Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Kam na podzim k moři, když nechcete trávit příliš času v letadle

Martina Mádlová

Martina Mádlová

30. 8. 2018

Teploty pomalu klesají, podzimní plískanice jsou na denním pořádku a brzy nás čekají ranní mrazíky. Ne všude je to ale stejné. Někde se ještě stále můžete ohřát a dokonce se vykoupat i v moři. Navíc mimosezónní dovolená u moře má mnoho výhod. Vyhnete se davům, ceny jsou oproti letním měsícům mnohem nižší a vy můžete na chvilku zmizet ze sychravého počasí a načerpat síly na nadcházející zimu. Podívejte se na naše tipy na místa kam na podzim k moři, aniž byste kvůli tomu museli trávit mnoho hodin v letadle.  

1. Kanárské ostrovy

Kam na podzim k moři, Kanárské ostrovy

Na pláži Fuerteventure můžete klidně pouštět draky i v plavkách.

Kanárské ostrovy, to je taková sázka na jistotu. Až budete řešit, kam na podzim za sluncem, je toto ta pravá volba. Teď jen vyřešit jedno velké dilema. Na který z ostrovů se vypravit? Všechny jsou tak krásné. Mezi nejoblíbenější a tradičně nejnavštěvovanější patří Gran Canaria a Tenerife. Chybu ale neuděláte ani návštěvou Fuerteventure s překrásnými plážemi nebo Lanzarote.

Nejlepší písečné pláže na ostrově Fuerteventure jsou na jihovýchodě ostrova, např. Playa Sotavento, která je dlouhá asi dvacet kilometrů a i dosti široká. Na západě je to o něco divočejší a bývá tu tak velký příboj, že budete mít problém se vůbec dostat do vody.

I Lanzarote má pěkné pláže, i kdy ani zdaleka nemohou konkurovat výše zmíněnému Fuerteventure. Co zde ale rozhodně stojí za vidění, je krajina černých sopečných kuželů a velkých lávových polí. Úchvatný zážitek si odnesete z Národního parku Timanfaya, kde uvidíte aktivní vulkanickou činnost. Zkuste strčit do díry zemi trochu slámy. Uvidíte, co se stane.

Na Kanárských ostrovech je příjemně teplé počasí. V říjnu a listopadu průměrně kolem 23 °C. Podobnou teplotu má i moře. Levněji můžete letět z Německa či Polska. Z Prahy je to o něco dražší.

Proč navštívit Tenerife? Nabízí krásné pláže, spící sopku i nedotčenou přírodu

2. Costa del Sol

Kam na podzim k moři, Costa del Sol

Costa del Sol ve Španělsku je plná nádherných uliček i pláží.

Španělsko a jeho „Slunečné pobřeží“ doslova láká na své krásné pláže, mírné klima i příjemné prostředí. Tato oblast je jedna z nejteplejších v Evropě. Je to celkem logické, protože je také nejjižněji položená. Pokud hledáte místo, kam k moři v listopadu, pak Costa del Sol ve Španělsku bude to pravé. Určitě se ohřejete. Připravte se ale na chladnější moře, které i v létě málokdy dosáhne teploty vyšší než je 20 °C.

Na Costa del Sol vás potěší výtečné kulturní zázemí. Když ráno vstanete o něco dříve, můžete za jeden den navštívit slavná města jako je Granada nebo Sevilla. Ale jsou tu i bližší cíle. Znáte třeba Rondu? Je známá z Hemingwayova románu Komu zvoní hrana nebo Pueblos blancos v hodách nad pobřežím. Co byste určitě minout neměli je hlavní město a letecký přístav Málagu. Impozantní pevnost má nádhernou katedrálu i muzeum slavného Picassa. .

Na podzim zde teploty dosahují v průměru na 23 °C. Moře je chladnější. Dostanete se sem pohodlně letecky z Prahy nebo o něco levněji kombinací nízkonákladových spojů. Do Malagy trvá cesta asi 3 hodiny z Prahy.

10 míst, která by měl navštívit každý milovník Španělska

3. Turecká riviéra

Kam na podzim k moři, Turecko

Turecká Antalya nabízí turistům úchvatné pláže i hory.

Jako tzv. Turecká riviéra se označuje pobřežní pás středisek kolem města Antalya. Na podzim zde máte takřka jistotu, že tu bude teplo. A to ještě víc než u evropských břehů. Navíc je Turecko fascinující zemí s úplně odlišnou kulturou a tradicemi. Pravé Turecko si můžete užít, když se vydáte někam na výlet a nebudete zůstávat jen v letoviscích u pobřeží.

Nedaleko pobřeží u Antalya se do výšky vypínají vysoké hory, které už na sklonku podzimu a zimy bývají trochu zasněžené. Jestliže vás přestalo bavit koupat se v moři, můžete se vydat na pěší výlet po tzv. Lykijské stezce. Ta vás zavede do odlehlejších oblastí s krásným výhledem. Úžasné zážitky si donesete z archeologického areálu Olympos i z opuštěného majáku Gelidonya.

Na podzim jsou v Turecku průměrné teploty kolem 25 °C a moře má kolem 20 °C. Let je nejvýhodnější na last-minute a nejlépe z nějakého německého letiště. Z Prahy se do Antalya dostanete přibližně za 2 hodiny a 40 minut.

Dovolená v Turecku. Poznejte jeho nejkrásnější pláže!

4. Madeira

Kam na podzim k moři, Madeira

Když nebudete vědět, kam vyrazit, Madeira vás nikdy nezklame.

