Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Proč nás cestování tak naplňuje? Důvodů je více, než byste čekali

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 11. 2017

Ptáte se, proč cestovat po celém světě? Máme pro vás seznam důvodů, proč byste měli svůj život obohatit o zážitky z cestování po celém světě. Všechny tyto důvody vám mohou být motivací i podporou.

1. Cestování je snadnější, než si myslíte

Možná si myslíte, že cestování po celém světě je náročné, finančně i časově. Je to ale něco, co byste měli alespoň jednou za život udělat. Vyrazit na místo, o kterém sníte. Dnes se dají pobyty i letenky koupit za příznivé peníze, takže vám nic nebrání v tom vyrazit. A je jedno, zda to bude na měsíc nebo na rok. Důležité je udělat první krok. Nejste si jistí, kde začít? Pak určitě začněte s plánem.

Čtěte také: Zajímá vás, jak vypadá nejmenší hotel světa? Tohle byste určitě nečekali

2. Cestování otevírá oči

Pokud jste otevření a ochotní, můžete na svých cestách potkat neskutečné množství rozdílných lidí. A o to právě jde ne? Poznávat nové lidi, kulturu i tradice.

Proč cestovat

Můžete si splnit svůj sen a vyrazit tam, kam vás srdce táhne.

3. Cestování vám pomůže zjistit, kdo jste

Všechny výzvy a příležitosti vám leží u nohou. Na vás je, abyste je správně uchopili a zjistili, kdo opravdu jste. A právě cestování vám k tomu dává jedinečnou příležitost.

4. Cestování vytváří nové vztahy

Lidé, s nimiž se na cestách setkáte, jsou tím nejcennějším, co si můžete přivést. Stávají se pevnými body na mapě, se kterými můžete udržovat pravidelný kontakt nebo se i později navštívit. Tito lidé vám přinesou nový pohled na svět mimo okruh vašich přátel a přinutí vás, abyste se kolem sebe podívali i z jiné perspektivy. Nakonec si uvědomíte, že lidé na celém světě jsou si velmi podobní.

5. Cestování rozvíjí dovednosti, o kterých jste nevěděli, že je máte

Někdy jen daleko od domova zjistíte, že máte dovednosti, o kterých ani nevíte, že ve vás jsou. Je to to, co vás přivede nad hladinu, radost z toho, že jste pokořili vrcholek hor, přešli lanový most nad roklinou nebo že jste si objednali jídlo ve venkovské čínské restauraci.

6. Cestování vám pomůže zlepšit své jazykové znalosti

Jak moc dokáže zvednout sebevědomí, když dokážete říct něco v řečtině, umíte říci díky v thajštině či říci objednat si španělsky pokoj v Santiagu. Nebo že poznáte jazyk, o kterém jste ještě před pár dny ani nevěděli, že existuje.

Čtěte také: Nejlepší maďarské termální lázně. Kde se na podzim nejvíc ohřejete?

7. Cestování znamená dobrodružství

Poznejte tajemné Peru, projděte se v labyrintu Benátských uliček, vyjednejte si nejlepší cenu na tradičním trhu v Marrakech, poznejte Nový Zéland nebo vyrazte v Land Roveru pozorovat zvířata v Tanzánii. Tahle dobrodružství stojí za to prožít. Lidé ho milují a cestování je tím nejlepším způsobem, jak se k němu dostat.

8. Cestování nabízí perspektivu

Při setkání s lidmi z jiných kultur zjistíte, že způsob, jakým jste se dívali na svět, než stejný, jako to dělají všichni ostatní. Ve skutečnosti může mít vaše zorné pole některá slepá místa. Když uvidíte svět, dokážete najednou vnímat mnohem víc, než dříve.

9. Cestování vám pomůže posunout se dopředu

Pokud vám nebrání škola, děti nebo vztah, může pro vás být cestování po celém světě dokonalý způsob, jak se posunout někam dopředu, do dalšího velkého dobrodružství. Můžete se zamyslet nad tím, kde jste byli, kam jdete a kde chcete skončit.

10. Cestováním se vzděláváte

Vidět svět vám přináší mnohem víc, než vám jakákoliv škola dokáže nabídnout. Cestování vás učí hospodárnosti, politiku různých zemí, historii, geografii, sociologii. Vše praktickým a intenzivním způsobem, bez nutnosti vysedávat ve třídě. Škola cestování navíc vždy příjme jakoukoliv žádost a nepotřebuje žádnou přijímací zkoušku.

11. Cestování přináší výzvy

Každý den je stejný. Dáte si své latte na stejném místě, díváte se na televizi ve svém obýváku a všechny dny jsou skoro stejné. Při cestování ale nikdy nevíte, kdy si budete moci dát zase svou kávu nebo kdy uvidíte televizní obrazovku. Naprosto jisté není vlastně skoro nic. Jsou to okamžiky výzev. A právě jejich překonání přináší nejvíce radostí ze všech.

12. Cestování zahání splíny

Velký výlet může být dokonalým lékem na vaše starosti. Vyrazte do celého světa nebo té části, kterou jste vždy chtěli vidět a zastavte se na každém zajímavém místě, které vás něčím zajímá a fascinuje. Naplánujte si cestu snů. Je do jednodušší, než si myslíte.

Čtěte také: Kam cestovat do Asie? 14 nejlevnějších destinací 2017

13. Cestování přináší nové příběhy

I lidé, kteří běžně nedokáží vyprávět příběh, zaujmou své okolí jen slovy „minulý rok v Mongolsku“. Dokonce, i když se události zdají být ne příliš zajímavé, vzdálenost a nostalgické vzpomínky vytvářejí neodolatelnou atmosféru, která dělá i z obyčejných věcí, jako např. že jste nechali své spodní prádlo na pláži na Maledivách, něco fascinujícího. Jen si historky nevymýšlejte a zbytečně je nezveličujte. Nic se nemá přehánět.

Proč cestovat

Dnes můžete klidně vidět celý svět.

14. Cestování dodává pocit úspěchu

Jestliže sníte o tom, že budete v životě velmi úspěšní a rádi překonáváte výzvy, určitě se rozhodněte pro cestování. Každá dokončená cesta vám dodá nový pocit spokojenosti, že jste schopni naplánovat cestu, stanovit si cíl a také ho dosáhnout.

15. Cestování dokazuje, že sny se mohou stát skutečností

Představujete si, jak letíte třeba na Floridu, sníte o tom. Ale víte co? Nemusíte jen snít. Můžete to udělat. Dnes už je možné jet kamkoliv na světě (nebo takřka kamkoliv). Stačí se jen rozhodnout, podniknout první kroky a naplánovat cestu. Nečekejte a dejte se do toho.

16. Cestování je poznávání nových chutí i vůní

Budete neustále překvapování tím, co vám svět nabízí. Způsob, jakým lidé v jiných kulturách a zemích připravují jídlo a občerstvení vás ohromí a neskutečně obohatí.

Proč cestovat

Stačí se rozhodnout a můžete jet.

17. Cestujte, protože můžete

Proč cestovat? Protože můžete. Protože chcete. Protože chcete překonat sami sebe. Proto zapomeňte na výmluvy a jeďte.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Proč nás cestování tak naplňuje? Důvodů je více, než byste čekali