Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

5 tipů na horské výšlapy v Česku

Redakce

Redakce

14. 6. 2021

Pokud si rádi dáváte do těla v lůně přírody, jistě uvítáte naše tipy na zajímavé horské výšlapy v Česku. Soustředili jsme se přitom na ne úplně nejznámějších, přesto velmi zajímavá místa. 

Horské výšlapy v Česku 

Ačkoli se Češi často vydávají do zahraničí, Česká republika má rovněž nesčetně turisticky zajímavých míst. Na našem území si navíc přijdou na své i milovníci horské turistiky. Pokud chcete vyrazit na nějaký horský výšlap, budete samozřejmě potřebovat nejen náležité vybavení, které si je např. možné pořídit na Alpinepro se slevou, ale také nějaké tipy na zajímavé trasy. Na mnoha místech si totiž můžete dát nejen do těla, ale zároveň se lze kochat překrásnými výhledy do krajiny. Spojíte tedy příjemné s užitečným.

Výstup na horu Kleť

Kleť je nejvyšší vrchol Blanského lesa, což je pozoruhodně zachovaný krajinný celek v Šumavském podhůří. Na jeho vrcholu se navíc nachází nejstarší rozhledna v Čechách, totiž Josefovská věž, stejně jako horská roubenka s restaurací, jež je chráněná jako kulturní památka – Tereziina chata. Vrchol hory Kleť se nalézá v nadmořské výšce 1 087 m n. m. Doporučujeme k němu vyrazit pěšky z Českého Krumlova, v němž můžete navštívit např. místní zámek. Délka výšlapu přitom činí 12,6 km a celkové převýšení je 527 metrů.

Túra Labským dolem

Pokud se chcete vydat na horskou túru, které nebude nic chybět, můžete vyrazit do Krkonoš, konkrétně do Špindlerova mlýna, kde lze zahájit túru Labským dolem se spoustou krásných míst. Obdivovat tu můžete labské jezy a vodopády, skalní pevnosti a nádherné výhledy. Ne náhodou se jedná o jednu z nejromantičtějších túr v Krkonoších. Její součástí je přitom i Pančavský vodopád, tedy se 148 m nejvyšší vodopád ČR. Cílem výšlapu je Labská bouda, která se nachází ve výšce 1 006 m n. m. Túra je přitom relativně snadná, teda až na závěrečný výstup.

Skalnatý vrch Bořeň

Skalnatý vrch Bořeň měří 539 m, což není sice mnoho, na druhou stranu si zde dáte pěkně do těla. Tento vrchol se nachází na okraji CHKO České středohoří, kde se tyčí osamoceně k nebi, takže se jedná o zajímavou krajinnou dominantu. Bořeň přitom není vhodný pouze pro pěší túry, ale zároveň jde o velmi využívané místo horolezci. Doplňme, že je často srovnáván s Ďáblovou horou, která se nachází v americkém Wyomingu. Nejenže se totiž nalézá v podobném typu krajiny, ale navíc mají oba vrchy shodné chemické složení.

Hřebeny Rychlebský hor

Jestliže se chcete do hor vydat na více dní, můžete vyrazit na některou z hřebenovek, tedy tras, které vedou převážně po hřebenech hor. Z méně známých, ale velmi zajímavých míst vám můžeme doporučit túru po hlavní heřebenovce Rychlebských hor, jež z velké části kopíruje česko-polskou hranici. Tento výšlap vám bude trvat dva až tři dny a vede mnoha zajímavými místy. Začíná v Bílé vodě a končí v Kladském sedle, jež odděluje Rychlebské hory od Kralického sněžníku. Nejvyšším vrcholem této túry je přitom hora Smrk (1 125 m n. m.).

Túra na Frýdlantské cimbuří 

Frýdlantské cimbuří je označení pro skalní skupinu v Poledních kamenech, které se nacházejí v Jizerských horách. Název přitom získalo od své podobnosti s cimbuřím frýdlantského zámku. Skály jsou velmi známé svými horolezeckými terény, z čeho je patrné, že ani výšlap není ničím jednoduchým. Na některých místech se totiž jedná o strmý výstup, při kterém je nutné zapojit i ruce. Délka trasy přitom činí 12,9 km a převýšení je 779 metrů. Jde přitom o jeden z nejstrmějších výstupů v ČR, s čímž byste měli rozhodně počítat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 tipů na horské výšlapy v Česku