Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Nejlepší maďarské termální lázně. Kde se na podzim nejvíc ohřejete?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 11. 2017

Začala doba, kdy vidět sluníčko na obloze, je velké štěstí, kdy se ráno probouzíme do chladného a mlhavého rána a kdy často nemáme chuť ani vylézt z postele a jít zase do té zimy venku. Máte to také tak? Pak je potřeba s tím něco udělat. Proč si nevyrazit někam, kde si odpočinete, zrelaxujete a rozhodně se zahřejete? Vyzkoušejte termální lázně Maďarsko. Teď je na ně ten ideální čas.

Oblíbené termální lázně v Maďarsku založili již Římané, když postavili provincii Pannoniu. Jejím centrem se stalo město Aquincum, což byla část dnešní Budapešti. Dnes patří Maďarská města mezi nejnavštěvovanější lázeňská města na světě. Pokud jste tam ještě nebyli, určitě to napravte. Vybrat si můžete i z našich tipů, které dokonale splňuje představu o hýčkání, odpočinku a „sedmém nebi“.

Čtěte také: Zajímá vás, jak vypadá nejmenší hotel světa? Tohle byste určitě nečekali

Termální lázně v Maďarsku a léčivé prameny

Říká se, že kdekoliv v Maďarsku zapíchnete do země hůl, vytryskne zde léčivý pramen. Proto také termální lázně představují to největší bohatství, které Maďarsko má. Více než tisíc léčivých pramenů má pozitivní účinky nejen na náladu člověka, ale i jeho zdraví. Teplé prameny mají velký podíl minerálních látek, které proudí z hlubin naší země. Není se co divit, že si na nich Maďaři opravdu zakládají. Turisté si tak mohou užít opravdu to nejlepší. Ale i ti, kdo se léčit nepotřebují, ocení příjemnou relaxaci a odpočinek v přírodní a neohřívané vodě, která má přirozeně teplotu 30 – 40 °C. A to stále, třeba i v zimě.

Výběr lázní v Maďarsku je pestrý a bohatý. My vám přinášíme tipy na ty nejlepší maďarské termální lázně.

1. Termální lázně Maďarsko – Mosonmagyárovár

Termální prameny v Mosonu patří mezi nejúčinnější v Evropě. Leží asi 30 kilometrů na jih od Bratislavy. Zdejší léčivá voda spadá mezi jodové minerální vody. Obsahuje velké množství rozpuštěných solí a v roce 1957 byla oficiálně uznána za léčivou. Pro svůj vysoký obsah kyseliny křemičité a fluoridů se používá zejména k inhalaci a rehabilitaci po chronické bronchitidě a při onemocnění nosních dutin.

Blahodárné účinky má voda i na pohybové ústrojí. Je skvělá na regeneraci při svalovém a kloubním onemocnění i při rehabilitaci poúrazových stavů. A dokonce je vhodná i k prevenci před vznikem zubního kazu.

Při návštěvě si můžete vybrat mezi 4 bazény. Každý má jinou teplotu. Nejteplejší je venkovní bazén, který je vyhřátý na 38 °C. Nechybí ani různé procedury. Užijte si bahenní zábal, různé masáže apod. Tyto lázně jsou ideální pro všechny, kdo milují klid a pohodu. Nenajdete zde zážitkové tobogány, proudy a ani jiné atrakce, ale na opravdový klidný odpočinek je to v Mosonu ideální.

Čtěte také: Co vidět ve Stockholmu: Poznejte krásy hlavního města Švédska

2. Termální lázně Maďarsko – Györ

Termální lázně Maďarsko

Termální lázně Györ

Jestliže hledáte v Maďarsku termální lázně i pro děti, je Györ ideální. Leží asi 60 kilometrů na jih od Bratislavy. Půvabné historické městečko otevřelo své lázně v roce 2003. Termální voda zde vyvěrá z hloubky až 2000 metrů a je bohatá na jodid.

I zde můžete léčit různé zdravotní potíže, jako jsou problémy s klouby a svaly, ale i gynekologické potíže nebo nemoci zažívacího ústrojí.

Lázně Györ nabízejí mnoho různých zážitků a atrakcí. Naleznete zde zážitkové koupaliště, termální bazény, saunový svět vytvořený z více finských a parních saun. Vstup do saunového světa není součástí vstupného do lázní a hradí se zvlášť. Lázeňskou zábavu ocení i děti, protože tu mají 2 tobogány, proudy a mnoho různých trysek. Samozřejmě i spousta procedur. Bazény jsou k dispozici venkovní i vnitřní a termální voda má lehce nahnědlou barvu.

Hlad můžete zahnat v restauraci v horním patře a ochutnat třeba klasickou maďarskou kuchyni. Něco dobrého k pití si můžete dát u vodního baru.

V komplexu je hostům k dispozici také jeskyně s velmi teplou vodou (39 °C). Ta je vhodná až pro osoby starší 14 let a doba pobytu je kolem 20 minut.

Protože se zde platí hotovými penězi, nezapomeňte si sebou vzít mince či voděodolné pouzdro na peníze.

