Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak funguje AirBnb. Zkušenosti a tipy pro skvělé ubytování

Rádi byste na cestách získali výhodné ubytování v domácím prostředí, ale nevíte, jak vybrat dobrou nabídku, jak platit a jak se nenechat napálit? Zjistěte, jak funguje AirBnB.

Získejte zkušenosti a tipy předtím, než se odhodláte rezervovat si bydlení na dovolené přes Airbnb.

Airbnb – Jak funguje

Airbnb je alternativou ke klasickému ubytování v hotelích, hostelech a dalších ubytovacích zařízení cestovního ruchu.

Základní myšlenkou Airbnb je fakt, že miliony lidí na světě mají k dispozici byt nebo dům, který nevyužívají a mohou ho dát k pronájmu. Anebo ho využívají jen jednou do roka na dovolenou (po česku jako chatu nebo letní byt), a proto ho nechtějí pronajímat dlouhodobě.

Airbnb propojuje vlastníky rezidencí s cestovateli, kteří hledají ubytování v soukromí namísto hotelu nebo hostelu anebo chtějí například zůstat v jednom městě déle než na výlet, a nechtějí hned řešit pronajímání vlastního bytu (to v mnoha případech ani není možné, protože to místní zákony neumožní, dokud nemáte lokální dokument identity a podobně).

Jak funguje platba

Platbu provedete na Airbnb několika způsoby. Můžete si vybrat: online platba kreditní a také většinou debetních karet, PayPal nebo Apple Pay (v rámci iOs aplikace). Toto jsou mezinárodní metody, některé země mají další povolené způsoby platby.

Někteří hostitelé vyžadují také poplatek za úklid (cleaning fee) pokoje nebo bytu po vašem pobytu.  U speciálních rychlých nabídek tento poplatek uveden není a připočte se ve finální fázi rezervace.

Airbnb – Zkušenosti a tipy pro skvělé ubytování

Přečtěte si recenze

Může se to zdát jako samozřejmost, a přesto na to někteří cestovatelé zapomínají. Z uživatelských hodnocení se dozvíte fakta, které můžou a nemusí souhlasit s hostitelovým popisem ubytování (jak moc útulné je vlastně útulné, dostatek světla, jak rychlá je wifi atd.) Zárukou je, že pouze uživatelé, kteří se ubytovali v konkrétní rezidenci mohou přidávat recenze.

Soukromé nebo sdílené

Přečtěte si, co vlastně hostitel nabízí – celý dům nebo jen jeden pokoj? Někde narazíte na nabídky pokojů, a můžete tak sdílet ubytování nebo sociální zařízení s dalšími lidmi. To může být dobrá volba, pokud cestujete sami, chcete ušetřit, ale zároveň nechcete do hostelu. Pro rodinu je naopak výhodné vybrat ubytování, kde je k dispozici celý dům nebo vícepokojový byt.

Když chcete mít opravdu jistotu

Pokud chcete opravdovou kvalitu a žádná překvapení na místě, že ´´to není co bylo na internetu´´, hledejte symbol ´´A´´ u fotek ubytování. To znamená, že hostitel nechal pořídit fotky oficiálními fotografy Airbnb a realita tak bude velmi blízká tomu, co se vám líbilo online.

Kontaktujte hostitele před pobytem

Některé nabídky nechal hostitel jako automatickou rezervaci, to znamená, že pokud je ve vámi zvoleném termínu ubytování volné, po platbě je automaticky vaše. I tak ale kontaktujte hostitele a zeptejte se na případné nejasnosti nebo ho požádejte o tipy v okolí. Někdy se vám s důležitými informacemi ozve hostitel sám.

Smlouvejte o ceně

Ano, na Airbnb nejsou všechny ceny fixní, i když to tak vypadá. Pokud chcete zjistit, jestli vám hostitel poskytne slevu (například kvůli delšímu pobytu), jednoduše mu pošlete milou zprávu a uvidíte, jestli přijde s výhodnou nabídkou.

Přečtěte si podmínky zrušení rezervace

Další zřejmá, ale mnohdy přehlížená součást ubytování přes Airbnb. Co když se něco stane, a vy se nebudete moci ubytovat v místě, které jste rezervovali? Zpožděné letadlo, změna plánů…to vše je standardně popsané u každého hostitele jednotlivě, a pokud náhodou ne nebo je vám něco nejasného, opět hostitelovi pošlete zprávu s dotazem.

Nenechejte hostitele čekat

Jednou z velkých výhod Airbnb jsou možnosti ubytování, kterými se můžete donekonečna probírat, dokud nenajdete to perfektní místečko pro vás. Nicméně, pokud jste už mezitím poslali pár dotazů na rezervaci, hostitel čeká na vaše finální potvrzení nebo zrušení. Neplýtvejte tak jeho časem a vyjádřete se s předstihem.

Po rezervaci sledujte email

Můžete totiž přijít o důležité info. Jednou jsme si na cestách pozdě všimli emailu o nefunkčnosti sporáku a trouby, i když jsme si chtěli v ubytování vařit. Pokud bychom si email přečetli, mohli bychom rezervaci zrušit, jak nabízel hostitel, a najít jiné, kde zařízení funguje. A tak nespouštějte oči z emailu, na který jste svůj Airbnb účet registrovali.

Není to hotel

Pamatujte na to, že každé ubytování v hotelových zařízení se od Airbnb může lišit. Ubytováváte se ve většině případů u někoho doma, proto respektujte vybavení a nestěžujte si hned na každou nevýhodu.

Taky pamatujte na to, že si s hostitelem domlouváte vyzvednutí klíčů od ubytování na víceméně konkrétní hodinu – je to člověk jako vy, který má práci nebo rodinu – a proto se snažte čas dodržet. O případných změnách hostitele včas informujte.

Čtěte také: Kam cestovat do Asie? 14 nejlevnějších destinací 2017

Někteří hostitelé mají čas si s vámi při příjezdu popovídat a dát vám turistické tipy, další půjčují kola nebo s vámi i zajdou na oběd. Jindy ale hostitel pošle s klíčemi kamaráda, nebo je nechá u recepce domu – opět si to ujasněte ve zprávách přímo s hostitelem.

Ale i hotel najdete přes Airbnb

V thajském Chiang Mai jsme bydleli v hezkém hotelu s bazénem, snídaní a v historickém centru, a rezervovali jsme přes Airbnb. Majitelka se totiž rozhodla nabízet jeden malý double pokoj se vším všudy touto alternativní cestou. I takové nabídky běžně najdete na Airbnb – jejich výhodou může být nižší cena za to, co dostanete (snídaně, ručníky, balená voda) a taky v podstatě libovolná doba pro check-in (registrace do ubytování).

Čtěte také: 9 míst, které musíte navštívit v roce 2017

Pokud ale hledáte ubytování v soukromí, jděte za ním. V turistických oblastech mnoha měst se vám budou při hledání zobrazovat desítky hostelů a různých Guesthousů, proto v popiscích hledejte jen ubytování v bytě nebo domě.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak funguje AirBnb. Zkušenosti a tipy pro skvělé ubytování