Menu
JenProCestovatele
Asie

Národní parky v Asii. Které byste si neměli nechat ujít?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 10. 2017

Asie je světadíl, který na vás sám o sobě dýchne orientem a exotikou. V Asii je asi osmdesát národních parků a všechny jsou fascinující a pro turisty zajímavé zejména svou uchvacující přírodou. Je jasné, že každému se líbí něco jiného. My jsme pro vás připravili inspiraci na parky, které se mohou považovat za nejkrásnější.

1. Národní park Čitvan v Nepálu

Čitvan-Nepál

Národní park Chitwan (Čitvan) patří mezi přírodní památky UNESCO. Návštěvníci se zde mohou přiblížit divokým zvířatům a vidět je v jejich přirozeném prostředí. Park není oplocen, a proto je možné některá zvířata potkat i venku. Není to ale tolik pravděpodobné. Asi nejvíce obdivovaní jsou tygr bengálský a nosorožec.

Park leží na hranicích s Indií asi uprostřed území Nepálu mezi Káthmándů a Pokharou. Z obou měst se dá lehce dojet autobusem, protože je to vždy výlet na celý den. Autobus dojede do výchozího městečka Tadi Bazaar a turisté musí ještě několik kilometrů po prašných cestách nebo se mohou nechat převézt hotelovým džípem.

Mimo vzácných nosorožců a tygrů zde můžete spatřit i dva druhy krokodýlů, kance, divoké slony, leopardy. Proto rozhodně není vhodné, abyste se pohybovali po parku sami. Vždy využijte služeb místních průvodců.

Čtěte také: Cestujete s kočkou? Co vše zažila kočka Suki z vášnivé cestovatelské rodiny

2. Národní park Sundarbans na hranicích mezi Indií a Bangladéšem

Sundarbans na hranicích Indie a Bangladéše

Na hranicích mezi Bangladéšem a Indií leží další úchvatná přírodní krása. Najdete zde nádherné mangrovové lesy plné života. Park je zapsaný v UNESCO. Ideální je putovat zde na lodi, která se proplétá zelení a ukazuje vám krásy, které by vám snadno na břehu unikly. Můžete pozorovat ptáky, shlédnout dokonalý západ slunce a taktéž tygra bengálského. Hlavně kvůli němu vznikla zdejší rezervace, aby tento velmi ohrožený druh zachránila.

3. Národní park Yalla na Srí Lance

Yalla Srí Lanka

Národní park Yalla patří k nejvíce navštěvovaným místům na Srí Lance. Je to obrovský park, kde má svůj domov celá řada zvířat a vy je tak můžete vidět v jejich přirozeném prostředí. Po parku se můžete pohybovat pouze s půjčeným džípem a najatým průvodcem. Není to tedy úplně levné. Zvlášť, když nemáte zajištěno, že skutečně nějaká zajímavá zvířata uvidíte. Velké štěstí je potkat skupinu divokých slonů nebo dokonce leoparda. To byste si ale museli přivstat a vyjet brzy ráno.

Čtěte také: 11 úžasných věcí, které byste měli navštívit v Istanbulu

4. Národní park Huanglong a Jiuzhaigou v Sečuánu

Huanglong a Jiuzhaigou Sečuán

Tyto dva nádherné národní parky v Sečuánu by neměly zůstat bez povšimnutí. Národní park Huanglong je znám hlavně kvůli kaskádovitým jezírkům z kalcitu, lesům, termálním pramenů a zasněženým vrcholkům hor. A jako velký bonus zde můžete potkat žijicí pandu velkou. A to se opravdu málokomu za život podaří. V parku Jiuzhaigou je to podobné. Taktéž je zde k vidění krásná příroda, lesy i fascinující zvířata. Od roku 1992 je druhý z parků Světovou biosférickou rezervací.

5. Národní park Hakone v Japonsku

Hakone Japonsko

Národní park Hakone nadchne milovníky přírody svými přírodními scenériemi s posvátnou sopkou Fudži v pozadí. Chcete-li zažít něco skutečně unikátního, vyjeďte si lodí po jezeře Ašinoko. Také návštěva termálních lázní rozhodně stojí zato. Národní park se rozkládá na ostrově Honšú. Celému ostrovu dominuje právě hora Fudži, která se svými 3 800 m n. m. přitahuje pozornost všech cestovatelů.

6. Národní park Khao Yai v Thajsku

Khao Yai Thajsko

Národní park Khao Yai je první a nejstarší národní park v Thajsku. Je zapsán na seznamu UNESCO. Park leží asi stopadesát kilometrů od Bangkoku. Je zde velmi nádherná příroda, narazíte tu na fascinující druhy orchideje i motýlů. Orchidejte jsou k vidění v nejrůznějších barvách i velikostech a právě ony proslavily Thajsko na celém světě. Při troše štěstí můžete narazit také na divoké slony, jeleny, cibetky, tygry, nosorožce, medvědy, gibony a mnoho dalších zvířat.

Čtěte také: 15 nejkrásnějších památek UNESCA, které byste měli v životě vidět

7. Národní park Taman Negara v Malajsii

Taman Negara Malajsie

Nejstarší a největší národní park v Malajsii Taman Negara je nádherný deštný prales, který je domovem slona indického, levharta indočínského, medvěda malajského nebo nosorožce sumaterského. Ten je navíc kriticky ohroženým druhem. Někteří vědci odhadují, že tento park je starý až 130 milionů let a je jedním z posledních pozůstatků původních ekosystémů na zemi. Rozhodně stojí za to ho opatrovat a chránit.  Hustá džungle je plná různorodých ptáků a pestrobarevných motýlů. V parku můžete chodit po visutých mostech, vystoupat na horu Mount Tahan nebo jen tak odpočívat.

8. Národní park Kanha v Indii

Kanha Indie

Národní park Kanha v Indii představuje jednu z nejvíce navštěvovaných přírodních rezervací v Indii. Turisté chtějí vidět především tygra bengálského, ale ten rozhodně není jediným, co tato lokalita nabízí. Park je skutečně překrásný. Jeho příroda byla i inspirací pro Rudyarda Kiplinga, který se nechal přírodou zde inspirovat při tvorbě knihy Kniha džunglí. Národní park má primárně sloužit ochraně rostlin a zvířat. Ta je zde překrásná a velmi vzácná. Bažiny a nízké kopce střídají rozlehlé louky zvané dadary a salové lesy, které tvoří dřevina Shorea robusta. vyskytuje se zde také na tisíc druhů kvetoucích rostlin. Žijí zde antilopy, šakalové, hyeny, kočky bengálské či bažinaté a další zvířata. Není tu povolen žádný lov divoké zvěře.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Národní parky v Asii. Které byste si neměli nechat ujít?