Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Aplikace na cestování. 14 tipů na ty nejlepší (které opravdu využijete)

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

19. 7. 2017

Cestovatelských aplikací je spousta. V praxi jich ale na dovolené skutečně využijete jen zlomek. Poznejte nejlepší aplikace na cestování, které poradí, jak se dostat z letiště do hotelu, kde se seznámit s místními a jak jednoduše zálohovat a sdílet svoje cestovatelské fotky a videa.

Ať už cestujete sami nebo ve skupině, aplikace na cestování jsou skvělými pomocníky na dovolenou i cestu kolem světa.

Nejspíš budete chtít vědět, jak se dostat z letiště do hotelu, kam zajít na jídlo a budete potřebovat mapu, průvodce, rezervační systém a slovník…to vše máte s chytrými aplikacemi v telefonu a šetříte tak peníze, objem zavazadla i čas.

Nejlepší aplikace na cestování, které využijete

Google Translator je povinností, pojďme si ale ukázat další šikovné vychytávky z kategorie aplikace na cestování.

Guides by Lonely Planet

Pokud si s sebou vozíte papírového průvodce, který občas může znamenat objemnou bichli, zvažte raději její kompaktní verzi v aplikaci pro iOs a Android. Především proto, že papírová kniha se většinou nahází v ubytovacím zařízení, a vy potom litujete, že jste za tu svoji utráceli peníze, a ještě ji tahali s sebou.

Průvodce do mobilu pro jednotlivá světová města není zdaleka tak obsáhlý, jako kniha, nicméně dostanete tipy z první ruky na lokální restaurace, památky a dopravu z letiště do centra města. Navíc aplikace Lonely Planet nabízí offline mapy, převaděč měn a namluvené užitečné fráze v místním jazyce.

Evernote

Od psaní seznamu věcí po zapisování si složitých místních názvů a všeho důležitého – Evernote je minimalistická aplikace pro osobní produktivitu, kterou využijete i na cestách. Můžete ukládat fotky s poznámkami, psát cestovatelský deník nebo si zaznamenávat hlasové zprávy, když nemáte volné ruce.

Evernote můžete taky využít k audionahrávkám atmosféry pro pozdější vytvoření cestovatelského videa. Aplikace je propojená s vaším emailem a má desktop verzi, takže když náhodou na cestách přijdete o telefon, vaše zápisky a popsané fotky zůstanou uložené u vašeho účtu.

Splittr

Znáte to, jedete s kamarády na dovolenou a něco zaplatí Honza, něco Kuba a ten platí v eurech a ten ve forintech…a potom se doma marně dopočítáváte, kolik komu dlužíte a kolik dluží ostatní vám. Na rozdělení nákladů skvěle slouží appka Splittr, do které jednoduše přímo na cestách vkládáte, kdo co platil a kde, a o vše ostatní se postará sama. Navíc je skvělá pro cesty do více zemí, protože je multiměnová a můžete tak střídat lokální měny bez přepočítávání na koruny.

TrabeePocket

Tahle aplikace vám umožní sledovat náklady v jednotlivých destinacích. Pro každou cestu (zemi) si můžete vytvořit složku, do které přidáváte výdaje a třídíte je dle typu (jídlo, ubytování, doprava…). Klasickým problémem je, že si nepamatujete, kolik jste utratili v hotovosti a kolik kreditkou, i s tím si ale Trabee poradí.

Ještě vychytanější aplikací na kontrolu cestovních výdajů je Trail Wallet, která je ale dostupná jen pro iOS.

Hibernation Manager

Co má nástroj na uspání aplikací společného s cestováním? Všechno. Nabitá baterka je totiž na cestách k nezaplacení. A proto když zrovna nebudete využívat vychytané cestovní appky, dopřejte jim několikahodinový odpočinek, baterie tak bude čerstvá, když budete telefon opravdu potřebovat.

Google Photos

Jednoduchá aplikace, jejíž nenahraditelnou funkcí je automatický backup fotek a videí. Když vám v zahraničí ukradnou telefon, mnohdy jsou největší ztrátou právě momentky a videa z dovolené.

Google Photos ukládá fotky a videa k emailovému účtu a tím vytváří automatickou zálohu na cloudu pro vaše cestovatelské vzpomínky. Navíc v něm můžete vytvářet vtipné gify a koláže, a šup s nimi na Instagram pomocí dvou kliknutí. Pro extrémní lenochy aplikace sama vytváří animace ze sekvenčních fotek a pomocí lokalizace třídí fotky automaticky do alb pro jednotlivé výlety.

On the Snow and Ski report

Není co dodat. Jedná se o aplikaci, která nás informuje o počasí a sněhu v oblíbených lokalitách zimních dovolených, celosvětově. Informace, novinky a slevy a, pokud se zrovna místo na svahu nacházíte u obrazovky počítače v kanceláři, můžete aspoň zírat na webkameru nejlepších lyžařských středisek a nechat si zasílat upozornění, když ve vaší oblíbené destinaci napadne nový sníh.

