři k externím záběrům využili i krásnou oblast Pravčické brány. Ale určitě to není jediný film, který se zde točil. Pěkný český film z období 2. světové války z roku 2016 nazvaný Tenkrát v ráji je také o horolezcích a o skalách. A natáčel se v pravém ráji – v Tiských stěnách. Kromě toho se zde ve stejném roce točila i česká pohádka Pravý rytíř s Lukášem Vaculíkem v hlavní roli.

5 míst v ČR, kde se natáčely slavné filmy

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tiské stěny v zimě i v létě. Ráj turistů poblíž Českého Švýcarska