Za necelých pět hodin se můžete také dostat i za exotikou. Madeira ležící v Atlantském oceánu láká na skvělé teploty kolem 25 °C i zajímavé památky. K vidění je toho opravdu mnoho. Na Madeiře najdete mnoho turistických tras pro začátečníky i pokročilé. Trasu kolem tzv. levad zvládnou všichni a je to trasa opravdu příjemná a malebná. Nezapomeňte si vzít kvalitní boty a také baterku, protože trasy vedou malými tunely.

Ti akčnější mohou vystoupat i na nejvyšší vrchol Madeiry – Pico Ruivo. Návštěva města Funchal vás zase nadchne starými pevnostmi, historickými kostely i krásným centrem. Od přístavu až do předměstí Monte vede lanovka. Zde uvidíte opravdu luxusní vily a máte na tomto místě krásný výhled.

Koupání v přírodních bazénech. Objevte nejkrásnější místa v Evropě

5. Santorini

Kam na podzim k moři, Santorini

Santorini v Řecku je fascinující svých vzhledem i úchvatným výhledem.

Kolem roku 1500 před Kristem zde prý vybuchla sopka a místo, které se po výbuchu vulkánu z ostrova stalo, je opravdu uchvacující. Stěny zhroucené kaldery padají do moře v takřka pravém úhlu a na jejich horní hraně stojí vesnice. Ty tvoří klasické bílé domy. Ostrov Théra, kde se nachází obec Santorini, je úplně jiný než klasické řecké ostrovy.

Pláže na ostrově jsou na vnějším a pozvolnějším obvodu vulkánu. Všude je zde vidět sopečný materiál, který barevný doslova jako duha. Některé pláže se podle toho i jmenují. Je tu Bílá i Červená pláž. A také Černá.

Santorini je velmi oblíbená pro svůj nezapomenutelný západ slunce. Na podzim se zde teploty pohybují kolem 21 °C. Moře je dokonce teplejší a mívá 24 °C. Doletíte sem poměrně snadno letadlem z Prahy asi za 2 hodiny a 20 minut.

10 nejromantičtějších míst na dovolenou na světě

6. Kypr

Kam na podzim k moři, Kypr

Kypr nabízí turistům krásné pláže i památky, které stojí za vidění.

Kypr leží ve Středozemním moři a teplo je tu až do listopadu. Když poletíte v tomto období, uvidíte, jak na vás zdejší lidé budou milejší a laskavější. Mají na turisty víc času a rádi si s nimi popovídají. Stejně jako v Evropě se tu listy barví do zlatých a červených odstínů. Na podzim je opravdu zážitek být na Kypru a nejen kvůli plážím a moři. Cesta z Prahy trvá asi 3 hodiny a 30 minut. Teplota vzduchu se zde pohybuje kolem 24 °C a moře má i teď na podzim teplotu kolem 22 °C.

15 důvodů, proč by měla být vaše příští dovolená na severním Kypru

7. Francouzská riviéra

Kam na podzim k moři, Nice

Slavné Nice ve Francii na svých cestách určitě nevynechávejte.

Francouzskou riviéru zná asi každý. Ale letět sem v létě není nic moc. Všude jsou davy turistů a je tu i poměrně draho. Určitě si vzpomenete na proslulý filmový festival v Cannes či Picassovo muzeum v Antibes. Známá střediska jako Nice, Saint-Tropez nebo Monako už vám určitě něco říkají. Češi Francouzskou riviéru tolik v oblibě nemají, protože lety sem jsou poměrně drahé a špatně se tu na některých místech domluvíte bez francouzštiny. V chladnějším období ale vůbec nevadí, když nemáte peněženku plnou šustivých papírků. Na podzim je čas nejvyšších cen pryč. Neváhejte se vydat na slavnou Promenade des Anglais. Podívejte se na krásné skalnaté pobřeží nebo zavítejte do světové metropole parfémů Grasse. V těchto dnech jsou zde teploty kolem 20 °C. Moře už je chladnější a mívá kolem 17 °C. I tak ale určitě stojí za návštěvu. Letadlem jste tam asi za 1 hodinu a 20 minut.

Kam na dovolenou do Francie? Je libo moře, památky či výlety na kole?

8. Mallorca

Kam na podzim k moři, Mallorca

Na podzim si na Mallorce užijete opravdu pohodovou dovolenou.

Na úžasnou Mallorcu, která patří k Baleárským ostrovům ve Španělsku, rozhodně nesmíme zapomenout.  Slunce zde svítí 300 dní v roce. Dokážete si to vůbec představit? Přitom letadlem se na letiště Palma De Mallorca dostanete za 2 hodiny a 30 minut. Na podzim je tu průměrně příjemných 24 °C. Dá se zde pohodlně odpočívat na pláži, ale i žije tu i turistika a cyklistika. Celý ostrov je dlouhý 110 km a široký až 80 km. Na kole ho stihnete prozkoumat klidně celý. A že je rozhodně co vidět. Kamenné horské vesnice, jeskyně, klášter Valldemosa, městečko Deia se strmými uličkami či zachovalé římské hradby v Alcudia.

Co vidět na ostrově Mallorca? Španělský ráj nenabízí jen pláže

Kam na podzim k moři?

Na podzim můžete letět na mnoho krásných míst. Nejen na ty, které jsme vám zde popsali. Za pár hodin se dostanete i na Sicílii či Krétu. Dovolená v podzimních měsících může být klidně mnohem lepší a příjemnější než v hlavní turistické sezóně.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Kam na podzim k moři, když nechcete trávit příliš času v letadle