Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Kam se vydat na dovolenou bez pasu? Objevte neuvěřitelná místa

Redakce

Redakce

4. 5. 2017

Rozhodli jste se vydat na poslední chvíli na dovolenou nebo jednoduše nemáte čas řešit cestovní doklady a rádi byste vyrazili do zahraničí jen s platným občanským průkazem? Podívejte se, kam se vydat na dovolenou bez pasu.

Díky nekonečným možnostem cestování se vzdálenosti zkracují a pro dnešní lidstvo už není problém vycestovat téměř kamkoliv. Do zemí za oceán stále budete potřebovat platný cestovní doklad a v některých případech i víza. Všechny tyto základní a důležité informace zajisté najdete na stránkách Ministerstva zahraničí.

Kam ale můžete vycestovat bez pasu? Obecně můžeme říct, že to platí téměř pro všechny země v Evropské unii a především pak pro země v Schengenském prostoru. Do Schengenu nyní spadá 29 zemí, a to například i Norsko, Island, Švýcarsko či Lichtenštejnsko, které jinak nejsou členskými státy EU. A co konkrétně Schengen zaručuje? Všechny osoby na území těchto zemí mohou překročit hranici státu, aniž by musely projít hraniční kontrolou.

Před každou cestou si rozhodně pro jistotu zkontrolujte všechny důležité informace, a to nejen ohledně cestovních pasů, ale například i očkování či zvláštních zákonných opatřeních na území dané země. Pojďte se ale podívat na výběr našich oblíbených destinací, kam se můžete podívat i jenom s občankou!

Slunné Chorvatsko

Jedna z nejoblíbenějších destinací se stává útočištěm českých turistů především v létě. Vychutnejte si historickou atmosféru města Dubrovník, užijte si pláže a koupání v okolí Splitu či Makarské, na šnorchlování se vydejte na ostrovy Hvar nebo Brač a nasávajte i krásy hlavního města Záhřebu.

Exotika bez pasu? Kanáry!

Souostroví leží asi 100 kilometrů západně od Afriky a zajišťuje tak příjemné klima i během zimních měsíců. Vyberte si jeden z ostrovů, ať už jde o známou Gran Canariu, Tenerife nebo Fuerteventuru. Odpočiňte si od každodenních starostí a nasajte exotickou krásu těchto španělských ostrovů.

Přírodní bohatství Islandu

Island s hlavním městem Rejkjavíkem je rájem pro všechny milovníky přírody, lesů či nekonečných vodních toků a vodopádů. Vydejte se za neskutečnou krásou této země a objevte nedotknutou panenskou přírodu, která vás uchvátí na každém kroku. Určitě neopomeňte národní park Pingvellir nebo kráter Lagagígar. Samozřejmě se připravte na zimu a teploty pod bodem mrazu!

Dovolená u sousedů: Německo

Za krásnou a nezapomenutelnou dovolenou nemusíte jezdit daleko. Někdy stačí přejet jedny hranice a urazit pouze někalikohodinovou cestu. Příkladem krásné a blízké země je Německo! Během adventu se již tradičními cíli cest staly Drážďany či Lipsko, pro milovníky různých kultur a nespoutaného mladého života pak doporučujeme moderní Berlín.

Pokaždé jiná Francie

Francie má jednu obrovskou výhodu – každý její region je naprosto jiný a může svým návštěvníkům tak vždy nabídnout naprosto odlišný zážitek. Ať už navštívíte romantickou Paříž, severní a chladnou Normandii nebo slunnou a středozemní Provence s lány levandule, vždy budete okouzleni přírodou, historií a stejně tak i určitou francouzskou hrdostí na památky, kterou obyvatelé této země v sobě nosí. Pryč jsou i časy, kdy Francouzi neuměli ani slovo anglicky a odmítali se s turisty bavit cizí řečí. Vydejte se do Francie a připravte se na nezapomenutelný zážitek!

Krásy Evropy jsou často v našich zeměpisných šířkách opomíjeny, přestože si to vůbec nezaslouží. Vždyť po celém světe jsou obdivovány nejen památky evropské, ale i ty tuzemské. A neexistují krásnější místa než například Kutná Hora, Mikulov či Praha a její nejvýznamnější památky. V Evropě se určitě nezapomeňte vydat ještě do Budapeště, Krakova nebo Vídně.

Tak kam letos vyrazíte vy? Prozraďte nám své plány v komentářích!

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Kam se vydat na dovolenou bez pasu? Objevte neuvěřitelná místa