Menu
JenProCestovatele
Turecko

11 úžasných věcí, které byste měli navštívit v Istanbulu

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 8. 2018

Istanbul má ve svých uličkách zakořeněnou jakousi mystiku a kouzlo starého světa. Největší město Turecko nabízí tolik, co žádné jiné. Žijí tu vedle sebe muslimové, židé i křesťané. O nádherné památky zde není nouze, v místních restauracích si zaručeně pochutnáte a za výhodné ceny nakoupíte svým blízkým. V Istanbulu je více než jinde vidět pomalejší a neuspěchaný život, silné spojení s minulostí i pohostinnost obyvatel.  Důvodů, proč navštívit Istanbul je mnoho a my přinášíme alespoň několik z nich.

1. Věž Galata

Věž Galata

Věž Galata

Věž, která byla postavena v roce 1348, je masivní stavba nabízející úchvatný výhled na město. Je obklopena roztomilými obchody a kavárnami. Vy si tak můžete posedět a dát si vyhlášenou místní kávu doslova pod stínem věže. Je to něco, co byste si určitě neměli nechat ujít.

2. Pera Palace Hotel

Pera Palas Hotel

Pera Palas Hotel

Vstoupit do dveří tohoto starého hotelu je jako vstoupit do úplně jiné éry. Setkává se zde dokonalá architektura a vybavení spolu s velkolepostí starého světa. Dokonce, i když tam nebudete ubytovaní přes noc, musíte se zastavit alespoň na čaj nebo tureckou kávu. Můžete poslouchat hudební hru z roku 1940 a jen poklidně relaxovat.

Istanbul průvodce. 9 míst které musíte navštívit

3. Modrá mešita

Modrá mešita

Modrá mešita

Jestliže chcete navštívit nějakou tureckou mešitu, měla by tato být první na seznamu. Dvůr Modré mešity je velmi masivní s minarety a kopulemi. Uvnitř jsou slyšet zpívané modlitby a vidět nádherně malované stropy. Posaďte se nějak do roku a nasávejte starou atmosféru slavné mešity.

4. Vyzkoušejte tradiční Hammam

Lázně Hammam

Lázně Hammam

Hammam jsou turecké lázně již po staletí. Budete namočeni a masírováni pod bílou mramorovou kupolí, dostanete výborný čaj a pak vás v další místnosti opět namasírují. Až skončíte, dostanete velký talíř s lahodným ovocem.

Lázně vznikly z lázní římských a dodnes využívají jejich principů. V těch tradičních jsou odděleni muži od žen. Základem hamamu je horká místnost. Tam budete chvíli relaxovat při teplotách 50°C a 90% vlhkosti. Poté se vás ujme tellak, který omyje vaše tělo vodou a drsnou žínkou odstraní všechny odumřelé buňky. Na řadu pak přijde masáž a další očista.

Po dvou hodinách vyjdete z hamamu a bude z vás úplně jiný člověk. Blahodárné účinky ucítíte na kůži, dýchacím ústrojí i pohybovém aparátu.

Jak smlouvat v Turecku, Thajsku i Egyptě. Užijte si nákupy

5. Turecká káva

Turecká káva

Turecká káva

Vychutnejte si skutečnou tureckou kávu. Nikde jinde nechutná tak úžasně, jako zde. V Istanbulu a vůbec v Turecku ji vaří v džezvě a podává se v maličkých šálcích. Je velmi tmavá a silná. Proto ji Turci pijí jen v pozdním odpoledni a na konci stolování.

Výborný je také černý čaj, který je k dostání v malých skleničkách v obchůdcích, na bazarech a dokonce i v bance. Zajímaví nápoj je i airan, což je slaný jogurt zředěný slanou vodou. Je velmi osvěžující a zasytí.

6. Park Gülhane

Park Gülhane

Park Gülhane

Až půjdete starými ulicemi v Istanbulu, nezapomeňte zamířit i do obrovského parku Gülhane, který stojí za vidění. Stínící stromy, jasné květinové zahrady, zelená tráva i krásné fontány vás chytí a nepustí. Naplánujte si zde příjemné odpoledne a piknik. Je to nádhera.

7. Eleos

Lahůdky z restaurace

Lahůdky z restaurace

Jestliže si chcete opravdu pochutnat, zkuste řeckou restauraci Eleos. I když je o něco dražší, dostanete zde opravdu luxusní jídlo. S výhledem na Bospor budete moci pozorovat plující lodě na jasně modré vodě a k tomu vám bude hrát příjemná řecká hudba.

Ochutnejte tukožroutský nápoj Boza z Istanbulu. Tento elixír zlepší i vaše soustředění

8. Hagia Sophia

Hagia Sofia

Hagia Sofia

Památka, která se prostě nedá minout. Láká své návštěvníky už z dálky, protože stojí na pahorku a navíc se jedná o velkou rozložitou kamennou stavbu. Hagia Sophia je zajímavá tím, že jeden čas spadala pod řeckokatolickou církev a posléze se proměnila v mešitu. Nakonec se z ní stalo muzeum. Uvnitř jsou k vidění obrazy Marie a Ježíše hned vedle mnoha islámských struktur. Je to fascinující směs náboženství. Pro některé je tato impozantní stavba osmým divem světa.

Hagia Sofia: Vstupné se neplatí, ale zujte si boty!

9. Istiklal Street

Istiklal Street

Istiklal Street

Odpoledne nebo večer můžete vyrazit na průzkum a nákupy do ulice Istiklal. Je to hlavní turistická destinace a naleznete zde různé druhy obchodů s oděvy. K vidění jsou i živá představení, malé uličky s kavárnami, vozíky s grilovanou kukuřicí, kaštany a preclíky a mnoho obchůdku s želatinou.

Na cestě potkáte staré katedrály i muzea věnované kouskům turecké kultury.

Dovolená v Turecku. Poznejte jeho nejkrásnější pláže!

10. Velký bazar

Velký bazar

Velký bazar

Istanbul je ideálním místem pro milovníky nákupů. Každý propadne obrovské nabídce a skvělým cenám. Jen málokdo při návštěvě tohoto města odolá a nezajde se podívat na Velký bazar.

Je jedním z nejstarších a největších komplexů krytých tržnic na světě. Má přes tři tisíce obchodů a strávit tu můžete bez obtíží i několik hodin. Obrovské tržiště nabízí možné i nemožné. Koupíte zlato, starožitnosti, koberce, nábytek, sladkosti, koření i čaje. Platit můžete tureckou lirou, ale obchodníci od vás rádi přijmou i euro. Jen nezapomeňte smlouvat. Očekává se to od vás.

11. Pohoda a úsměv

Prodavač v Istanbulu

Prodavač v Istanbulu

I kdyby vás nezlákaly památky, úchvatné nákupy, lázně nebo lahodná káva, je tu něco, co vás určitě přiláká. V Istanbulu žijí úžasní lidé. Ochotně vám kdykoliv pomohou, vysvětlí cestu, klidně i dají svou mapku. Číšník v restauraci vám přinese ukázku nejlepšího jídla, i když vy nemáte ponětí, o co jde. Lidé jsou zde k cizincům vstřícní, přátelští a pohostinní. Není zde nic problém a na nic se nechvátá. Jsou pokorní a mírní. Jsou to lidé, které stojí za to poznat.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

11 úžasných věcí, které byste měli navštívit v Istanbulu