Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Cestovatelská seznamka. Kde najít spolucestující?

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

13. 7. 2017

Hledám spolucestujícího…říkáte si možná sami pro sebe, když váš termín dovolené nesedí kamarádům. A co když chcete vyjet sami a s lidmi se seznámit až v zahraničí? Cestovatelská seznamka existuje, a to hned v několika verzích!

Nemusíte čekat, až někdo odpoví na inzerát kdesi na zapomenutém cestovatelském fóru. Doba je dnes jiná, a tak i způsob seznamování se s budoucími parťáky na život a na smrt se přesunul na sociální sítě.

Cestovatelská seznamka – Facebook

První mocnou zbraní, co se rychlého seznamování týká, jsou vaše kontakty na Facebooku. Nejdříve zkuste zveřejnit status, ve kterém se zmíníte o zamýšlené cestě a o tom, že hledáte spolucestujícího do neznáma anebo potřebujete doplnit osazenstvo auta na cestě k moři. Šance, že někdo z vašich kontaktů zná člověka skvělého pro vaši cestu, je velká.

Hledejte v cestovatelských skupinách

Najít spolucestující na Facebooku můžete také pomocí skupin. Stačí po přihlášení zadat do vyhledávače hesla jako cestování nebo cestovatelská seznamka, případně hledám spolucestující. Důležité je představit svoji naplánovanou cestu: popište, jestli chcete spát ve stanu anebo v hotelu, jaký je předpokládaný rozpočet a jestli chcete procestovat pět zemí nebo obdivovat krásy jednoho státu. Vypište případné sportovní dovednosti, které by společník na cestu měl mít (kánoe, kajak, kolo…) a kolik dní, týdnů či měsíců hodláte na cestě strávit.

Společná dovolená – prověřte kandidáty

Atraktivitu vašeho postu zvýší fotka z nějaké vaší předchozí cesty, která vás vystihuje. Pokud jste parta a hledáte jednoho kamaráda či kamarádku na doplnění auta, popište vaše cestovatelské zvyky o to důkladněji. Tak nebudete ztrácet čas komunikací s lidmi, kteří sice chtějí někam vyjet, ale po vyměnění pár zpráv je jasné, že si úplně nesedíte. Pořád lepší to zjistit online, než až při společném treku horami.

Našli jste spolucestujícího? Zajděte před plánovanou cestou na pivo a domluvte si itinerář a vše postatné pro cestu. Vyřešte také společné balení: co má jeden, nepotřebuje vozit ten druhý.

Hledám spolucestující – zn. spěchá

Věřte tomu, že nakonec je lepší vyrazit sám než s někým, kdo má na všechno okolo cestování jiný názor, při každé příležitosti si stěžuje a ohrnuje zvyk nad místními zvyky a tradicemi, zatímco vaším snem je zúčastnit se místní oslavy sklizně.

Na druhou stranu, pokud to vyjde a seznámíte se se skvělým člověkem nebo hned několika lidmi, je to paráda: získali jste kamarády na celý život a zážitky, na které nikdo z vás nezapomene. A kdo ví, na cestách můžete potkat i životní lásku: stačí mít oči otevřené a přijímat na první pohled bláznivé nápady.

Společné cestování – spolujízda do zahraničí

I když raději cestujete sami, se zajímavými lidmi stojí za to se seznámit alespoň po cestě. Stopování dnes slušně šlape na paty bezpečnější verze sdílení cesty s někým, kdo jede autem na stejné místo jako vy a zbyla mu volná sedačka. A to samé můžete nabídnout i vy: vůz využijete na sto procent a cestu budete mít zaplacenou: tedy co se týká pohonné hmoty.

Spolucestování autem se vyplatí

Spolujízdu do zahraničí můžete využít třeba jen na krátkou vzdálenost: do Rakouska, Maďarska či na Ukrajinu a vyjde to většinou levněji než vlak nebo autobus. Hledejte na stránkách služeb BlaBla Car a Jízdomat. Řidiči zde dostávají hodnocení od předchozích cestovatelů, přesto si ještě večer před cestou raději potvrďte místo a čas vyzvednutí.

Platbu za cestu můžete provést předem přímo přes aplikace či internetové stránky služeb pro sdílení, anebo v hotovosti přímo řidiči.

Spolucestující – aplikace, která vás seznámí

Možná jste se rozhodli vyrazit z Čech sami, ale v průběhu cesty se vám začne stýskat po společnosti. Služba Couchsurfing (webová i mobilní aplikace) funguje po celém světě od roku 2003 a za tu dobu uživatelé vytvořili největší komunitu cestovatelů, kteří recipročně ubytovávají jeden druhého ve svých domovech.

Čtěte také: Nejlepší cestovatelské aplikace 2017

Ačkoliv Couchsurfing je primárně o ubytování u místních, stačí na hlavní stránce aktivovat vaši současnou lokalizaci a uvidíte vzkazy dalších výletníků kteří možná hledají…ano, spolucestovatele. Anebo jen někoho na procházku městem či na party, večeři…a potkat je můžete doslova za pár hodin.

Cestovatelská seznamka až na místě – skutečné zážitky

Pomocí Couchsurfingu se můžete seznámit jak s dobrodruhy z celého světa – kteří jsou jako vy v neznámém místě – tak s místními: ti vám ukáží to nejlepší z jejich domoviny a dají lokální tipy, jak ušetřit, kde se najíst nebo vás třeba naučí pár slov v místním jazyce.

Poznávání lidí přes Couchsurfing vám vynese reference na váš profil. Ty se později můžou hodit, třeba až vám na cestách dojdou peníze a budete chtít ušetřit za ubytování anebo naopak, když se u sebe doma rozhodnete přivítat cestovatele a ukázat jim to nejlepší z rodného kraje.

Čtěte také: Kam na dovolenou bez pasu? Objevte kouzelná místa 

Kamarádi z různých koutů světa jsou tím nejlepším “suvenýrem” z cest, který rozhodně nekoupíte. Naopak: při cestování tak trochu prodáváte sami sebe. A jste to zase vy, koho na cestách velmi dobře poznáte.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Cestovatelská seznamka. Kde najít spolucestující?