Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Dovolená na Kypru? Poradíme, kam na výlet!

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 7. 2014

Vydejte se na letošní dovolenou na ostrov lásky, ležícím ve výhodní  části Středozemního moře.  Podle pověstí se zde z mořské pěny zrodila bájná bohyně lásky a krásy, Afrodita, a pokud se ve stejné vodě vykoupete, omládnete. Není to lákavá představa?

Něco málo o Kypru

Ostrov je oficiálně nazván jako Kyperská republika a od roku 1974 je Kyperská republika rozdělena demarkační čárou na část tureckou a řeckou. Demarkační čára vede hlavním městem Nikósií.  Ostrov je třetím největším ve Středozemním moři a v současnosti je členem Evropské unie.

Proč vyrazit na Kypr

I když je ostrov poměrně malý, nabízí svým návštěvníkům mnoho zajímavého, a to jak památky, tak i přírodní krásy. Většina turistů směřuje do jižní části, ale pokud budete mít příležitost, určitě se na sever vydejte, alespoň v rámci výletu.

Pokud máte raději koupání v moři a vystavování těla slunečním paprskům, potěší vás nekonečné písečné pláže, lemující pobřeží. Nejoblíbenější a turisticky nejnavštěvovanější jsou letoviska: Agia Napa, Coral Bay – oblíbená zejména rodiči s dětmi, díky krásné čisté vodě a pozvolným vstupem do moře, Kissonerga, Larnaka – oblíbené letovisko, plné hospůdek, krásných pláží a hotelů. V samotné Larnace najdete několik zajímavých kostelů, které stojí za to vidět.

Zdroj: commons.wikimedia.org/

Zdroj: commons.wikimedia.org/

Město, které určitě musíte vidět je Pafos. Toto městečko a jeho okolí není krásné jen svými plážemi, ale najdeme zde i mnoho historických památek, malebných vesniček, vinic či banánových plantáží. Právě zde se podle pověsti narodila již zmíněná bohyně Afrodita. Rozhodně si nenechte ujít ruiny starobylého Afroditina chrámu, Královské hrobky, archeologické naleziště s dochovanými překrásnými mozaikami nebo Agios Georgios Pegeia.

Zdroj: commons.wikimedia.org/

Zdroj: commons.wikimedia.org/

Pokud už budete mít dost tepla a zatoužíte po čerstvém vzduchu a nižší teplotě, není nic jednoduššího než se vydat na výlet na kyperské pohoří Troodos. Na tomto pohoří se nachází Cedrové údolí, plné těchto vzácných stromů. Nedaleko tohoto údolí je postaven klášter Kykkos, který je dostupný návštěvám. Jedná se o svaté místo, a proto je třeba zde dodržovat klid.

Zdroj: commons.wikimedia.org/

Zdroj: commons.wikimedia.org/

Kypr je místo, které stojí za to navštívit. Je tu spousta krásných míst k vidění a navíc zde žijí milí a příjemní lidé. Pokud budete mít možnost zúčastnit se některých místních oslav, budete mile překvapeni jejich průběhem. Velký zážitek budete mít například ze svatby, na kterou se většinou zve ohromné množství hostů, a dodržují zde zvyky, které u nás neznáme. Na Kypr se dostanete letecky asi za tři hodiny.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Dovolená na Kypru? Poradíme, kam na výlet!