Menu
JenProCestovatele
Turecko

15 důvodů, proč by měla být vaše příští dovolená na severním Kypru

Martina Mádlová

Martina Mádlová

21. 6. 2018

Pokud sledujete dění ve světě, víte, že Kypr je už poměrně dlouhou dobu rozdělen na dvě poloviny. Jižní polovina ostrova se označuje jako řecká a sever si nárokuje turecká strana. Od roku 1974 je mezi těmito dvěma zeměmi hranice. Separace severu a jihu vedla k mnohem menšímu a pomalejšímu vývoji na severní straně. Přesto sever představuje fantastickou příležitost pro jedinečnou, klidnou středomořskou dovolenou daleko od turistického návalu.

Severokyperská turecká republika je tak trochu skrytá v ústraní. Moc se o ní neví a nedostanete se tam tak snadno jako na jih. Severní Kypr patří k nejizolovanějším částem Evropy. Přesto má co nabídnout. Pokud zvažujete cestu právě na Kypr, zkuste tentokrát vynechat perspektivní jih a vydejte se na zaostalý sever. Možná vás překvapí.

1. Zastávka v krásném Turecku

Na sever Kypru cestuje ideálně přes Turecko. Když už zde budete, zkuste si najít chvilku na malou zastávku a podívejte se třeba na to, co krásného nabízí Istanbul. Můžete sem dojet i z jižní části země, ale jihokyperský taxikář vás doveze maximálně na hranice. Ty už musíte přejít pěšky kolem věží s ozbrojenými vojáky. Na druhé straně pak zase můžete nasednou do taxíku – toho severokyperského.

11 úžasných věcí, které byste měli navštívit v Istanbulu

2. Skvělí lidé

Možná vás to překvapí, ale jen málo zemí je tak přátelských k dětem, jako právě severní Kypr. Zaměstnanci hotelu, náhodní lidé na ulici, hosté v restauracích, všichni je milují. Každých několik bloků stojí hračkářství a školky i školy bývají bohatě malované a zdobené tak, že vypadají jako perníkové chaloupky. Dokonce i v letadle má Turkish Airlines oznámení „dámy, pánové a drahé děti“. Pokud cestujete s dětmi, jistě takový přístup oceníte.

3. Rozdělené hlavní město

Nikósie je hlavní město Kypru a je rozdělená na dvě části. Stalo se tak poté, co se země rozpadla. Jedna část hlavního města tak připadá na řeckou část a druhá na tureckou. Hranici můžete překonat pěšky přes kontrolní bod. Pokud budete chtít přecházet z jedné části do druhé, nezapomeňte si svůj pas. Rušné město láká k posezení i nákupem levného zboží. Stojí zde i několik zajímavých staveb, které si zaslouží vaši pozornost.

4. Opuštěné město Varosha

Na východním pobřeží najdete Varoshu, čtvrť města Famagusta, která byla nejoblíbenějším letoviskem na Kypru a přitahovala i osoby zvučných jmen (Richarda Burtona, Elizabeth Taylor). Místo bylo opuštěné na začátku 70. let, aby mohla být vytvořená část zóny, která odděluje sever a jih. Až do dnešních dnů tak zůstávají divadla, kina a luxusní hotely na pospas svému osudu a pomalu chátrají. Dejte si oběd v nedalekém hotelu Arkin Palm Beach a prohlédněte si skutečné město duchů.

5. Nedotčené pláže

Z mnoha politických důvodů  nebyla pobřežní oblast severního Kypru nikdy zastavena hotely jako ostatní středomořská střediska. Takže nemusíte nikam daleko, než potkáte nedotčené zátoky a odlehlé písečné pláže. Jedna z nejkrásnějších je Zlatá pláž na poloostrově Kamaz. Nezapomeňte si sebou vzít všechny potřebné věci. V okolí chybí obchody i restaurace.

Dovolená na Kypru? Poradíme, kam na výlet!

6. Želvy

Pokud navštívíte zemi v tu pravou část roku (květen až září) můžete se setkat s místními mořskými želvami, které se nachází na břehu. Musí být fascinující vidět želvy ve chvíli, kdy kladou svá vejce nebo když se líhnou mladé. Je to opravdu velký zázrak a buďme upřímní, malé želvičky jsou i úžasně roztomilé.

