Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

7 důvodů, proč z vás cestování udělá lepšího člověka

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

30. 7. 2018

Cestování vás obohatí. Budete lepším člověkem, a zkušenosti z cest využijete doma i na cestách, ve vztazích i profesním životě.

Když procestujete svět, nepřivezete si domů jen fotky a suvenýry, ale také nekonečné množství zkušeností a životní moudrosti. Jak vás cestování dělá lepším člověkem?

1. Stanete se lepším vypravěčem příběhů

Historky, které zažijete na cestách, jsou vaším bohatstvím, které vám nikdo nevezme – díky nim budete zajímavější pro svoje okolí.

Cestovatelské story nemusíte jen vyprávět rodině a kamarádům – můžete si na nich postavit kariéru. Profese jménem storyteller je totiž momentálně na vzestupu a je to děsně cool a sexy. Z dobrého příběhu těží ve svém podnikání tisíce úspěšných firem i států.

5 způsobů, jak procestovat svět zadarmo

2. Poznáte, že cena není totéž co hodnota

Dejme tomu, že si koupíte akční all inclusive zájezd na Maledivy, který bude stát kolem dvaceti pěti tisíc. Jakou hodnotu bude ale mít 7 dní polehávání na pláži a nonstop jezení pro váš budoucí život? Budete si ještě za pět let pamatovat názvy míst, které jste navštívili a ukazovat fotky od moře?

A co takhle zajít na kurz vaření v Thajsku, přespat ve stanu uprostřed And, nebo si zahrát fotbal v parku s holanďany, kterým nerozumíte ani slovo? Ty nejlepší cestovatelské zážitky nestojí zdaleka tolik, kolik utrácíme za běžné věci doma, jako je nájem nebo mekáč. A některé jsou dokonce úplně zadarmo.

Pamatujete na kávovar, který jste si pořídili loni k Vánocům, a stál vás půl výplaty? Kolik skvělých momentů vám přinesl? Možná vám, trochu zaprášený, vytane na mysl, až si budete v Brazílii vychutnávat šálek karamelové robusty se svojí novou životní láskou.

Proč nás cestování tak naplňuje? Důvodů je více, než byste čekali

3. Budete počítat s nečekaným

Protože při cestování málokdy vyjde všechno přesně tak, jak jste si to naplánovali, smíříte se s tím, že v životě je to podobně – vše předvídat nelze a každou chvíli se může přihodit něco, s čím jste nepočítali.

Potom, co vám v Montevideu ujel autobus a v tom příštím jste potkali super partu herců z Uruguaye, kteří vás pozvali na grilovačku, přehodnotíte důležitost plánu a náhody. A nečekaná změna plánu v životě vás zas tolik nerozhodí.

4. Zjistíte, co je reciprocita

V Madridu jsme se s kamarádkou ubytovaly u couchsurfera, který o sobě tvrdil, že je enolog (znalec vína). Když jsme dorazily na místo, ukázalo se, že má prostě jen dost rád víno a večer jsme strávily popíjením s jeho svalnatým a potetovaným kamarádem-kadeřníkem. Z města jsme odjížděly s novým účesem. Kluci si pochutnali na bramborácích a my na nejlepších (podle našeho odborníka) španělských vínech.

Určitě máte spousty vědomostí a dovedností, které při cestování využijete. Vyměňte je za další zážitky.

Proč by pro vás mělo být ve 20 letech cestování prioritou? Známe 20 důvodů

5. Naučíte se sdílet a budete empatičtí

Pokud chcete ušetřit za ubytování, nejspíš se ubytujete v hromadné ložnici pro 15 lidí. Nebo si možná najdete couchsurfera, který už má u sebe dva francouze a jednu japonku. Budete sdílet příběhy, jídlo i miniaturní koupelnu. Při návratu domů si možná budete v pokoji jen pro sebe připadat sami.

Na cestách poznáte odlišná náboženství a zvyky. Uslyšíte desítky zajímavých životních osudů. To vás naučí lépe naslouchat vašim kamarádům a členům rodiny – už nebudete kroutit hlavou nad jejich šílenými plány, a možná jim i budete schopni poradit s důležitými rozhodnutími.

6. Budete si vážit toho, co máte

Čím více zemí procestujete, tím více nových pohledů na svět získáte. Porovnáte svoje životní podmínky s možnostmi místních. Doma možná nemusíte filtrovat vodu z kohoutku a vyhazovat použitý toaletní papír do koše. Poznáte děti, pro které je chození na základku splněný sen a ne nutné zlo.

Jak odjet do zahraničí. Dovolená za méně, než nájem v Praze

Při návratu si doma všimnete toho, jak autobusy jezdí načas a jsou bezpečné i pro důchodce a ženy s kočárkem. Cestování je nekonečné porovnávání kultur, zvyků a náboženství, ale hlavně nám dává možnost podívat se na to, co je nám vlastní, jinýma očima.

7. Budete žít přítomností

Pokud cestujete, jsou pro vás důležitá hlavně momentální rozhodnutí. Každý den poznáváte nové lidi, ochutnáváte neznámé jídlo a snažíte se splynout s rytmem života místních.

Digitální nomádi aneb jaké je cestování na plný úvazek

Není nic lepšího, než dorazit do vysněného cíle a zjistit, že kromě pláže jako z katalogu máte k dispozici i přírodní vodopád a stánek s pivem. Před pár hodinami jste se seznámili se skvělou partou a jste jako jedna duše, ale všichni víte, že zítra budete každý někde jinde. Cestování vás naučí vychutnat si každou chvíli naplno.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

7 důvodů, proč z vás cestování udělá lepšího člověka