3. Termální lázně Maďarsko – Bükfürdo

Termální lázně Maďarsko

Termální lázně Bük

V blízkosti rakouských hranic asi 400 kilometrů od Prahy leží další oblíbené lázně Bükfürdo. Ve městě Bük se v roce 1957 podařilo navrtat termální pramen. Ve 20. století získalo město status lázeňského města.

Areál je umístěn na 14 hektarech plochy a naleznete zde velké množství bazénů s termální i normální vodou.

Pro návštěvníky jsou připravené různé léčebné procedury jako magnoterapie, elektroterapie, masáže a další. V termálních bazénech se teplota drží kolem 38 °C. Děti se mohou zabavit na moderním dětském hřišti.

Na své si přijdou i milovníci pohybu, kteří jsou zde velmi vítáni. Na sportovním hřišti si zahrajete plážový volejbal, plážovou házenou, foot-tenis, badminton, plážový fotbal, streetball či stolní tenis.

4. Termální lázně Maďarsko – Sárvár

Termální lázně Maďarsko

Termální lázně Sárvár

Sárvár je nejen lázeňské město, ale je to místo bohaté na kulturní, historické i architektonické památky. Velkou chloubou města je renesanční zámek „Nádasdy-vár“, který stojí na místě dřívější středověké pevnosti. Charakterizuje ho vstupní věž a obloukovitý most přes hradní příkop. Impozantní je zejména slavnostní sál zdobený freskami či pětihranné uzavřené nádvoří s vynikající akustikou. Pořádají se zde různé koncerty pod širým nebem, festivaly, vinobraní nebo jarmarky.

V Sárváru vyvěrají na povrch dva léčivé prameny. První má teplotu 43 °C a druhý dokonce 83 °C. První pramen se zásaditou vodou (hydrobenauhličitano chloridosodná) skvěle účinkuje při léčbě onemocnění pohybového ústrojí, rehabilitaci po různých nemocech nebo sportovních zranění, při neurologických potížích a pro uvolnění svalstva. Tato voda je přítomná v termálních bazénech. Teplejší minerálka s velkým obsahem soli se používá hlavně k vanovým koupelím (gynekologické potíže) a vyrábí se z ní slavná sárvárská termální krystalická sůl.

Lázně Sárvár jsou oblíbené pro své termální bazény, léčivé vanové koupele, širokou nabídku klasických i exotických procedur a wellness zážitků (masáže, zábaly, ayurvédské a thajské terapie, beauty péče, rehabilitace, fitness a mnoho dalšího. Rozhodně mají co nabídnout.

5. Termální lázně Maďarsko – Széchényi

Termální lázně Maďarsko

Széchenyi v srdci Maďarska

Széchényi leží v samém srdci Maďarska, v jeho hlavním městě Budapešť. Patří k největším v Evropě. Na jejich prameny náhodou narazil v 19. století geolog při svém výzkumu a od té doby si mohou lidé užívat léčivou sílu termálních lázní na tomto kouzelném místě.

Voda je velmi účinná při revmatických problémech, gynekologických potížích nebo problémech s pohybovým aparátem. V lázních se můžete vyřádit hned v několika vnitřních i venkovních bazénech. Navíc je zde k dispozici i široký výběr různých wellness procedur.

Až budete v lázních Széchényi, rozhodně nezapomeňte na prohlídku hlavního města. Je úchvatné svou historií, kulturou i architekturou.

Čtěte také: Jak vydělat přes 9000 dolarů za fotky z dovolené? Tento pár to dokázal

Pár důležitých informací na závěr

Do lázní rozhodně potřebujete peníze. V Maďarsku platí forinty a je mnohem lepší si je vyměnit již v ČR. V lázních často ani nebývají směnárny a může to být velký problém. Někde můžete zaplatit i platební kartou. Nebuďte překvapeni, když při směnění dostanete do ruky více bankovek. Za 100 forintů (100 HUF) dostanete něco kolem devíti korun a naopak. Kurz se samozřejmě mění a může se v různých částech trochu lišit. Některé bankovky také již neplatí, pokud byste je měli doma z dřívějška, máte smůlu. Neplatí papírová 200 a tisícovka, která nemá stříbrný pruh.

V lázních by neměl být problém domluvit se německy nebo anglicky. Nezapomeňte si sebou vzít alespoň dvoje plavky, osušku, koupací čepici (tu nemusíte), přezuvky a župan. Jídlo a pití si brát nemusíte, protože lázně mívají ve svém areálu dobrou restauraci i občerstvení.

Víkend v termálních lázních

A ještě jedna výhoda na závěr. Návštěva termálních lázní nebývá tak drahá a určitě vaši peněženku nezruinuje. Pokud cítíte, že potřebuje oddych a někam vyrazit, můžete klidně zkusit termální lázně Maďarsko.

Ohodnoťte tento článek:
3,1
Právě čtete

Nejlepší maďarské termální lázně. Kde se na podzim nejvíc ohřejete?