Menu
JenProCestovatele
Španělsko

V prázdninovém ráji si letos připlatíte. Mallorca navyšuje daně turistům

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 6. 2018

Dovolená na Mallorce vaši peněženku letos zase vyprázdní o něco víc. Na první máj na ostrově zdvojnásobili turistickou daň, což vyvolává značnou nevoli u prázdninových letovisek i turistů. Kolik letos zaplatíte?

Prvního května se zvýšila cestovní daň na Mallorce i dalších Baleárských ostrovech. Během sezóny, která zde trvá do konce října, musí každý hotelový host zaplatit 2 až 4 eura za noc. Týdenní dovolená pro pár tak bude dražší o 28 až 56 eur. Pro některé současné návštěvníky ostrova, kteří s těmito dodatečnými náklady nepočítali, byl velký problém zaplatit a odmítli. Minimálně jeden hotel tak musel nový poplatek zaplatit za ně.

Čím lepší hotel, tím větší daň

Zvýšený poplatek se dotkne zejména luxusnějších hotelů s pěti hvězdičkami. Turisté, kteří se těšili, jak si užijí na dovolené opravdový luxus, si připlatí 4 eura navíc za noc, Hosté v hotelu se třemi až čtyřmi hvězdičkami zaplatí v sezóně extra 3 eura a v nižších hotelových třídách bude poplatek stanoven na 2 eura.

Poplatek 2 eura budou muset platit i ti, kdo pobývají na ostrovech na výletní lodi. Přitom dříve museli daň platit pouze turisté, kteří se zdržovali ve vnitrozemí déle něž 12 hodin. Z poplatku budou vyjmuti děti a mladiství.

Turistický poplatek půjde na obnovu životního prostředí

Počet návštěvníků na Baleárských ostrovech roste rok, co rok, což samozřejmě ovlivňuje životní prostředí. Podle vyjádření ministerstva pro cestovní ruch budou vybrané peníze použity na investice do čističek odpadních vod a ochrany vodních rostlin. Očekává se, že v roce 2018 se vybere asi 120 milionů eur.

Je poměrné pochopitelné, že ti, kdo mají na ničení životního prostředí největší vliv, se budou z části podílet na jeho záchraně.

Mallorca zavírá část své nejkrásnější pláže těsně před turistickou sezónou

Problémy s ubytováním

Na Mallorce se letos chystá mnoho změn. Od uzavření části oblíbené pláže Es Trenc, přes nový daňový poplatek až po omezení ubytování v hlavním městě Palma de Mallorca. Místní obyvatelé totiž nemohou pronajímat své soukromé byty turistům. Ti tak budou odkázáni pouze na soukromé domy a chatky ve vybraných oblastech., např. v souvislosti s letištěm.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

V prázdninovém ráji si letos připlatíte. Mallorca navyšuje daně turistům