Menu
JenProCestovatele
Španělsko

Proč navštívit Tenerife? Nabízí krásné pláže, spící sopku i nedotčenou přírodu

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 6. 2018

Tenerife patří mezi ostrovy kanárského souostroví. Jeho rozloha činí 2 046 kilometrů čtverečních. Krásné pláže, exotické lesy, skalnatý sopečný terén a také milí a usměvaví lidé – to vše tento španělský ostrov nabízí. Navštivte dokonalé místo pro relaxaci i turistiku.

Tenerife je největší a nejlidnatější ze sedmi Kanárských ostrovů s více než 5 miliony návštěvníků každý rok. Během sezony se teploty pohybují kolem 30 °C a pláží má ostrov přes 68 kilometrů. Až sem dorazíte, nezapomeňte si přetočit hodinky o hodinu zpět.

Na ostrově se mluví Španělsky a platí eurem. Dostanete se sem letecky za asi pět hodin.

Přírodní divy

Tenerife žije ve své nedotčené a přirozené nádheře, díky izolaci, kterou zapříčinil Atlantský oceán. Ta umožnila zajímavý vývoj v oblasti biologické rozmanitosti. Je domovem pro 50 endemických druhů, včetně pěti ze sedmi zbývajících druhů želv na světě, vzácné druhy motýlů i švábů. Ochrana přírodních krás je pro Tenerife prioritou. Je chráněno takřka 50 % pozemků. A téměř na každém kroku zde narazíte na nějaký přírodní zázrak.

Na jižní části ostrova mohou turisté sledovat z lodí několik druhů velryb i delfínů. V letovisku Los Gigantes vás překvapí velké útesy a v horských oblastech můžete chodit nad mraky. Tento jev způsobuje vítr. Na pobřeží Tajao se můžete pokochat pohledem na krásný přírodní most, který vytvořila eroze vody v hrubých skalách. Most je dlouhý asi 30 metrů.

Lev na pohoří Anaga

Skalní věž připomínající lva je součástí pohoří  Anaga. Tento přírodní monument si nesmí nechat ujít žádný návštěvník Taganany, což je nejstarší a asi i nejkrásnější vesnice na ostrově.

10 nejznámějších sopek světa. Čím nás fascinují tito bouřliví obři?

El Rayo

Nedaleko jednoho z pobřežních majáků se nachází El Rayo – Paprsek. Podle pověsti vznikl tento dutý kráter, do kterého se z jednoho konce vlévá moře, úderem blesku. Vědci se ovšem přiklánějí spíše k verzi, že toto dílo má na svědomí eroze nebo propad jeskyně.

Sklánějící se pinie

Pro Tenerife jsou pinie takovým symbolem. Sklánějící se pinii zformoval silný vítr tak, že zůstala nakloněná a fascinuje obyvatele i návštěvníky už hodně dlouho.

Staré i moderní v jednom? Proč vyrazit do Barcelony!

Koupání v Erjos

V blízkosti města Erjos se můžete vykoupat až v osmi vodních nádržích. Lidé i zvířata dokáží velmi ocenit vodu, která zaplnila různé prohlubně vytvořené člověkem. Ty vznikly proto, že se v této oblasti dříve těžila půda využívaná pro plantáže stromů na jihu ostrova.

Ostrov láká na historii i nádherné pláže

Zatímco vyprahlé úseky jižního Tenerife přitahují milovníky pláže, chladnější teploty, subtropické lesy a klidná města charakterizují severní část ostrova. V severní části se nachází hlavní město Tenerife, Santa Cruz. Toto přístavní město se pyšní kostely, které byly postaveny v 16. století. V únoru město ožívá velkým karnevalem, kdy lidé vyrážejí do ulic ve famózních převlecích, tančí, pijí a baví se až do ranních hodin.

Kousek od Santa Cruz se nachází dlážděné cesty v městečku La Laguna, lemující vše od butiků, muzeí až po místní umělecké galerie. Je to také domov pro některé z nejstarších budov na ostrově a pro univerzitu, Universidad de La Laguna.

Tenerife nabízí mnoho pláží. Na plážích El Bollullo na severu se nachází kaskádovité zelené útesy a bohaté plantáže banánů vedoucích až k moři. Určitě nepřehlédnete černé oblázky zářící ještě černějším vulkanickým pískem. Pokud preferujete světlý písek, navštivte pláž Playa de las Teresitas, která má písek dovezený až ze samotné Sahary.

57 španělských frází na cesty. S námi se domluvíte snadno

Skvělé jídlo a recepty předávané po staletí

Jednoduchost chuti je hlavním charakteristickým znakem kanárské kuchyně, gastronomie Tenerfie oslavuje místní ingredience, které spojují to nejlepší z tradičních a současných receptů.

V mnoha místních restauracích můžete ochutnat staré rodinné recepty, které se přenášejí z generace na generaci. Oblíbené na ostrově jsou ryby, drůbež, králičí maso, brambory a různé druhy zeleniny. Ryby se podávají často grilované nebo smažené. Specialitou je ryba vieja, chutí podobná kapru. Známé je sancocho, sušená ryba vařená s bramborami, cibulí a česnekem.

Kam na dovolenou do Španělska? Máme přehled nejoblíbenějších letovisek

Vydejte se na Pico del Teide

Až vás omrzí pláže a lenošení, vydejte se na pěší výlet. Určitě při tom nesmíte minout Národní park Teide, jehož součástí je dominanta ostrova, spící sopka Pico del Teide, která není jen největším vrcholem na Tenerife, ale také největší horou Španělského království a třetí největší sopkou na světě.  Tato sopka naposledy vybuchla v roce 1909. Je fascinující díky zvláštním čedičovým útvarům i jedinečné flóře, která neroste nikde jinde na světě.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Proč navštívit Tenerife? Nabízí krásné pláže, spící sopku i nedotčenou přírodu