7. Vzrušující podtón militarismu

Aniž by to nějak výrazně zasahovalo do vaší dovolené, můžete se setkat s mnoha armádními věcmi. Vojenské základny, ostnatý drát, zvláštní stíhací letoun. Většinou máte pocit, že se vojáci jen nudí a po mnoha letech služby nedělají takřka nic.

8. Největší vlajka, jakou jste kdy viděli

Na jižní straně pětilisté hory můžete vidět obrovskou vlajku. Je to vlajka turecké republiky severního Kypru ve velikosti čtyř fotbalových hřišť a  viditelná i v noci. Ať už si o tom myslíte cokoliv, rozhodně je to zajímavá podívaná.

9. Zříceniny

Všude, kam se podíváte, se můžete setkat se zříceninami různých historických staveb. Rozhodně nebude nouze o zajímavé objekty k focení. Od římských staveb na východě až po nesčetné opuštěné kostely, které se nachází na severu. Stejně zajímavá jsou i opuštěná místa různých stavebních projektů: domy, nemocnice, hotely.

10. Fascinující hrady

Na severním Kypru se nachází hned několik starobylých hradů v různém stavu. Nejznámější je St. Hilarion, který leží nedaleko přístavu Kyrenia. Má poměrně složitý půdorys a je tvořen třemi samostatnými částmi, do jisté míry na sobě nezávislých. Z hradu se zachovalo množství hradeb a část paláce. V jeho prvním patře můžete obdivovat dvě krásná raně gotická okna, ze kterých je úžasný výhled na vesničku Karmi. Také další hrad – Buffavento – leží kousek od Kyrenie. V přístavu na vás čeká řada vynikajících barů, restaurací a kaváren. Asi 30 kilometru severně od Farmagusty se pak nachází hrad Kantara.  V arabštině znamená Kantara oblouk a název je více než příhodný. Při pohledu z jeho vrcholu se zdá, jako by spojoval obě nížiny umístěné mezi pohořím Kyrenia. Jako z jediného hradu z něj lze vidět obě strany moře.

11.Golf

Na severu Kypru je nejedno dokonalé golfové hřiště. Vydejte se do Korineum Golf & Beach Resort. Mimo golfu vám resort nabídne i vlastní soukromou pláž a skvělé restaurace.

To nejlepší z Řecka. 15 důvodů, proč ho musíte poznat

12.Oslové

Když na počátku 70. let minulého století docházelo k situaci, která trvá dodnes, zůstala místní populace oslu na poloostrově Karpaz zcela bez dozoru. Tak se stalo, že se výrazně rozmnožili a nyní se toulají nedotčenou krajinou, jak se jim zachce. Pronajměte si auto a jeďte se na ně podívat. Možná se od vás nechají i pohladit.

13. Kočky

Podle mnohých je na Kypru víc koček než lidí. Nejstarší známá kočka objevená archeology byla nalezena na Kypru. Kdo má rád kočky, toto místo si rozhodně zamiluje.

14. Jídlo

Rozhodně nesmíme zapomenout na zdejší kuchyni, kterou prostě musíte ochutnat. Dejte si pravý turecký kebab, tak šťavnatý a autentický. Nenechte si uniknout halloumi, což je polotvrdý sýr, který se na Kypru vyrábí. Obsahuje ovčí a kozí mléko a bývá dochucen mátovými lístky a má lehce slanou chuť. Prodává se v půlkulatých bochnících. Při zahřívání se neroztéká, a tak je ideální k tepelné úpravě. Ochutnejte ho třeba v typickém receptu saganaki – opečený sýr na olivovém oleji, dochucený citronovou šťávou a bílým pepřem.

15. Počasí

Na Kypru je velmi krásné počasí. Na jaře příjemné teploty lákají zejména k poznávacím výletům, v létě, a ještě i na podzim si zase můžete dosyta užít slunečního svitu a koupání.  C listopadu se klidně můžete koupat bez obav v moři. Zima k návštěvě příliš neláká. Sníh zde nepadá nebo jen výjimečně a teploty se pohybují kolem patnácti stupňů.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

15 důvodů, proč by měla být vaše příští dovolená na severním Kypru