Couchsurfing

O službě, primárně určené pro sdílený nocleh na cestách, už toho bylo napsáno mnoho, nicméně není to jen o ubytování u divných týpků. Couchsurfing vám umožní poznat spolucestovatele i místní, kteří vám ukážou město z jejich pohledu, nikoliv podle výkladů průvodců. Možná vás vezmou na jídlo do skvělé a levné restaurace, kterou byste jinak nikdy nenašli anebo vás vezmou na grilovačku s rodinou.

Couchsurfing komunita je obrovská a letitá, můžete se na ni spolehnout. Skvělá služba, pokud cestujete sami, rychle tady najdete zajímavé akce na večer i netradiční prohlídky města.

Moovit

Aplikace určená pro vyhledávání lokální hromadné dopravy. Jednoduchá, přehledná a využívaná po celém světě, nejen cestovateli, ale i místními. Dostane vás k nejbližší autobusové zastávce a podrobně rozepíše možnosti včetně času.

A to nejlepší? Díky Let´s Go tlačítku nastoupíte do autobusu a Moovit vás automaticky upozorní, kdy máte vystoupit: navíc můžete geekovsky sledovat každou zastávku, kterou projedete. Podobně jako Moovit funguje také aplikace Transit. Chcete se cítit jako cestovatelský hrdina? Pokud najdete lepší trasu z bodu A do bodu B, než kterou nabízí Moovit, navrhněte ji přímo vývojářům k zařazení do databáze!

WhatsApp

Zatímco u nás je dnes nejpopulárnější chatovací aplikací Messenger, v mnohých částech světa (namátkou třeba Anglie, Francie, Itálie, Rusko a celá Jižní Amerika) frčí WhatsApp, pro rychlé zprávy i volání. Výhodou je, že mnohé cestovatelské sim karty nabízejí neomezené posílání zpráv a volání přes WhatsApp, zatímco například voláním přes Skype si vyčerpáte data.

Pokud si nechcete kupovat lokální sim kartu a chystáte se komunikovat s místními (třeba s novými kamarády, které jste získali na Couchsurfingu), WhatsApp je skvělou (a mnohdy jedinou, z hlediska používanosti) volbou zdarma.

Cestovatelský deník – aplikace nebo bloček?

Cestovatelský deník hezky postaru-papírově nebo raději v aplikaci? Pokud vám nestačí ukládat si denní zápisky, momentky a popisky k fotkám do Evernote, cestovatelský deník a aplikace na sdílení zážitků v jednom, Bonjournal, je dobrou volbou pro iOS. Dokáže nahrávat fotky a videa offline a potom je u nejbližší wifi hned sdílet se světem. Pro Android zatím není dostupná.

Ostatní cestovatelské deníky pro smartphony jsou bohužel nepřehledné a bez pokročilých možnsotí anebo nefungují na 100 %, takže je možná lepší vrátit se ke staré dobré romantice a zážitky si zapisovat propiskou do notýsku.

Airbnb

Airbnb už dávno není jen služba pro zprostředkování pronájmu pokoje nebo domu na cestách. Najdete tady také cenově atraktivní nabídky hostelů i hotelů a různé last minute akce na hezké a cenově odpovídající ubytování, od luxusních apartmánů, přes minimalistická studia po turistické bungalovy sdílené s dalšími cestovateli. Snadno zde můžete rezervovat hotelový pokoj se snídaní za opravdu super cenu, protože se majitel rozhodl naplnit i pokoj, který je obvykle (kvůli špatnému výhledu nebo kvůli rozměrům) neobsazený.

Google Maps

Aplikace na cestování i pro život. Cestu najdete online, uložit ji můžete pro použití offline. Nabídne alternativní cesty a lokální dopravní prostředky. Nic víc, nic míň – zkrátka povinná výbava cestovatelů, pokud tedy nefandíte jiným mapám, například MapsMe, které se dají využít plně offline.

Uber

Taxikáři nejsou nejmilejší lidé, to platí celosvětově. Což by nám vlastně tolik nevadilo, kdyby nás zároveň s nenávistným pohledem taky vesele neokrádali.

Jasně, cestování místní dopravou je super…ne vždycky je to ale časově ekonomické. Pokud cestujete ve dvou a více lidech, před tím, než budete složitě plánovat výlet místní dopravou, zvažte, jestli se vám vyplatí více Uber anebo hromadná doprava, hlavně z hlediska měřítka cena-výkon (neboli cena vs. čas strávený na cestě).

Skyscanner

Překlikávání deseti oken ve snaze najít nejlevnější letenky může být únavné. Místo toho použijte Skyscanner, který jednoduše porovná lety dle vašeho výběru. Jeho kouzlem jsou hlavně filtry: ten nejulítlejší je samozřejmě Anytime Anywhere, což je funkce, která najde nejlevnější let z destinace, kde se zrovna nacházíte, bez ohledu na datum a místo cesty.

Čtěte také: Kam vyrazit na dovolenou v roce 2017? 9 míst, která vás okouzlí

Zapomněli jsme na nějakou chytrou vychytávku? Podělte se s námi o vaše oblíbené aplikace na cestování!

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Aplikace na cestování. 14 tipů na ty nejlepší (které opravdu využijete)