Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Istanbul průvodce. 9 míst které musíte navštívit

Město, do kterého vstoupíte a hned si ho zamilujete. Není tady takový ten turistický kýč jako v ostatních Evropských městech. Možná proto, že je napůl v Asii.

Pohled na úžinu Bospor je uklidňující a vzrušující zároveň. Turci, připravující zrána čerstvou kávu s kardamomem, se z oken pekáren usmívají pod knír a pokud jste cestovatel a yabancı (cizinec), budou vás mít rádi.

Bosporský most

Jaký je to pocit být na dvou kontinentech zároveň? Most přes slavný průliv vám to umožní. Jinak nazývaný také Most mučedníků je jedním z ikonických míst města, kudy probíhá také slavný Istanbulský maraton.

Grand bazaar

Navštívit Istanbul a nejít se alespoň podívat do nejstaršího shopping centra na světě by byla velká chyba. Ať už chcete nakoupit suvenýry a koření na doma anebo se jen tak projít v mumraji a nasát vůně a atmosféru tureckého trhu, budete mít zážitek.

Nakoupíte tady taky šály pashmina nebo voňavá přírodní mýdla a další zajímavou kosmetiku. Nezapomeňte smlouvat o cenách a prohlédnout si také stánky venku v okolí, zda nemají lepší ceny.

Mešita Selimiye

Také nazývaná Selimova mešita, v turečtině Selimiye Camii, je místo s ohromující výzdobou v kombinaci rudé a pískové barvy. Komplex je vlastně mnohem víc, než jen místem pro modlitby – v rámci mešity je tady také nemocnice, škola a kuchyně.

Samozřejmě boty dolů a žádné vyzývavé oblečení. Ženy se můžou cítit jako pravé muslimky díky zapůjčení vhodného oblečení a šátku pro zakrytí vlasů.

Kousek od mešity zajděte do historické restaurace na výborné Kuru Fasulye, jídlo z bílých fazolí, rajčatovou omáčkou a dostatkem papriky. Překvapivě nízká cena a příjemná obsluha, hned naproti mešitě.

Věž Galata

Nejlepší místo pro 360 stupňový výhled na celý Istanbul. Za jasného dne odtud můžete spatřit i Princovy ostrovy, které náleží k Istanbulu a ve kterých není povolena doprava auty – proto jsou oblíbenou destinací místních – dopravní zácpy jsou v Istanbulu na denním pořádku.

Městské trhy

Zpočátku vám můžou turecké trhy připadat jako neorganizované mraveniště, ale po pár návštěvách už jimi budete procházet jako lokál. Grand Bazaar je spíš pro nákup trvanlivých potravin a oblečení, na městských trzích najdete čerstvé ovoce a zeleninu anebo čerstvý jogurt pro výrobu typického caciku z okurek, česneku, olivového oleje, citronu a kopru.

Nechte se hýčkat v hamamu

Zajít se umýt za tučné vstupné, to je teprve ten pravý turecký zážitek. Hamam, neboli turecké lázně, je historickým místem s krásnými (a mokrými) interiéry. Pracují zde pouze mladí muži. Sice se s vámi nebudou moc mazlit (jejich péče připomíná spíše hřebelcování koní než relaxační zážitek), ale zato odtud odejdete čistí jako nikdy, a s vlasy a nehty lesklými jako křišťálová koule.

Čtěte také: Co vidět v Estonsku? Tahle místa byste neměli minout!

Na sebe dostanete nejdřív srandovní bavlněné bikiny a muži kraťasy, a potom vás zabalí do vrstvy bílých ručníků. Na konci se můžete odměnit šálkem voňavého čaje a vstřebat zážitek, který bude vaší novou historkou z cest.

Nechte si vyvěštit budoucnost z kávové sedliny

Neopouštějte Istanbul, pokud jste nepoznali Turka nebo Turkyni, kteří umí věštit ze šálku turecké kávy. Mimochodem, turecká káva, jak je známo, není ta naše zalitá horkou vodou…káva se připravuje v měděné nádobě džezvě a přidává se do ní máta, kardamom a taky dost cukru – pokud sladkou kávu nepijete, nahlaste to hned u objednávání.

Turci ale vlastně raději než kávu pijí černý čaj. Po každém jídle, a opět nejlépe s pár kostkami cukru v miniaturním skleněném šálku.

Palác Topkapi

Další povinná zastávka ve městě. Po generaci bylo toto sídlo domovem sultánů. Jedná se o komplex několika pavilonů a Harému, který je bezpochyby největším turistickým tahákem. Palác je v podstatě městem ve městě, protože je od zbytku města oddělen hradbami. Nádvoří, zelené zahrady a třpytivá klenotnice – nenechte si ujít jednu z nejzajímavějších historických atraktivit Istanbulu.

Bebek

Sousedství Bebek, rozkládající se na evropském břehu Bosporu, je oblíbeným cílem samotných Turků. Procházka po břehu je oblíbenou aktivitou, která dovoluje zapomenout na každodenní shon v hlavním městě.

Nechte se inspirovat: Kam se vydat na dovolenou bez pasu? Objevte neuvěřitelná místa

Bebek je zelené město plné života, Tady si vychutnejte výhled na líně se houpající loďky, třeba při vaší pozdní snídani  u břehu (dejte si čaj a simit, turecký preclík ve tvaru kruhu). A klidně tady počkejte až do večera, je tu pár barů, které stojí za návštěvu!

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Istanbul průvodce. 9 míst které musíte navštívit