Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Největší a nejnavštěvovanější vodopády světa. Znáte je všechny?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

12. 12. 2019

Pohled do krajiny je fascinující. Stačí vyrazit někam ven a příroda vyjeví svou krásu přímo před našima očima… Až se člověk začne ptát, jak je něco takového vůbec možné. Třeba takový obyčejný vodopád. Jeho kouzlu podlehne nejeden turista a obdivovatel přírody.

Zázraky matky Přírody očima vědy

Tam, kde my vidíme padající vodu, spatřuje geomorfolog či geolog celý systém fyzikálních jevů, které za tisíce a miliony let musely proběhnout, a stále probíhají. Věda rozlišuje nejméně patnáct typů vodopádů podle úhlu, pod kterým voda padá, výšky, šířky, kontaktu s horninou i jiných faktorů…

Pusťme se nyní do objevování krás těchto zemských útvarů. Některé výškou přesahují tři čtvrtě kilometru a jen voda nacházející se v daném okamžiku mezi jejich horním a dolním koncem by napojila a vykoupala celou vesnici…

Nejslavnější vodopády celého světa

Niagarské vodopády

Niagarské vodopády

Niagarské vodopády určitě viděl každý přinejmenším na obrázku. Soubor tří padesátimetrových schodů na řece Niagaře je ikonickou přírodní památkou, kam se hrnou miliony turistů. Co do průtoku vody je ten nejmocnější z nich, Horseshoe Fall na hranici USA a Kanady, také nejmocnějším v Severní Americe.

Na africkém kontinentu jsou bezesporu nejproslulejší Viktoriiny vodopády neboli Mosi-oa-Tunya, pravděpodobně největší vodopády na světě. Jejich voda se po dopadu odráží stovky metrů do výšky a burácení vodopádů uslyšíte na kilometry daleko! Ve vznikajícím oparu je často vidět duha. Najdeme je na řece Zambezi, dělící Zambii a Zimbabwe.

Iguazu vodopád

Iguazu

Cestovatel po severu Argentiny určitě nic nezkazí návštěvou ryzí přírody Národního parku Iguazú. Tam, na stejnojmenné řece, která přitéká z Brazílie, na samých hranicích, padají z výšky 60-82 metrů mohutné a nádherné vodopády. Jedná se o stupňovitý útvar s celým množstvím různých proudů.

Je Salto Ángel opravdu nejvyšší vodopád na světě?

Jako nejvyšší vodopád na světě se tradičně uvádí venezuelský Salto Ángel, který měří 979 km. Nalezneme ho v džungli jihovýchodní Venezuely a je součástí Národního parku Canaima. Lokalita nepatří právě k nejprostupnějším, ale přesto se na vodopád jezdí dívat turisté – tedy jezdili až do dob současné politické krize…

Vodopád Salto Angel

Vodopád Salto Angel

Místní domorodý národ Pemonů mu odjakživa říká Kerepakupai Vená, “vodopád nejhlubšího místa”. Nový název pochází od pilota Jimmieho Angela, prvního člověka, kdo vodopád přeletěl.

O prvenství tohoto majestátního vodopádu nikdo nepochyboval, ovšem v roce 2016 zjistila expedice českých geodetů, že je tomu nejspíše jinak.

Novým nejvyšším vodopádem má být dosavadní dvojka Tugela

Tugela vodopád

Vodopád Tugela

Výpravě do jihoafrických Dračích hor vedené Martinem Šílem, která po letech znovu změřila vodopád Tugela, vyšlo číslo 983 metrů, tedy více, než měří Salto Ángel. Výsledky měření takovýchto geologických útvarů nejsou totiž vždy zdaleka stejné. Původní naměřenou hodnotou bylo 948 metrů – což je velký rozdíl.

Šíl oznámil médiím, že se o svá získaná data podělí se Světovou databází vodopádů a zasadí se o změnu pořadí v žebříčku. Jak je ale vidět na webové stránce databáze, změna dosud prosazena nebyla.

Krásné vodopády, o kterých jste možná neslyšeli

Vodopád Bản Giốc Vietnam

Vodopád Bản Giốc Vietnam

Vodopádům na řece Quay Son se říká ve Vietnamu Bản Giốc a v Číně Te-tchien. Nacházejí se totiž na rozhraní těchto dvou zemí a za války v roce 1979 zde probíhaly boje. Soubor vodopádů je jeden z největších – měří 200 metrů na šířku a 70 metrů na výšku. Jejich zajímavý vzhled přitahuje návštěvníky i filmaře.

Nemusíte však jezdit daleko. Pro zhlédnutí krásných vodopádů vám kolikrát stačí lyžařská dovolená v Alpách. Obzvláště Švýcarsko je na vodopády bohaté. Mocné Rýnské vodopády, ke kterým se přiblížíte na lodi, romantický Berglistüber, za nějž můžete suchou nohou vejít po stezce, anebo Trümmelbašské ledovcové vodopády, věhlasná turistická atrakce uvnitř jeskyně.

Vodopád Berglistüber Švýcarsko

Vodopád Berglistüber

Podzemní vodopády, ze kterých se vám zatočí hlava

Nemalé množství míst, kde se voda řítí dolů ze skal, existuje i pod povrchem Země. Některé i v jeskyních, kam se můžete vydat na prohlídku. Nejproslulejším takovým vodopádem je pravděpodobně Ruby Falls, nacházející se v tennesseeských Lookout Mountain Caverns. Vodopády v podzemí si můžete prohlédnout i u nás, a to například při prohlídce Moravského krasu.

Ruby Falls

Ruby Falls

Nejvyšší známý podzemní vodopád na světě měří něco přes 400 metrů. Nachází se ve slovinské jeskyni Vrtiglavica (česky bychom řekli “točihlavka”). Slovinsko je svým působivým podzemím dosti známo, ovšem ne každá jeskynní chodba je přístupná či bezpečná.

Zatímco některé země jsou jeskyněmi s padající vodou protkány, v Polsku je podzemní vodopád jen jeden – Z∤oty stok. Nachází se ve Zlatém dole, který leží nedaleko od našich hranic – 40 km severozápadně od města Jeseníku. Vodopád je barevně nasvícen.

Česko je plné vodopádů, které stojí za to navštívit

V našich českých horách také narazíte na velké množství zajímavých a krásných vodopádů. V Jizerských horách jsou to například kaskády na Jedlové, Štolpichu nebo mohutný vodopád na Černém potoce. Jeseníky se mohou pyšnit Rešovskými, Borovým a Vysokým vodopádem.

Náš největší vodopád, Pančavský, měří 148 metrů a stejně jako naši nejvyšší horu jej najdete v Krkonoších. Tam stéká také Liščí a Mumlavský vodopád.

Pojedete-li do Beskyd, nezapomeňte se zastavit k Satinským vodopádům a Bučacímu vodopádu. V Adršpašských skalách je to například Velký vodopád. Zde seznam zdaleka nekončí – ostatně i vy určitě znáte nějaký vodopád ve svém kraji, kam občas zavítáte…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Největší a nejnavštěvovanější vodopády světa. Znáte je všechny?