Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Proč by pro vás mělo být ve 20 letech cestování prioritou? Známe 20 důvodů

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 2. 2018

Je vám krásných 20 let a přemýšlíte, co budete dělat? Chcete vzrušení, něco vidět, zažít a i se třeba něco naučit? Není pro vás nic lepšího, než se probudit v novém městě, pozorovat slunce při plavbě na moři nebo výstup ne strmou horu? Pak je ideální čas se do cestování pustit naplno a prožít všechno, co se prožít dá.

Dnes máte mnoho možností a všechny dveře otevřené, když chcete cestovat. A není ani pravda, že na objevování světa potřebujete obrovské finance. Pokud jste alespoň trochu šikovní, můžete si na cestách vydělávat. Přinášíme vám dvacet nejlepších důvodů, proč by se cestování mělo stát ve vašich dvaceti letech tou největší prioritou.

1. Jste plní nových příběhů

Máte svému okolí stále co vyprávět. Ze svých cest si přinesete fascinující příběhy, takže komunikace nikdy nebude váznout. Pokud navíc vaši přátelé také cestují, budete si moci své zážitky porovnávat. Své příběhy můžete sdílet i se svou rodinou.

Jaké je tajemství štěstí? Překvapivě to není svatba ani děti, ale cestování

2. Zdokumentujete svůj život

Ať už jste na Instagramu, Pinterestu nebo máte blog, zachyťte každý moment a ukažte ho svému okolí. Vytvořte si galerii vzpomínek, do které se můžete podívat kdykoliv zpět.

3. Získáte vzdělání

Vzdělání by nikdy nemělo začínat a končit jen ve škole. Cestování otevírá oči k novému způsobu života a učíte se z vašeho okolí a od lidí, s nimiž se setkáváte. Nemůžete zvládnout nový jazyk hned, ale místní lidé jistě ocení, když budete znát fráze jako „prosím“ a „děkuji“.

4. Žádná rutina

Ať už ve škole nebo v práci, rutina každodenního života se může stát monotónní. Takže přestávka na cestování může být přesně tou velkou a radikální změnou v životě, kterou potřebujete.

5. Setkáte se s novými lidmi

Setkáváte se s lidmi, kteří se od vás kulturně i mentálně odlišují. Nebojte se seznámit s ostatními, se kterými jste se nikdy nemohli setkat u vás doma. V podstatě tím obohacujete vlastní život tím, že poznáte lidi, kteří se zcela liší od toho, co znáte a na co jste zvyklí. Někdy taková setkání mohou vést i k celoživotnímu přátelství.

6. Uvidíte krásy světa

Svět je úžasné místo plné zázraků, které vás nikdy nezačnou nudit. Měli byste být venku a vidět ten úžasný svět na vlastní oči.

7. Ztratíte se v novém městě

Když jste na místě, na kterém jste nikdy v životě nebyli, vystupujete ze své komfortní zóny. Je naprosto normální, že nová místa neznáte a ztratíte se. Ale právě tato zkušenost vám může pomoci vybudovat si svou sebedůvěru, abyste byli schopni čelit jakékoli výzvě, kterou na vás život vrhne.

8. Poznáte se

Cestování je perfektní čas pro sebereflexi a pomáhá vám vidět věci v jiné perspektivě. Máte čas na zpochybnění rozhodnutí, která jste udělali nebo chcete udělat. Můžete zjistit, kdo skutečně jste jako osoba. Máte čas soustředit se na to, co chcete od života.

9. Odpadne z vás stres

Cesta do zahraničí za poznáním vám pomůže zbavit se stresu z každodenního života. Po návratu do reality se budete cítit osvěženi a omlazeni.

10. Rozšíříte svůj talent a zájmy

Možná milujete horolezectví nebo divoká zvířata. A své zájmy můžete při cestování uplatňovat takřka bez omezení. Dělejte věci, které milujete v novém prostředí. Je to skvělý způsob, jak rozšířit své obzory.

Digitální nomádi aneb jaké je cestování na plný úvazek

11. Ochutnáte nová jídla a kuchyně

To je na cestování opravdu skvělé. Máte perfektní záminku ochutnat nové potraviny a vychutnat si nové chutě. Je to prostě absolutní nutnost vyzkoušet si zajímavá jídla a různé kuchyně v místech, která navštívíte.

12. Můžete udělat něco dobrého

Cestování je skvělou příležitostí vrátit se ke globální komunitě. Ať už je to výuka malých dětí nebo práce na projektu výstavby pro znevýhodněné osoby. Vše bude užitečná zkušenost. Také budete mít dobrý pocit z toho, že těm, kteří jsou méně šťastní než vy, můžete alespoň trochu pomoci.

13. Naučíte se ocenit i maličkosti

Cestování vám umožňuje si vzpomenout, že nic na světě není samozřejmost. Setkáte se s lidmi, jejichž život se zcela liší od toho vašeho a naučíte se mnohem více ocenit vše, co máte.

14. Budete čelit svým strachům

Možná jste vždy chtěli cestovat, ale tížil vás nepříjemný pocit úzkosti a obav. Ignorujte to. Pokud se vydáte na cestu po celém světě, je to to, co chcete dělat. Pak dejte vše do pohybu a jeďte. Strach je jen pocit, který vás ale může přimět k tomu, že svých cílů a snů nikdy nedosáhnete.

15. Zažijete dobrodružství

Možná jste velký průzkumník a objevitel a tato vaše strana osobnosti zoufale touží vyjet. Tak jeďte. Surfujte, plavte pod vodou v moři, choďte pěšky. Dobrodružství je už jen to, že na každé cestě děláte něco nového.

Nejbezpečnější země světa jsou někdy obrovským překvapením a jak je na tom Česká republika?

16. Přichází svoboda

Další výhoda cestování je svoboda. Jste flexibilní a můžete si dělat to, co chcete. Nemusíte dělat rutinní věci stále dokola, ale máte svobodnou možnost volby a nekonečně mnoho příležitostí.

17. Užijte si to

Ať už se rozhodnete jet sólově nebo ve skupině, každopádně si to užijte. Zpívejte, tancujte a smějte se, až vám slzy potečou po tvářích.

18. Berte, co je teď

Mohli byste cestovat ve vašich 30, 40, 50 nebo v důchodu a samozřejmě to není nic špatného, ale vaše zkušenosti budou už úplně jiné. Lidské priority se mění po celou dobu života, takže dnes třeba žijete zkoumáním a naprostou svobodou, zítra už ale vše může být jinak.

19. Svět na vás čeká

Žijete jen jednou. Měli byste žít život, který za to stojí. Žijte naplno každý den, v přítomnosti. Neřešte neustále budoucnost. Vychutnejte si každou vteřinu, kterou strávíte v cizích zemích.

20. Tak na co tedy čekáte? Nečekejte a jeďte!

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Proč by pro vás mělo být ve 20 letech cestování prioritou? Známe 20 důvodů