Menu
JenProCestovatele
Výlety Královéhradecký kraj

Největší vodopád v Česku: Navštivte Pančavský vodopád v Krkonoších

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

11. 10. 2020

Nejvyšší vodopád v ČR se nachází nedaleko Špindlerova Mlýna. Kromě své výšky je Pančavský vodopád také nádherným místem pro milovníky přírody a horské turistiky. Navštívíte-li západní část Krkonoš, nezapomeňte si udělat procházku také k vodopádu a spatřit tento přírodní útvar na vlastní oči.

Zeměpisná fakta o Pančavském vodopádu: Zajímavosti pro zvídavé

Pančavský a Labský vodopád jsou pravděpodobně dva nejznámější vodopády tekoucí do řeky Labe. Nacházejí se v Krkonoších, půl hodiny cesty pěšky od sebe nad dlouhým údolím ‒ Labským dolem. V této oblasti uvidíte vodopádů celou řadu.

Pančavský vodopád v zimě vytváří romantické rampouchy jako ze skla. Později na jaře v něm uvidíte padat vydatnější množství vody. Celkově má kolísající průtok, v průměru to dělá 25 litrů za sekundu. Co však vypadá ve všech ročních obdobích skoro stejně, je jeho žulové skalní podloží. Vodopád je 148 metrů vysoký a řítí se dolů po skále pod celkovým úhlem asi 45°.

Název vodopádu pochází z německého slovesa plantschen, které znamená “cákat”. Vzhledem k tomu, že padá v v komplexních kaskádách, není pochyb o tom, že se kapičky voda rozstřikují všude kolem. Je to vícestupňový i víceramenný vodopád. Řadí se mezi vodopády konsekventní, což znamená, že skalní podloží nebylo obnaženo vodopádem samotným.

Rokytnice nad Jizerou: Výlety v krkonošském centru rekreace

Jaké vedou k Pančavskému vodopádu turistické trasy?

Vybavíte-li se na výlet k Pančavskému vodopádu mapou pro turisty, nejenže tam bez problému trefíte, ale můžete se také informovat o jiných krásných místech v okolí. Konkrétně řečeno, nejblíže se k vodopádu dostanete po červené turistické značce, ale nejlépe ho uvidíte z modré, která vede pod ním. Z cest nescházejte, nacházíte se přece jen v Krkonošském národním parku a prohřešek by byl nejen drahý, ale také potenciálně škodlivý zdejšího cenného biotopu.

Na cestě k Pančavskému vodopádu trasou ze Špindlerova mlýna budete mírně stoupat. Od nejbližší autobusové zastávky, což je Dívčí lávka, je to zhruba 8 kilometrů a tři a půl hodiny. Harrachova cesta, která je součástí modré značky, vás tam zavede údolím podél řeky Labe. Než tam dojdete, potkáte i další vodopády: Medvědínský, Dvorský, Malý Labský a Pudlovský vodopád.

Také na červené značce je omezený výhled shora na Pančavský vodopád. Cesta, která byla pojmenována po významném krkonošském průkopníku lyžování Janu Bucharovi, sem vede od jihu. Od nejbližší autobusové zastávky to není k vodopádu ani 1,5 km, a navíc je to odsud z kopce. Vodopád si můžete ostatně prohlédnout z obou míst. Modrá a červená značka se setkávají nedaleko hotelu Labská bouda, odkud už je to co by kamenem dohodil k dalšímu oblíbenému vodopádu: Labskému.

Pančavský vodopád

O něco prudší je trasa k vodopádu až z Rokytnice nad Jizerou. Projdete před Dvoračky, přes sedlo hory Kotel, odbočíte na zelenou, kde je možno zhlédnout Harrachovy kameny. Po dalším necelém kilometru už se napojíte na onu Bucharovu cestu.

Kdo chce opravdové dobrodružství, nechť se vydá po hřebenovce podél polské hranice. Jako výchozí bod může posloužit Špindlerova chata, kde je možné zaparkovat auto. Cesta je dlouhá asi 9 kilometrů a často střídá stoupání se sestupem.

Pančavský vodopád autem, na kole i pěšky ‒ Záleží odkud

Kde zaparkovat po cestě na Pančavský vodopád? Parkovišť je několik a všechna jsou dost vzdálená, abyste se řádně prošli. Chcete-li jít k vodopádu od jihu po červené, zaparkujte na Horních Mísečkách. Čeká vás prudší stoupání, po něm už je cesta z kopečka. Na Špindlerově Mlýně je nejblíže vodopádu parkoviště u Medvědína.

Aktivní rodiče mohou k Pančavskému vodopádu s kočárkem. Háček je v tom, že z Míseček půjdete serpentinami do kopce, takže se doporučuje jet autobusem k Vrbatově boudě, kde se kopec láme. Jít po modré Labským dolem bude o dost náročnější, jelikož převýšení je čím dál větší. Cyklisté si v tomto terénu poradí snáz.

Pro ty z vás, kteří nedisponují autem, jezdí k Pančavskému vodopádu autobus. Od zastávky Zlaté návrší se tam dostanete po červené. Na tuto zastávku jezdí autobusy každou hodinu, a to z Jilemnice nebo z opačné strany, tedy z Harrachova. Druhá nejbližší zastávka je 8 km vzdálená Dívčí lávka ve Špindlerově Mlýně, odkud se tam dostanete po již zmiňované modré. Na tuto zastávku jezdívá městská autobusová linka.

Výlety v Krkonoších. Trasy, které jsme vyzkoušeli i s malými dětmi

Co stojí za vidění v okolí Pančavského vodopádu: Výlet do hor se vším všudy

Na výletě v Krkonoších se zdaleka nepředpokládá, že by vám mělo stačit vidět Pančavský vodopád. S dětmi či bez nich, lidská zvídavost zkrátka potřebuje zážitky. Jste však v našich nejvyšších horách, nedaleko jednoho z nejvýznamnějších turistických center. Čekají vás překrásné výhledy a zdravý pohyb v přírodě.

Do dvou kilometrů na sever od vodopádu se dostanete k významnému bodu, a sice prameni Labe. Přestože řeka ve skutečnosti vyvěrá o několik metrů dále, tento symbolický bod navštěvuje mnoho turistů a uvidíte zde památnou desku věnovanou Janu Bucharovi.

V Peci pod Sněžkou se otevírá moderní 4+ hvězdičkový Grand Hotel Hradec. Povedla se unikátní transformace?

Potřebujete se občerstvit po návštěvě Pančavského vodopádu? Nejbližší chata jižně je výše zmiňovaná Vrbatova bouda. Vydat se můžete také na východ k Martinově boudě, která nabízí také ubytování, a Brádlerovy boudy.

Výhled z vrcholů hor můžete zažít na Harrachových kamenech a poté si túru prodloužit o sousední hory Kotel a Lysou horu. Další významnou horou je Medvědín s vysílačem, restaurací a lanovkou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Největší vodopád v Česku: Navštivte Pančavský vodopád v Krkonoších