Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Jak smlouvat v Turecku, Thajsku i Egyptě. Užijte si nákupy

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

20. 7. 2017

Nenakupujte jako bohatý turista, který bere vše za původní cenu. Prodejci milují smlouvání a my vás naučíme, jak si ho taky pořádně užít. Jak smlouvat v zahraničí s klidnou tváří?

Pokud jste už někdy vyrazili na dovolenou do Jihovýchodní Asie, Egypta či Turecka, víte, že nakupování vyžaduje umění smlouvání o ceně. V tom sice my Češi nejsme rozenými přeborníky, na druhou stranu, když jde o to ušetřit, lecčemu se rádi přiučíme.

Jak smlouvat v zahraničí

Při dohadování se o ceně, prodejci sází hlavně na náš nedostatek času. Turisté totiž často vyráží na trh v poslední den dovolené a koupí kde co, a hlavně za jakoukoliv cenu, protože to přece musí přivézt domů. Buďte chytří a nakupte suvenýry či oblečení hned zkraje a na procházení obchůdků si vyhraďte dostatek času. Klidná mysl je skvělou zbraní při smlouvání v zahraničí a hlavně: musí vás to bavit!

Tak schválně, které vychytávky už znáte z vlastních smlouvacích akcí a které z nich vyzkoušíte při své příší cestě?

Jak smlouvat jako mistr obchodu – 11 snadných tipů

Tak schválně, které vychytávky už znáte z vlastních smlouvacích akcí a které z nich vyzkoušíte při své příší cestě?

1. Oblečte se do nejjednoduššího oblečení, které máte. Prodejce si vás ještě před nakupováním vizuálně poměřuje a nabízená cena se bude odvíjet od tohoto posouzení.

2. Stánkaři se rádi ptají Where are you from, aby prolomili ledy a vyvolali dojem, že jejich úmyslem není prodat zboží, ale navázat konverzaci. Tady je dobré nelhat. Ačkoliv pro zaměstnance turismu v zemích, jako je Thajsko, Egypt, Turecko či Indie jsou všichni Evropani a Američani boháči (a v některých případech je to v porovnání s životními standardy prodejců pravda), Východní Evropa přeci jen nemá reputaci nejbohatšího regionu starého kontinentu.

3. Vezměte si s sebou dostatek drobných peněz. Pokud nakonec pracného smlouvání vybalíte z kapsy srolované tisícovky v místní měně, snažili jste se zbytečně.

4. Vždycky nechte prodejce, ať nabídne cenu jako první: pokud byste to byli vy, mohli byste cenu střelit hodně od boku (tím myslíme vysoko) a smlouvání se bude odvíjet v jiných než odpovídajících částkách.

5. Důležité je nedat najevo, že o dané zboží stojíte. Raději se tvařte neutrálně, stánky obcházejte spíše s nezájmem a vyptávejte se na ceny více věcí najednou, i když chcete jeden konkrétní suvenýr. Dbejte na to, aby vás jednotliví prodejci viděli a všimli si, že obcházíte stánky, ale nic nekupujete. Až uděláte průzkum průměrné ceny vašeho zamýšleného zboží, vydejte se ke stánku, který se vám nejvíce zamlouvá. Opět se jakoby znuděně promenádujte kolem vyvěšených artiklů k prodeji a začněte se vyptávat na cenu vašeho předmětu.

6. Dobrá je taktika ve dvou lidech: jeden se o cenu a zboží zajímá, ale druhý ho odrazuje a táhne ho ven z obchodu (klidně v češtině). Prodejce potom značně sleví. Ve skupině také dostanete lepší cenu, když nakoupíte od každého zboží víc kusů.

7. Nepokoušejte se smlouvat v turistických centrech, tam prodejci s cenou dolů nepůjdou, protože když nekoupíte vy, přijde jiný turista, třeba ten ze Spojených států nebo Japonska, kterému je úplně jedno, jakou cenu zaplatí.

8. Používejte místní řeč, kdykoliv ji aspoň trochu ovládáte.

9. Soustřeďte se na všechny možné defekty zboží: špatně zakončený šev u sukně, vybledlá barva, párající se výšivka…to jsou všechno argumenty, které snižují cenu.

