Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

18 nejúžasnější silnic světa, které milovníci dlouhých cest musí vidět

Martina Mádlová

Martina Mádlová

21. 7. 2018

Cesty, na kterých cestujeme, jsou často považovány za samozřejmost, ale neměly by být. Silnice umožňují snadnější a bezpečnější dopravu a zároveň jsou i obrovským zdrojem inspirace. Některé silnice leží nad oceánem, jiné se táhnou vysoko v horách. Některé velkolepé silnice jsou úplně nové a jiné velmi staré a historicky významné. Pokud milujete cestování autem po zajímavých trasách, podívejte se na nejkrásnější a nejzajímavější silnice na světě.

1. Trollstigen, Norsko

Trollstigen v Norsku

Tato slavná hora je plná ostrých zákrut a těsných ohybů. Vzhledem k počasí je silnice uzavřena od pozdního podzimu přes zimu. Král Haakon VII. původně otevřel cestu v roce 1936, poté co trvalo osm let, než se postavila.

2. Atlantic Road, Norsko

Atlantic Road v Norsku

Fascinující silnice o délce 5 kilometrů byla postavena v roce 1989 a slouží jako malebný most přerušovaný v rybářských místech. Spojuje souostroví v severozápadní části Norska.

Národní parky v Asii. Které byste si neměli nechat ujít?

3. Passo dello Stelvio, Itálie

Passo dello Stelvio v Itálii

Známá silnice se nachází 2758 metrů nad mořem. Jedná se o nejvyšší horskou dlážděnou cestu ve východních Alpách a druhou nejvyšší v celých Alpách.

4. Pamětní dálnice Chiang Wei-shui

Dálnice Chiang Wei-shui v Číně

Ještě před svým dokončením byla tato cesta nazývána dálnice Beiyi, ale po dokončení v roce 2006 se stala známá jako pamětní dálnice Chiang Wei-shui. Tato cesta se dotýká 3 velkých měst, Taipei, New Taipei a Yilan.

5. Antrim Coast Road, Severní Irsko

Antrim Coast Road v Severním Irsku

Je známá jako jedna z největších turistických cest na světě. Silnice A2 začíná v Newry a rozkládá se po celé řadě krásných rybářských měst včetně Warrenpointu, Rostrevoru a Kilkeelu. Cesta vede poblíž šumivého modrého pobřeží, což je velmi oblíbené zejména v teplejších měsících roku.

Silnice stále zahrnuje mnoho historických prvků, protože vznikla již na počátku 19. století. Například Most bílého oblouku, který byl postaven v roce 1873 jako součást první třípodlažní silnice v Irsku.

17 nejkrásnějších ulic světa, které musíte vidět nejlépe s fotoaparátem v ruce

6. Rohtang Pass, Indie

Rohtang Pass v Indii

I když jsou v celém průsmyku velmi časté sesuvy půdy, vášnivé cestovatele neodradí, aby se na tuto cestu vydali. Výhled na nejkrásnější ledovce, řeky i oblačné vrcholky hor stojí za to.

7. Chapman’s Peak Drive, Jižní Afrika

Chapman’s Peak Drive v Jižní Africe

Tato krásná silnice nabízí výhled na moře a vy se cítíte, jako byste cestovali podél vodní hranice. Jejích 114 křivek znamená, že celých pět kilometrů budete muset řídit velmi opatrně, ale ten výhled za to rozhodně stojí.

8. A82 Road, Skotsko

A82 Road ve Skotsku

Chystáte se na návštěvu do Skotska? Pak neexistuje žádná trasa, kde byste lépe viděli nádhernou krajinu a malebné oblasti, než je právě A82 v Glencoe. Uvidíte skály se zarostlou trávou i historické mosty. Výhled vás skutečně dostane.

9. Hana Highway, Havaj

Hana Higway na Havaji

Na Havaji je mnoho cest krásných, protože ostrov oplývá svěží krajinou a nádhernou přírodou. Dálnice Hana poskytuje ale víc. Uvidíte mnoho různých památek, včetně deštných pralesů, oceánu i vodopádů.

10. Blue Ridge Parkway, Severní Karolína USA

Blue Ridge Parkway v Severní Karolíně

Pokud chcete mít nejkrásnější výhled na Appalachian Highlands a barevnou krásu, vydejte se po této silnici od Severní Karolíny po Virginii. Poskytne vám zážitek, na který nikdy nezapomenete.

11.Valley of Fire Road, Nevada

Valley of Fire Road v Nevadě

Milovníci červené barvy si tuto cestu určitě zamilují. Krásné kameny s červeným pískem jsou tu všude kolem a vypadají, jako by byly v ohni, když na ně svítí sluneční světlo.

12. North Yungas Road, Bolívie

North Yungas Road v Bolívii

Přestože hustá mlha může zakrýt krásnou zeleň North Yungas Road a potom jsou její zatáčky skutečně nebezpečné, existuje jen málo úchvatných silnic, které díky své hluboké zelené kráse chcete vidět za každého rizika. Rozhodně ji však nehledejte v seznamu nejrychlejších silnic na světě.

13. Furka Pass, Švýcarsko

Furka Pass ve Švýcarsku

Jako z filmu Jamese Bonda a dílu Goldfinger, vypadá tento horský průsmyk ve švýcarských Alpách. Nabízí pohled na horské sněhové vrcholy i krajinu zeleně a nádherné přírody.

Foto Panamericana. Projeďte se s námi po nejdelší silnice na světě

14. White Rim Road, národní park Canyonlands, Utah

White Rim Road v Utahu

Sto kilometrů dlouhý úsek silnice White Rim Road je ideální pro dobrodruhy na čtyřkolových vozidlech nebo horských kolech. Podél silnice jsou strmé a exponované části skal, které dodávají celému úseku na originalitě.

15. Tianmen Mountain Road, Čína

Tianmen Mountain Road v Číně

Tato vinutá silnice se nachází v národním parku Tianmen Mountain. Svým návštěvníkům přináší na vrchol hory některé z nejkrásnějších památek, které kdy můžete vidět.

16. Denali Highway, Aljaška

Denali Higway na Aljašce

Aljaška patří k nejkrásnějším státům v USA. Tato dálnice ukazuje, proč se dává takový důraz právě na Denali National Park i proč se mluví o přenádherném výhledu. Soukromé vozy mají na tuto cestu přístup v podstatě celou letní sezónu, ale i tak se může stát, že se tam nedostanete.

17. Alej Baobabů, Madagaskar

Alej baobabů na Madagaskaru

Nezpevněná silnice v západním Madagaskaru patří suverénně k těm nejkrásnějším silnicím na světě. Přitom to není ani národní park a ani turisticky nikterak významné místo. Přenádherné vzrostlé stromy ji ale dělají jedinečnou.

18. Hedvábná stezka, Asie

Hedvábná stezka v Asii

Jedna z nejstarších silnic, pokud není úplně nejstarší ona sama, kterou můžete vůbec vidět a projet. Spojuje východní Asii se západní a vede až do Středomoří. Některé části jsou dnes již zpevněné.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

18 nejúžasnější silnic světa, které milovníci dlouhých cest musí vidět