Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Zajímá vás, jak vypadá nejmenší hotel světa? Tohle byste určitě nečekali

Martina Mádlová

Martina Mádlová

31. 10. 2017

Kde najdete nejmenší hotel na světě? Budete asi překvapeni, ale je to ve staré poušti v Jordánsku. Zde stojí malý, poničený a velmi starý VW Beetle, o který byste se v běžném životě vůbec nezajímali. Maximálně byste se podivili, proč ještě není na skládce. Toto autíčko je ale velkou raritou a jeho majitel říká, že v něm provozuje nejmenší hotel na světě. Rozhodně ale ne nejlevnější.

A Mohammed Al Malaheem, kterému je 64 let, říká, že hosté, kteří spali v jeho přestavěném autě v jordánské vesnici Al Jaya, se měli stejně jako v pětihvězdičkovém hotelu.

Ve své vesnici žije muž celý život. Narodil se tam, vyrostl a žije stále. Protože mu leží na srdci její blaho, chtěl zlepšit její situaci a umístit ji na mapu cestovního ruchu, protože v okolí se nachází mnoho krás, o kterých ale turisté nevědí. Tak ve vesnici, s impozantním hradem z 12. století v pozadí, stojí malý Volkswagen od roku 2011 a zřídkakdy má prý prázdno. Vzhledem k velikosti hotelu se asi tak trochu není čemu divit.

Čtěte také: Nick a Linsen, belgičtí naturisté, kteří cestují po světě nazí. Proč to dělají

Skromné, ale pohodlné zařízení

Zařízení „hotelu“ vytvářela dcera. Ozdobila ho ručně vyšívanými polštáři a dekami, které nesou tradiční vzory a barevné korálky. Hodí se až pro dva hosty najednou. Podle Aliho je zde pobyt nesmírně pohodlný. Pokud dostanou návštěvníci chuť na něco dobrého, mohou navštívit nedaleké občerstvení v jeskyni, které provozuje stejný starý muž. Jeskyně se jmenuje Baldwin po Baldwinovi z Jeruzaléma, který postavil místní hrad. Ali si na provoz vzal dokonce půjčku. Podává zde kávu, čaj a tradiční občerstvení.

Čtěte také: Kam na podzim k moři, když nechcete trávit příliš času v letadle

K dispozici je také malý kiosek připomínající obchod se suvenýry, jako jsou starožitnosti, šperky, drahé kameny, miniatury mědi a historické artefakty.

Značka na okraji VW hrdě hlásí, že jste se právě ocitli u „nejmenšího hotelu na světě“, i když tento titul prozatím nese Eh’haus Hotel v německém Ambergu, který je se svou šířkou 2,5 metru zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Přesto, že se do mini hotelu nevejde víc jak dvě osoby, Ali hrdě prohlašuje, že už přivítal návštěvníky z celého světa a mezi nimi i některé VIP.

I když na vás ale nezbude místo ke spánku, nezoufejte. I tak si můžete vychutnat alespoň místní pohostinnost a dát si jordánskou snídani nebo oběd. Jídla zde připravuje manželka majitele s dcerami.

Malé, ale drahé

Ali asi razí heslo „čím menší, tím dražší“. Jedna noc zde opravdu není právě levná. S plnou penzí vás vyjde na 40 jordánských dinárů (asi 56 dolarů). A pokud přemýšlíte, kde je v tom hotýlku ukrytá koupelna a záchod, tak samozřejmě není.

Tak co myslíte? Stojí to za to? Pro odpověď se stačí podívat kolem jeskynní haly, kde jsou všude pověšené vizitky a usměvavé fotografie spolu s poznámkami „děkuji“, které zde zanechali nadšení návštěvníci. Důkaz podává i objemná a těžká kniha hostů, která je už naprosto plná různých podpisů a patří patrně k nejcennějšímu majetku Aliho. Její stránky jsou plné laskavých slov odrážejících myšlenky hostů o jejich pobytu. Mnoho z nich slibuje brzký návrat. Tito spokojení zákazníci by mohli přivést ještě další přátele a rozšířit tak počet návštěvníků tohoto velmi netradičního, ale o to víc zajímavého, hotelu.

Čtěte také: Národní parky v Asii. Které byste si neměli nechat ujít?

A kdo ví? Možná se hotel rozroste ještě o „nové pokoje“, protože Ali chce pořídit několik dalších VW a postavit je ke svému jedinečnému Broukovi.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zajímá vás, jak vypadá nejmenší hotel světa? Tohle byste určitě nečekali