Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

5 neobvyklých roadtripů, které musíte zažít

Petr Vondrlík

Petr Vondrlík

17. 8. 2018

I cesta může být cíl. Nikde jinde to neplatí víc než právě na roadtripu. Nespěchejte do cíle a užijte si dobrodružnou cestu plnou zážitků. Znáte jen Route 66? Mrkněte na našich 5 tipů méně známých roadtripů, na kterých vás čeká úžasná projížďka horskými silnicemi plná dechberoucích výhledů.

1. Yungas Road, Bolívie

Yungas Road, Bolívie

Yungas Road, Bolívie

Pokud trpíte závratěmi, sem určitě nejezděte. Yungas Road je plná nezpevněných strmých srázů dolů. Tato cesta pro odvážlivce se často označuje jako nejnebezpečnější na světě. Severní 53 kilometrů dlouhá část vede z La Paz do města Coroico. Jižní část Yungas Road spojuje La Paz s 64 kilometrů vzdáleným městem Chulumani. Cestu lemují křížky které označují místa, kde některé z vozidel spadly ze silnice. Trasa poslední roky přitahuje milovníky nebezpečí, velkou oblibu získala mezi cyklisty.

18 nejúžasnější silnic světa, které milovníci dlouhých cest musí vidět

2. Pamir highway, Tádžikistán/Kyrgyzstán

Oficiální značení silnice je M41. Začíná v afghánském Mazáre-Šerífu a vede přes Uzbekistán, Tádžikistán až do kyrgyzského Oše. Nejkrásnější část však vede mezi Dušanbe, Chorogem, Murghabem a Ošem. Užijte si výhled na zasněžené vrcholky pamírských štítů, nejvyšší bod cesty leží v průsmyku Ak-Bajtal ve výši 4 655 m n. m. V kyrgyzském údolí Alaj zase budete projíždět územím nomádů, kteří stále žijí tradičním způsobem v jurtách.

3. Highway One, Kalifornie USA

Highway One, Kalifornie

Highway One, Kalifornie

Highway One, neboli Pacific Coast Highway vám umožní zažít Kalifornii všemi smysly. Objevíte skvělá místa pro surfování, plážová města s uvolněnou atmosférou i moderní megapole. Vyražte na cestu ze San Francisca, přejeďte přes legendární Golden Gate Bridge do Los Angeles a San Diega. Trasa měří 614 mil, tedy skoro 1000 kilometrů.

4. Transfagarasan, Rumunsko

Transfagarasan, Rumunsko

Transfagarasan, Rumunsko

Trasa je součástí státní silnice s označením DN7C, která spojuje rumunská města Sibiu a Pitești. Atraktivní část horského přechodu, označovaná jako Transfagaras, měří 90 kilometrů. Čeká vás horská dráha – silnice na mnoha místech prudce stoupá vzhůru a vzápětí zběsile klesá v ostrých zatáčkách. Na cestu se můžete vydat v létě či na podzim, od začátku listopadu až do konce března bývá uzavřená kvůli sněhu. A před tím můžete navštívit třeba české vesnice v Rumunsku.

5. Chapmans Peak Road, Jižní Afrika

Chapmans Peak Road, Jižní Afrika

Chapmans Peak Road, Jižní Afrika

Cesta z Hout Bay k mysu Dobré naděje se právem označuje jako stezka smrti. Silnice je vytesána do pahorku Chapman’s Peak a čas od času se kus skály zřítí přímo na silnici. Pokud jste ochotni toto riziko podstoupit, odměnou vám budou nádherné výhledy na útesy nad oceánem i průjezdy pod skalními převisy.
Je jedno jestli se rozhodnete zdolat některou z cest autem, na motorce, kole, nebo stopem, jedna věc je jistá – zážitky, které vás čekají, si budete pamatovat hodně dlouho. Vyražte za trochou adrenalinu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 neobvyklých roadtripů, které musíte zažít