Menu
JenProCestovatele
Maďarsko

Lázně Györ v Maďarsku. Co navštívit mezi jednotlivými procedurami

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 3. 2019

Maďarské město Györ není ani zdaleka pouhým průmyslovým městem, i když si to mnozí myslí. Může se pochlubit skvělými lázněmi i městským centrem, které vás okouzlí svou historií. Co vše je na tomto místě úžasné?

Györ, česky označované jako Ráb, se nachází nedaleko hranic se Slovenskem, na půl cesty mezi Vídní a Budapeští. Je plné významných památek, kulturních i přírodních skvostů a důležitým obchodním a průmyslovým centrem. Jeho kouzelné barokní jádro i léčebné termální lázně jsou jen jedním z mnoha důvodů, proč si ho tak oblíbili turisté.

Samotný název města je odvozen od slova gyuru. Tím jedni z prvních místních osadníků Avaři označovali kruhovou pevnost. Za turecké nadvlády nad Uhrami sídlili v Györu Habsburkové, a právě tehdy se do našim myslí vžil i název Raab, podle řeky Rába, která městem protéká.

Zajímavost: Od roku 1993 má v Györu své sídlo výrobní závod AUDI. Vyrábějí zde motory do vozů Lamborghini a Porsche.

Krásné kostely a vzácná relikvie

V Györu se určitě zajděte podívat do katedrály Panny Marie, která byla za dobu své existence už několikrát přestavovaná, a tak se v ní mísí různé architektonické styly. Interiér je převážně barokní a velmi lákavé jsou fresky či oltářní obraz z dílny Franze Antona Maulbertsche.

Součástí katedrály je kaple sv. Ladislava, kde se nachází velice vzácná relikvie – pozlacená stříbrná herma sv. Ladislava. Vznikla v době, kdy byl prohlášen král za svatého.

Na procházku se můžete vydat do nejhezčího barokního náměstí ve městě, Bécsi kapu tér (U Vídeňské brány). Traduje se, že ho chrání zázračná socha Panny Marie, která se nachází v kapli sousedící se zdejším karmelitánským kostelem. Kostel z 18. století byl ovlivněn italským barokem a uvnitř můžete vidět barokní madonu, kterou měl vytvořit Giovanni Giulini z Benátek.

Zajímavá je i budova radnice z 19. století. Její věž dosahuje do výšky takřka 60 metrů a stojí kousek od vlakového i autobusového nádraží.

Na náměstí Széchenyi tér stojí dvě dominantní věže jezuitského kostela sv. Ignáce z Loyoly. Kostel zdobí sochy sv. Jana Nepomuckého, Jana Evangelisty, sv. Ondřeje a sv. Františka z Borgie. Ve štítě se nachází socha zakladatele jezuitů a nad portálem madona.

Pokud se chcete podívat na nejhezčí barokní dům ve městě, měli byste navštívit Opatský dům z 18. století. Nechal ho postavit opat benediktinského kláštera v Pannonhalmě. V domě u Železného špalku se nachází muzeum obrazů z 20. století. Chlubí se díly slavných umělců (Picasso Chagall a další).

Dokonalý relax v lázních

Mimo Ráby se ve městě nachází i řeky Rábca a Mošonský Dunaj. Také tu vyvěrají termální a léčivé prameny. Proto zde mohly být založeny slavné lázně. Jsou po rekonstrukci, a tak se můžete těšit na sedací i zážitkové bazény, atrakcemi a bary. Také děti se zde vyřádí do syta.

Centrum města je plné zrekonstruovaných domů a hodnotných památek. Po Budapešti a Šoproni jich zde mají prý nejvíc v celém Maďarsku.

Dominantní je věž někdejšího biskupského paláce ze 13. století. Biskupství zde založil král, sv. Štěpán, před více než tisíci lety. Hrad stojí na dřívějším nejvyšším bodě města, na pahorku Káptalandomb. Dodnes na něm můžete obdivovat mnoho různých historických památek.

Nejlepší maďarské termální lázně. Kde se na podzim nejvíc ohřejete?

Symbol železného kohouta

Kousek od náměstí stojí osmimetrová socha Archa úmluvy, což je nejhezčí barokní pomník ve městě. V roce 1731 ji vyrobil sochař Antonio Conradi. Sestává z reliéfu s Ježíšem Kristem a římským vojákem. Nad nimi se nachází dva andělé, kteří nesou Archu úmluvy do nebe.

Ve městě také určitě potkáte železného kohouta. Až tento symbol někde spatříte, vězte, že se k němu váže zajímavá legenda. V době turecké nadvlády hrozil turecký guvernér tím, že Turci budou ve městě do té doby, dokud železný kohout na městských hradbách nezakokrhá. Našel se jeden odvážný mládenec, který vylezl na hradby ke kohoutovi a zakokrhal. Hned druhý den se u města objevilo osvobozující vojsko. Chcete-li kohouta vidět, vydejte se třeba ke kašně U Dunajské brány, která se nachází na náměstí.

Ve městě se také nachází muzeum Margit Kovácsové, která se v Györu narodila a patřila k nejvýznamnějším maďarským sochařkám a keramičkám. Její glazované terakotové sošky znají lidé po celém světě. Z hlíny dokázala vytvořit takřka cokoliv.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lázně Györ v Maďarsku. Co navštívit mezi jednotlivými procedurami