×
JenProCestovatele

Kam se vydat na dovolenou bez pasu? Objevte neuvěřitelná místa

Kam se vydat na dovolenou bez pasu, Island
Godafosské vodopády, Island, Zdroj: Shutterstock.com

Rozhodli jste se vydat na poslední chvíli na dovolenou nebo jednoduše nemáte čas řešit cestovní doklady a rádi byste vyrazili do zahraničí jen s platným občanským průkazem? Podívejte se, kam se vydat na dovolenou bez pasu.

Díky nekonečným možnostem cestování se vzdálenosti zkracují a pro dnešní lidstvo už není problém vycestovat téměř kamkoliv. Do zemí za oceán stále budete potřebovat platný cestovní doklad a v některých případech i víza. Všechny tyto základní a důležité informace zajisté najdete na stránkách Ministerstva zahraničí.

Kam ale můžete vycestovat bez pasu? Obecně můžeme říct, že to platí téměř pro všechny země v Evropské unii a především pak pro země v Schengenském prostoru. Do Schengenu nyní spadá 29 zemí, a to například i Norsko, Island, Švýcarsko či Lichtenštejnsko, které jinak nejsou členskými státy EU. A co konkrétně Schengen zaručuje? Všechny osoby na území těchto zemí mohou překročit hranici státu, aniž by musely projít hraniční kontrolou.

Před každou cestou si rozhodně pro jistotu zkontrolujte všechny důležité informace, a to nejen ohledně cestovních pasů, ale například i očkování či zvláštních zákonných opatřeních na území dané země. Pojďte se ale podívat na výběr našich oblíbených destinací, kam se můžete podívat i jenom s občankou!

Slunné Chorvatsko

Jedna z nejoblíbenějších destinací se stává útočištěm českých turistů především v létě. Vychutnejte si historickou atmosféru města Dubrovník, užijte si pláže a koupání v okolí Splitu či Makarské, na šnorchlování se vydejte na ostrovy Hvar nebo Brač a nasávajte i krásy hlavního města Záhřebu.

Exotika bez pasu? Kanáry!

Souostroví leží asi 100 kilometrů západně od Afriky a zajišťuje tak příjemné klima i během zimních měsíců. Vyberte si jeden z ostrovů, ať už jde o známou Gran Canariu, Tenerife nebo Fuerteventuru. Odpočiňte si od každodenních starostí a nasajte exotickou krásu těchto španělských ostrovů.

Přírodní bohatství Islandu

Island s hlavním městem Rejkjavíkem je rájem pro všechny milovníky přírody, lesů či nekonečných vodních toků a vodopádů. Vydejte se za neskutečnou krásou této země a objevte nedotknutou panenskou přírodu, která vás uchvátí na každém kroku. Určitě neopomeňte národní park Pingvellir nebo kráter Lagagígar. Samozřejmě se připravte na zimu a teploty pod bodem mrazu!

Dovolená u sousedů: Německo

Za krásnou a nezapomenutelnou dovolenou nemusíte jezdit daleko. Někdy stačí přejet jedny hranice a urazit pouze někalikohodinovou cestu. Příkladem krásné a blízké země je Německo! Během adventu se již tradičními cíli cest staly Drážďany či Lipsko, pro milovníky různých kultur a nespoutaného mladého života pak doporučujeme moderní Berlín.

Pokaždé jiná Francie

Francie má jednu obrovskou výhodu – každý její region je naprosto jiný a může svým návštěvníkům tak vždy nabídnout naprosto odlišný zážitek. Ať už navštívíte romantickou Paříž, severní a chladnou Normandii nebo slunnou a středozemní Provence s lány levandule, vždy budete okouzleni přírodou, historií a stejně tak i určitou francouzskou hrdostí na památky, kterou obyvatelé této země v sobě nosí. Pryč jsou i časy, kdy Francouzi neuměli ani slovo anglicky a odmítali se s turisty bavit cizí řečí. Vydejte se do Francie a připravte se na nezapomenutelný zážitek!

Krásy Evropy jsou často v našich zeměpisných šířkách opomíjeny, přestože si to vůbec nezaslouží. Vždyť po celém světe jsou obdivovány nejen památky evropské, ale i ty tuzemské. A neexistují krásnější místa než například Kutná Hora, Mikulov či Praha a její nejvýznamnější památky. V Evropě se určitě nezapomeňte vydat ještě do Budapeště, Krakova nebo Vídně.

Tak kam letos vyrazíte vy? Prozraďte nám své plány v komentářích!

4/5 - (2 votes)

4/5 - (2 votes)


1 Komentář Kam se vydat na dovolenou bez pasu? Objevte neuvěřitelná místa

  1. Článek super, strašně se mi líbí, že máme tu výhodu a můžeme cestovat jen na občanku 🙂 Málokdo si to uvědomuje 🙂 Já teď odjela na tři týdny do Benátek v rámci programu WorkAway a na blogu jsem sepsala pár důvodů, proč je tohle cestování skvělé pro cestovatele, kteří chtějí cestovat s minimálními výdaji 🙂 Budu ráda za zhlédnutí článku a případné komentáře 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*