10. Pokud stánkař nechce slevit na požadovanou částku nebo se k ní alespoň přiblížit, vaším posledním trumfem je tzv. Odcházející metoda. Poděkujte a rozlučte se s prodejcem. Uvidíte, že na vás bude křičet sumy velmi podobné té vaší původní.

11. Pokud neseženete svůj vytoužený předmět za cenu, kterou jste si představovali, zkuste to v jiném městě. Nicméně, pokud něco opravdu chcete a prodejce už vám nějakou tu slevu dal, nabídku klidně přijměte. Neporovnávejte se se zcestovalými kamarády, kteří vám budou tvrdit, jak všude nakupují za hubičku.

Jak smlouvat v Turecku, Egyptě a v Thajsku? Máme vyzkoušené tipy!

Jak smlouvat v Thajsku – chtějte slevu v cestovních kancelářích

V Thajsku smlouvejte o cenách i v cestovních agenturách. Okolo bangkokské ulice Khao San v centru batůžkářského centra je takových mini rodinných zařízení spousta. Vstupte do všech a ptejte se na ceny výletů, lodní dopravy a dalších produktů, které vás zajímají. Odcházející metoda tady funguje skvěle.

Jediné, o čem se nesmlouvá, je cena transferu z hotelu na letiště nebo do přístavu, cena je fixní a nízká (zvlášť, pokud místo mikrobusu pojedete s desítkou dalších cestovatelů tuk-tukem najatým cestovní společností).

Chystáte se do Thajska? Známe nejlepší thajské ostrovy pro rodinu i partu kamarádů

Pokud čísla v thajštině ještě neovládáte a prodejce nerozumí anglicky, nezoufejte: vždy má po ruce plastovou kalkulačku. Jednoduše na ní požadovanou částku vyťukejte. On hru pochopí a po této cenové přeťukávané si jistě odnesete vyhlédnuté zboží.

Jak smlouvat v Turecku – buďte sami sebou

Pazarlık (smlouvání, dohoda) je nejen v barevném istanbulském Graand Bazaaru společenská povinnost a Turci dokáží ocenit, pokud to umíte na jedničku. Nejsnáze dostanete slevu na ručně vyrobené zboží, jako jsou koberečky a drobné umělecké předměty.

Čtěte také: Kde rychle najít spolucestující na trek i dovolenou u moře?

Po prodejcově nabídce vyslovte poloviční nebo čtvrtinovou cenu. Připravte se na to, že vám prodejce nabídne čaj, alkohol anebo posezení s pokouřením z nargile (vodní dýmky) a poté bude ze skrytých koutů obchodu vynášet zboží, o kterém si myslí, že může dobýt vaše turistické srdce a peněženku. Ani tak ale nemáte povinnost cokoliv kupovat! Nebojte se odejít.

Jak smlouvat v Egyptě – hlavně s úsměvem

Egypťané jsou dalším z mnoha národů, kteří smlouvání o ceně mají za národní koníček a dohadování se s turisty je náramně baví. Při nakupování zlata a drahých kovů požadujte cenu za gram, nikoliv za kus.

Čtěte také: 16 chytrých aplikací, které vám na cestách nesmí chybět

Prodejcovu nabídku odmítnete stylově vyřčením ´´Fill mish mish´´ což se dá přeložit jako ne v tomto životě (doslovně až rozkvetou meruňky). Sledujte cenovku na zboží, která je pouze maximální možnou cenou (a tuto rád zaplatí turista, který nesmlouvá) a od ní miřte hodně dolů. Usmívejte se, smějte se cenovým nabídkám stánkařů, jakože si myslíte, že si z vás utahují. S úsměvem na egyptských tržnicích usmlouváte lepší ceny.

Jak smlouvat v zahraničí – dvě dobré rady na závěr

  • Pokud to opravdu nechcete, nekupujte to. Množství pracně usmlouvaných předmětů vám doma jen plní skříně, přitom to, na čem opravdu záleží, jsou zážitky z cest, nikoliv suvenýry
  • Nedohadujte se o cenách v ekvivalentech haléřů. V některých případech jsou ceny za lokální zboží zkrátka fér, a chtít slevu ze 4 CZK na 2, 50 není vždy na místě.

Pomohly vám smlouvací tipy? Pochlubte se v komentářích s těmi, které používáte na cestách vy!

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Jak smlouvat v Turecku, Thajsku i Egyptě. Užijte si nákupy