Menu
JenProCestovatele
Řecko

To nejlepší z Řecka. 15 důvodů, proč ho musíte poznat

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 4. 2018

Mnoho destinací se spoléhá jen na pár dobře situovaných krásných míst, aby nalákali turisty. Pokud jde ale o Řecko, zamilujete si krásné pláže, modré nebe, bílé vesnice, lahodné jídlo i nekonečnou směsici umění od velkolepé antiky, zapomenutého středověku i současnosti. Sami poznáte, že to není jen turistická destinace. Přinášíme 15 dobrých důvodů, proč Řecko poznat.

1. Naxos Portara

Ostrov Naxos zahrnuje krásné pláže s jemným pískem. Mramorová Portara (Velká brána) vám na ostrově nemůže uniknout. Nachází se na malém ostrůvku spojeným s přístavem úzkým kusem pevniny. Tento vstup do nedokončeného Apolónova chrámu je vskutku monumentální. Chrám měl být obrovský, největší a nejkrásnější v celém Řecku, ale jeho stavbu přerušila válka a již nikdy dokončen nebyl. Zůstala tak jen brána složená ze čtyř samostatných 20tunových masívů s výškou 6 metrů.

2. Karpathos

Jeden z nejzáhadnějších ostrovů v Egejském moři, Karpathos, se v historických textech takřka neobjevuje, takže archeologové se po léta snažili probádat starověké podzemní komory i zvláštně postavené svatyně.

3.Ios

Žádný řecký ostrov nezapadá lépe do představy bezstarostné dovolené, než ostrov Ios. Má některé z nejlepších pláží ve Středozemním moři. Proslulý noční život s otevřenými kluby, které začínají žít po půlnoci a pokračují, až do východu slunce si užívají místní i turisté. Jeho hlavní město Chora je známé ikonickými větrnými mlýny.

Kam na dovolenou do Řecka. Víme, kam za památkami, mořem i zábavou

4. Čerstvé mořské plody

Čerstvé mořské plody patří v Řecku k těm nejlepším. Mnoho rybích hospůdek na menších ostrovech nebo pobřežních vesnicích má své vlastní rybářské lodě, které každý den dovážejí čerstvou dávku ryb. Některé restaurace vás dokonce informují i tom, kde byly ryby chyceny: v blízkosti nebo v hlubších oblastech, což znamená delší cestu a případné zmrazení na lodi.

5. Sarakiniko

Sněhově bílá pláž patří mezi unikáty ostrova Milos, což je vulkanický ostrov. Výsledkem mnoha různých erupcí je přes 70 různě barevných pláží, ale žádná není úžasnější než právě Sarakiniko.

6. Skopelos

Ostrov Skopelos poznají fanoušci filmu „Mamma Mia“ na první pohled. Řecko se již tradičně objevuje v hledáčcích filmařů. K vidění jsou hluboké, zelené lesy, azurové pobřeží i sněhobílá vápencová skaliska. Vše dohromady tvoří jedinečnou směs modré, bílé a zelené.

7. Mramorová vesnice Pyrgos

Navzdory masovému cestovnímu ruchu existuje stále mnoho řeckých ostrovů, kterým se velké návaly turistů vyhýbají. Ve vnitrozemské vesnici Pyrgos se nachází nejméně tři muzea věnovaná mramoru a samotný mramor provází celou historii tohoto místa. Existují zde náročné sochařské školy, mramorové autobusové zastávky, několik mramorových ateliéru i hřbitov s mramorovými sochami.

Kam na dovolenou do Řecka s dětmi? Známe 3 oblíbená, ale klidná letoviska

8. Palác Knóssos, Kréta

Knóssos byl obývaný od neolitu až do časů Říma. Jeho palác je spojený s legendami o Labyrintu a Minotaurem. Místo samotné je největší archeologickou lokalitou doby bronzové na ostrově Kréta.

Knóssos více než 3000 let přežíval jen díky legendám místních. Na konci 19. století však přišlo znovuzrození, když ruiny starodávného města objevil krétský obchodník Minos Kalokairinos. Archeologové pak postupně odkryli část oblasti a postupně zrenovovali do dnešní oblasti.

9. Ouzo (Uzo)

Ouzo je řecký alkoholický nápoj s příchutí anýzu. Tradičně se prodává v úzkých sklenicích, zředěný vodou, která mu změní barvu na mléčně bílou. Ačkoliv se prodávají po celém Řecku, nejslavnější jméno má na ostrově Lesbos. Projděte si sovu „ouzo stezku“ a navštivte minimálně 16 různých lihovarů, z nichž každý má svůj vlastní recept a příchutě.

10. Zlatý věnec ve vesnici Vergina

Zlatý věnec je památkou UNESCO a jedním z nejlépe chráněných tajemství v Řecku. Nachází se v městečku Vergina, kde můžete obdivovat čtyři královské makedonské hroby, včetně jednoho, který patřil otci Alexandra Velikého, Filipu II. Makedonskému. V místním muzeu se nachází mnoho artefaktů z hrobek včetně zlatého dubového věnce. Váží 714 gramů a má 313 listů a 68 žaludů

11. Akropolis

Athénská akropolis je nejznámější a nejvýznamnější řeckou památkou a symbol řeckého starověku. Monumentální stavba byla vybudována na skalním pahorku a dodnes tvoří dominantu města ještě se svým hlavním chrámem – Parthenónem. Památka byla věnovaná bohyni Athéně, ochránkyni Atén. Obdivován po staletí a částečně zničen v roce 1687, si místo stále udržuje své charisma.

12. Mykény

Mykény byly objeveny archeologem Heinrichem Schliemannem, který našel několik hrobů při svém pátrání v 19. století. Tak dokázal, že místo známé z Homérových eposů skutečně existovalo a oba eposy nejsou pouze báje, ale podklady pro ně čerpají z reality. Nenechte si ujít trosky snad nejstaršího řeckého města a hradu krále Agamemnona, který měl podle Homéra bojovat v trojské válce.

Kde cestovní ruch škodí? V těchto místech už zavádějí opatření proti přílivům turistů

13. Chania

Mnoho lidí nazývá Chania nejkrásnějším městem v Řecku a určitě k tomu mají dobrý důvod. Svůj podpis zde nechalo mnoho kultur. Procházka v úzkých uličkách vás povede kolem domů s bránami zdobenými středověkými malbami, atraktivními židovskými obchodními domy i dobře zachovanými osmanskými mešitami s egyptskými minarety.

14. Meteora

Komplex šesti východních ortodoxních klášterů postavených vertikálně na skalních věžích patří k velkým divům v Řecku. Nejstrmější klášter (Roussanou) obývají jeptišky. Mniši a poustevníci se na místě začali usazovat už v 11. století, ale až o tři století později začaly vznikat první monastýry.

15. Tradiční diples

Tradiční řecké sladké občerstvení je jednoduché a chutné. Hlavní přísadou, která dodává sladkost, je med. Jejich jednoduchost (tvary z těsta ponořené do medu a pokryté vlašskými ořechy) je v rozporu s jejich lahodností.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Právě čtete

To nejlepší z Řecka. 15 důvodů, proč ho musíte poznat