Menu
JenProCestovatele
Španělsko

Co vidět na ostrově Mallorca? Španělský ráj nenabízí jen pláže

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 7. 2018

Do půvabného ráje se dostanete už za dvě a půl hodiny letu. Řeč je o Mallorce, španělské perle, která potěší milovníky železnic, sportovní nadšence, obdivovatele umělce Joana Miró i ty, kdo si chtějí jen odpočinout na pláži.

Pokud chcete navštívit místo, kde je krásně po celý rok, určitě nesmíte vynechat Mallorcu. Snadno se tam dostanete letadlem, taxíky stojí přímo před letištěm a vy se snadno můžete vydat na průzkumy krásného ostrova. Připravili jsme pro vás 10 tipů, které z vaší návštěvy udělají nejlepší dovolenou.

1. Banyalbufar

Město, nacházející se na západním pobřeží Mallorcy, se může pochlubit historickým centrem i malebným okolím. Kolem něj se rozprostírají farmy, vinice a dominují vrcholy pohoří Tramuntana. Okouzlí vás krásná příroda i historické centrum půvabného města. Podívejte se na romantický vodopád nebo historickou věž Tour de Ses Animes, v niž se lidé ukrývaly před útoky pirátů v 17. století.

2. Deià

Na severozápadním pobřeží se nachází jedna z nejkrásnějších vesnic na ostrově. Má ideální polohu v údolí na úpatí hory Teix s výhledem na Středozemní moře. Nejeden umělec si toto místo vybral pro svou tvorbu a inspiraci. Deià je jednou z nejvyšších osídlených oblastí Serra de Tramuntana a patří pod světové kulturní dědictví. Ve vesnici je klid a skvělá atmosféra. Odpočinete si, vychutnáte výhled na krásně modré moře i hory. Ve vesnici můžete i nakupovat, protože se zde nachází řada malých butiků, galerií i obchodů.

3. Vlakem z Palmy do Sólleru

Určitě se vydejte do půvabného města Sóller, které se nachází v severozápadní části ostrova. Ideální je procházka po náměstí s mnoha obchůdky se suvenýry. Vydejte se sem třeba romantickým vláčkem z Palmy. Vlakové nádraží najdete přímo v centru města. Cesta vede pohořím a vlak projíždí několika tunely. Nezapomeňte si hlavně hlídat čas návratu do Palmy, protože vlak jede jen několikrát za den.

4. Jardines de Alfabia

Na pohoří Tramuntana se nachází komplex paláce, zahrad a sadu s názvem Alfabia. Projděte se zahradou s pergolami a fontánami, které byly postavené na začátku 18. století. Vodní trysky fontány se navzájem prolínají a vytváří dokonalé divadlo. Součástí zahrad je i část s názvem Jardinet de la Reina (Královnina malá zahrada). Takto se nazývá kvůli pobytu královny Alžbety II. v Alfabii. V dolní části zahrady si můžete vychutnat tropickou atmosféru a rybník s lekníny. Toto místo je úžasné ve dne i v noci.

V prázdninovém ráji si letos připlatíte. Mallorca navyšuje daně turistům

5. Katedrála La Seu

Impozantní katedrálu Panny Marie, přezdívaná La Seu, rozhodně nesmíte vynechat. Je jednou z největší gotických katedrál v Evropě a je skutečně úchvatná. Postavená byla v roce 1230. Vidět jde ze širokého okolí, takže jí určitě nepřehlédnete. Katedrála je dominantou hlavního města ostrova, Palma de Mallorca a patří mezi kulturní památky Španělska.

6. Portocolom

Mallorca je plná kouzelných vesnic a jednou z nich je i Portocolom v oblasti Felanitx. Na východním pobřeží se řadí k nejhezčím. Vesnička si zachovala punc tradiční rybářské vesnice. Leží u jedné z největších zátok na ostrově. Nechybí loděnice, majáky a čluny. Hlavní pláž Cala Marcal se pyšní čistým mořem s Modrou vlajkou, lákavým pískem a mělkým mořem. Ideální místo pro rodiny s dětmi.

Španělská výslovnost krok za krokem. Mluvte jako rodilý mluvčí

7. Klášter ve Valldemose

Město Valldemossa se nachází asi 20 minut autem od města Palma de Mallorca. Stojí na kopci a svůj název získalo podle původního majitele půdy Muza. Dlážděné uličky lákají k procházce městem, které nabízí mnoho k vidění. Nevynechte zdejší klášter, který se proslavil tím, že v něm pobýval v posledních letech svého života polský skladatel F. Chopin se spisovatelkou G. Sandovou. I proto je Valldemossa nejnavštěvovanějším místem Mallorcy. Další velmi oblíbenou atrakací města je Real Cartuja, královský kartuziánský klášter, který zahrnuje kostel, kláštery a starou lékárnu.

8. Santuari de Lluc

Svatyně Lluc byla první věnovaná Panně Marii. Její vznik se datuje až do 13. století a je světským národním symbolem. Zdejší pobyt vás naplní klidem a pohodou. Rozhodně zde nehledejte velkých ruch, zábavy a večírky. Můžete ale zažít náboženské slavnosti, podívat se do muzea a obdivovat nádhernou nedotčenou přírodu (Tramuntana a botanická zahrada). Pomyslnou třešničkou na dortu je pak zdejší vynikající kuchyně.

9. Jeskyně Hams

Nedaleko městečka Porto Cristo můžete nahlédnout i do některých místních jeskyní. Největší jsou Dračí jeskyně nabízející dva kilometry chodeb a podzemních prostor. Krásné jsou i Hamské jeskyně, které nebývají tak nabité turisty. Mají bílé krápníky, protože je v místě velký obsah uhličitanu vápenatého ve vápenci. Pokud budete v těchto místech, určitě se podívejte na podzemní jezero zvané Benátské moře, kde můžete sledovat 30 metrů pod zemí světelnou a zvukovou show.

Mallorca zavírá část své nejkrásnější pláže těsně před turistickou sezónou

10. Santa Maria del Cami

Město v srdci vinné oblasti v centrální části Mallorcy, asi 15 kilometrů severovýchodně od hlavního města Palmy se nachází starobylé obchodní městečko Santa Maria. Rušná obec zahrnuje několik okolních vesnic a návštěvníci se sem sjíždí především kvůli místnímu trhu. Ten je jeden z nejpůsobivějších na ostrově a koupíte zde všechno, na co si vzpomenete. A za velmi výhodné ceny. Nechybí ovoce, zelenina, mandle, uzená šunka, tradiční mastné výrobky, keramiku, kožené boty i živá zvířata. I když nekoupíte nic jiného, minimálně s tradiční lahvičkou Hiebas musíte odejít (likér z bylin a anýzu). A když už tu budete, prohlédněte si historické centrum, barokní farnost ze 17. století i renesanční radnici, která kdysi sloužila jako vězení.

Mallorca je krásná v každém ročním období. Pokud se sem vydáte na dovolenou, řiďte se heslem místních obyvatel: „Co můžeš udělat zítra, nedělej dnes“. Užívejte si západ slunce u moře, krásnou přírodu, koupání, památky i rozmanité výlety nebo vynikající jídlo.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Co vidět na ostrově Mallorca? Španělský ráj nenabízí jen pláže