Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Cestovní doklady 2021. Kam stačí OP a kde je potřeba pas?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

26. 7. 2021

Chystáte se do zahraničí a nejste si jisti, zda vám stačí občanský průkaz, nebo potřebujete cestovní pas? A co když na OP vycestovat nelze a platnost vašeho pasu již dávno skončila? Podívejte se, jaká jsou pravidla pro cestovní doklady v roce 2021.

Pravidla týkající se cestovních dokladů jsou určována především tím, zda se chystáte do země Schengenského prostoru, nebo naopak cestujete mimo něj. Pokud pár dnů před odletem zjistíte, že občanský průkaz do dané destinace nestačí, nemusíte zoufat. Existuje totiž možnost expresního vydání cestovního pasu do 24 hodin pracovního dne.

Cestování do zemí Schengenského prostoru

Pro cesty do zemí Schengenského prostoru vám k překročení hranic stačí pouze občanský průkaz. Ten musí být samozřejmě platný, a to alespoň po dobu pobytu v daném státě.

Upozornění: Nezapomeňte, že příslušný doklad musíte mít i pro děti, tedy dětský občanský průkaz nebo cestovní pas.

Cestování mimo Schengenský prostor

V případě cesty na území mimo Schengen je potřeba platný cestovní pas. Pokud se chystáte do země, kde je navíc potřeba vyřídit i vízum, musí doba platnosti pasu zpravidla přesahovat dobu pobytu minimálně o 6 měsíců. Do těchto států lze také cestovat pouze s pasy se strojově čitelnými údaji.

Existují země, které v Schengenu nejsou, nicméně i přesto do nich můžete cestovat pouze s občankou. Patří mezi ně například Chorvatsko, Albánie, Bosna a Hercegovina (OP musí platit min. 3 měsíce po návratu ze země), Bulharsko, jižní část Kypru nebo Velká Británie (po Brexitu je však jistější mít s sebou i pas).

Postup při vyřízení cestovního pasu

O vydání cestovního pasu může požádat občan starší 15 let. Do doby zletilosti ale musí mít s sebou i písemný souhlas zákonného zástupce s ověřeným podpisem.

Žádost o vydání cestovního pasu se podává u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v Praze pak u úřadu městské části Praha 1 až 22. Standardní lhůta pro vyhotovení je 30 dní. Hotový cestovní pas si můžete vyzvednou u úřadu, který jste uvedli v žádosti.

Cena pasu pro osoby nad 15 let je 600 Kč, za pas pro dítě do 15 let se platí poplatek 100 Kč. Tyto poplatky se hradí při podání žádosti.

Jak se podává žádost o vydání cestovního pasu

Samotná žádost se nepodává na vyplněném tiskopisu. Žadatel pouze předloží doklady, které k vyřízení potřebuje, např. občanský průkaz (osoby, které OP nemají, předloží např. rodný list nebo oddací list).

S sebou nemusíte mít ani fotografii, protože tu si pořizuje příslušný úřad při podání žádosti – myslete na to, pokud potřebujete pas pro děti. Musíte je vzít s sebou. Předložené údaje se zkontrolují v informačním systému evidence obyvatel. Pokud je vše v pořádku, můžete žádost úspěšně podat.

Vydání pasu ve zkrácené lhůtě

Zjistili jste, že do cílové destinace potřebujete cestovní pas, jenže vy žádný nemáte a odlet se již blíží? Pokud nemůžete čekat zmíněných 30 dní, jednoduše zažádejte o vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě 5 pracovních dní nebo dokonce 24 hodin pracovního dne.

Žádost lze stejně jako v případě klasických pasů podat u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, popř. u úřadu městské části Praha 1 až 22. O pas vydávaný ve zkrácené lhůtě však můžete zažádat také u Ministerstva vnitra.

Cestovní pas vydaný do 5 pracovních dnů se vyzvedává na obecním úřadě, u kterého byla podána žádost, nebo na Ministerstvu vnitra. Pas vydaný do 24 hodin pracovního dne je možné převzít pouze u Ministerstva vnitra.

Počítejte s tím, že za rychlost si dost připlatíte. Vydání cestovního pasu ve lhůtě do 5 pracovních dnů vyjde na 3 000 Kč, vydání do 24 hodin pracovního dne dokonce na 6 000 Kč. V případě pasů pro děti do 15 let je poplatek 1 000 Kč při vydání do 5 dnů a 2 000 Kč při vydání do 24 hodin.

Abyste věděli, že je váš pas již k dispozici, můžete při podání žádosti zadat své telefonní číslo nebo e-mailovou adresu. V okamžiku, kdy bude doklad připraven k vyzvednutí, obdržíte SMS nebo e-mail.

Změna barvy vlasů v cestovním pase. Jak velký je to problém?

Vízová povinnost pro Čechy

Kromě platnosti cestovních dokladů si nezapomeňte pohlídat také pravidla týkající se víz. Pokud cestujete do země, která je v Schengenu, nemusíte se o vízum vůbec starat. Jak již bylo řečeno, do těchto států vám navíc postačí pouze občanský průkaz. Při cestách do většiny ostatních států je však potřeba pas a v některých případech také vízum.

Některé země s vízovou povinností pro Čechy umožňují sjednání víza přímo na letišti po příletu. Patří mezi ně například Egypt. Při cestě do státu s přísnější vízovou politikou je však nutné navštívit zastupitelský úřad neboli konzulát dané země a vízum vyřídit osobně. Některé státy rovněž umožňují online vyřízení, na základě něhož přijde vízum na e-mail.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

Cestovní doklady 2021. Kam stačí OP a kde je potřeba pas?