Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Co vidět v Estonsku? Tahle místa byste neměli minout!

Redakce

Redakce

9. 5. 2017

Estonsko je nejsevernějším z pobaltských států s hlavním městem Tallinnem, estonštinou jako úředním jazykem a 1,3 milionem obyvatel. V hledáčku turistů nepatří na první místa, ale věřte tomu, že tato přímořská země na pobřeží Baltu má našinci co nabídnout. Co vidět v Estonsku?

Krásné a renovované památky, spoustu muzeí, malebnou přírodu, kuchyni ne nepodobnou té naší, mírné počasí v létě a v neposlední řadě také přijatelné ceny. Pro Čechy může být lákadlem i to, že v zemi žije početná ruská menšina, proto se tam domluví také rusky, i když většina Estonců umí skvěle anglicky.

Jak cestovat do Estonska

Estonsko je členem EU, a proto je od roku 2011 měnou euro. Dostat se tam můžete autem, autobusem nebo letecky, kdy cesta autobusem vás vyjde nejlevněji, ale připravte se na dlouhou jízdu trvající přes jeden den. Mnoho lidí tak volí cestu letadlem, která je kratší a pohodlnější, s přestupem v Helsinkách, Varšavě, Rize či Vídni. Estonci, zvláště ti starší, jsou rezervovaní a z pohledu cizince chladní lidé, což je dáno těžkými historickými podmínkami. Nicméně mladší generace se díky otevřeným hranicím proměňuje a je mnohem otevřenější. I tak se ale může stát, že pokud se budete projevovat příliš hlasitě, schytáte káravé pohledy – nic, co bychom neznali i z naší zemičky.

Jste připraveni procestovat s námi mapu Estonska křížem krážem?

Zajímavá místa v Estonsku. Jeďte za krásami Tallinnu

Hlavní město severského státu vás zaujme mnohým. Na své si tu přijde milovník památek, shopaholik i gurmán. Hlavním turistickým lákadlem je staré město Vanalinn se spoustou uliček, památek a kouzelnou atmosférou. Samotný Vanalinn je obehnaný hradbami. Nechybí zde hlavní náměstí, trhy, radnice, tradiční staré domy. Prohlédnout si celé město z výšky můžete z několika vyhlídek (krásný pohled je z těch u moře) anebo z věže kostela sv. Olafa. Případně si můžete vyšlápnout cestu na hradní vrch Tompea, kterému dominuje věž Pikk Herman a sídlo parlamentu – hradní zámek. Část slávy si usurpuje také pompézní pravoslavný chrám sv. Alexandra Něvského, potomek ruské nadvlády.

Při procházkách nesmíte minout relaxaci v krásném a upravovaném parku Kadriorg, kde naleznete jezero, zámek Petra Velikého, většinu ambasád a božský klid. Z Kadriorgu je možné dojít k prezidentskému paláci anebo naopak do městské části Pirita, kterou lemuje Baltské moře. Milovníci muzeí a techniky nemůžou vynechat námořní muzeum Seaplane Harbour, ve kterém se nachází jedna ze dvou estonských ponorek.

Pokud trávíte v Tallinnu více dní a objevování města už vás omrzelo, vyrazte do přístavu a sedněte na trajekt vstříc Helsinkám, kam dorazíte zhruba za krásné dvě hodiny.

Dovolená v Estonsku? Tak Do lázní Pärnu

Malebné lázeňské město Pärnu (česky též Pernov) se nachází na jihozápadě Estonska a jedná se o vyhlášené prázdninové letovisko. Pokud vás z výletování a chození po památkách bolí celé tělo, není nic lepšího než se svěřit do rukou stovky odborníků z lázeňských komplexů, kteří vám nabídnou vyhlášenou bahenní léčbu, estonský typ sauny anebo klasické lázeňské procedury. V mezičase si můžete prohlédnout architektonická lákadla, kterými jsou pozůstatky opevnění, Červená věž, Tallinnská brána anebo secesní vila Ammende. Romantické duše zaujme dlouhá písčitá pláž, jako stvořená pro procházky. Dorazíte-li do Pärnu uprostřed léta, můžete ozkoušet i vody Baltu, jejichž teplota se pohybuje mezi 20-25°C.

Co vidět v Estonsku z přírody? Vyrazte na ostrov Hiiumaa

Druhý největší estonský ostrov Hiiumaa se nachází v severozápadní části Západoestonského souostroví. Největším městem je Kärdla, které je skvělým výchozím bodem pro túry do bohatých lesů. Krásná netknutá příroda nabídne oku mnoho lahodných pohledů a hlavně zde budete moct vypustit a uniknout ruchu města a práce. V létě u místních můžete ochutnat i místní specialitu uzeného platýse. Dalším zajímavým přírodním úkazem jsou krátery v Kaali, skupina devíti impaktních kráterů, které vznikly dopadem meteoritu zhruba v 7. století.

Z vašich estonských výprav nemůžete vynechat ani návštěvu dvou hradů. Hrad Narva je majestátní budova obehnaná tlustými hradbami a tyčící se nad řekou Narva. Krásný pohled je to hlavně v zimě, kdy je vše ukryto pod bílou sněhovou nadílkou a vytváří to zvláštní atmosféru. Podobně na vrcholku je umístěn i komplex Rakvere, který ohromí svou rozlohou a impozantností. Krásně renovovaný je také zámek Keila-Joa, turisty často opomíjený, ale za prohlídku opravdu stojí, zvlášť uděláte-li si výlet po okolí.

A to samozřejmě z nabídky estonských krás není všechno. Ale už je jen na vás, co tam při svých cestách objevíte…

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Co vidět v Estonsku? Tahle místa byste neměli minout!