Menu
JenProCestovatele
Afrika

Foto: Viktoriiny vodopády. Krása, která bere dech

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 10. 2018

Jedny z nejkrásnějších vodopádů na světě, ke kterým se vydává stále více lidí i z České republiky. Mnoho z nich plánuje svou návštěvu jen na jeden nebo dva dny s tím, že jim to bohatě stačí. Jenže toto místo nabízí tolik, co za jeden den určitě nestihnete vidět. Zůstaňte tu déle a vychutnejte si vše, co vám toto nádherné místo dokáže nabídnout.

Viktoriiny vodopády se nachází v jižní Africe na řece Zambezi asi 8 kilometrů od města Livingstone na hranicích mezi Zambií a Zimbabwe. Jejich šířka je úctyhodných 1800 metrů a rozhodně se jedná o úžasnou podívanou. Určitě je znáte z mnoha fotografií. Nebylo by ale mnohem lepší navštívit je osobně?

Vodopády s českou stopou

V roce 1989 byly vodopády zapsány na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Proudy vody se řítí z útesu vysokého 120 m do úzkého kaňonu a doslova hřmí všude kolem. Objevil je 16. listopadu 1855 skotský cestovatel David Livingston, který je pojmenoval podle britské panovnice, královny Viktorie. V domorodém jazyce se nazývají Mosi-oa-Tunya (Hromový dým) a jsou součástí národního parku se stejným názvem.

Představu o jejich mohutnosti si lidé mohli udělat až o dvacet let později, díky Emilu Holubovi, který vytvořil první mapu oblasti kolem vodopádů a zanechal tak za sebou velmi významnou českou stopu.

Skutečnou představu o jejich mohutnosti si ale lidé mohli udělat až o dvacet let později, když Emil Holub vytvořil první mapu oblasti okolo vodopádů. Zanechal tak významnou českou stopu.

V okolí vodopádu se můžete ubytovat v levnějších hostelech i luxusních bungalovech. Na dobrodruhy čeká plavba po řece Zambezi na kánoích a raftech. Projet se můžete krajinou i na koních nebo třeba horském kole. Pro opravdové nadšence zde pak existuje možnost prohlédnout si vodopády z výšky při vyhlídkovém letu s helikoptérou. Trvá asi 15 minut a stojí něco kolem 150 dolarů. Z mostu do Zambie můžete absolvovat bungee jumping. Skončit ale nemusíte jen u vodopádu. Poznejte i fascinující život místních obyvatel ve vesnicích Mukuni a Maramba ve zdejším národním parku.

Kolik zaplatíte za vstup?

K Viktoriiným vodopádům není vstup volný. Ze zambijské strany zaplatíte 10 USD a ze zimbabwské 20 USD. Ovšem ty peníze stojí za to. Tato největší světová plocha padající vody je krásná a unikátní. Má velký význam pro celou Zemi díky výjimečným geologickým a geomorfologickým rysům a různým procesům tvorby půdy.

Cestování do Afriky: ideální cíl pro dobrodružství, luxus, nebezpečí i romantiku

Jak na vodopády?

Národní park, kde se vodopády nachází, je přímo na kraji města Victoria Falls a otevřen je každý den. Kolem vodopádů se můžete procházet dlouhé hodiny, jak se vám zachce. K dispozici je celkem 16 vyhlídkových míst. Nejlepší je začít přímo u čísla 16, to je výhled na most klenoucí se nad řekou Zambezi. Spojuje Zimbabwe a Zambii. Pak postupně jděte až k číslu jedna. Rozhodně nespěchejte a každý výhled si vychutnejte a zvěčněte na svůj fotoaparát.

Ve vodopádech protéká různé množství vody podle aktuálních srážek. V každém ročním období tak vypadají trošku jinak.

Nezapomeňte na vhodné oblečení a obuv

K vodopádům si rozhodně neberte lodičky ani nějaké plátěnky. Volte pevné boty s neklouzavou podrážkou. Na módu se zde nehledí. Důležité je kvalitní a funkční oblečení. Na některých místech stříká voda do širokého okolí a snadno tak můžete uklouznout. Opatrně také na fotoaparát, kameru, mobil a podobná zařízení. Stříkající voda vám může zařízení velmi jednoduše zasáhnout a zničit.

Ráj pro rybáře a milovníky divoké vody

Pod vodopády nabízí řeka několik možností pro sjíždění divoké vody v různé obtížnosti. Už jen cesta k řece je dosti velkým zážitkem, protože musíte překonat strmé svahy až na dno kaňonu. Půjdete lesem, kde vás čeká velké horko a vysoká vzdušná vlhkost. Na lodi můžete strávit jeden den, ale klidně i pět.

Na břehu řeky začnou svrbět každého rybáře ruce. Pod hladinou čeká tolik ryb, které už nikdy potom nemusíte mít příležitost ulovit – Tigerfish, velmi dravá ryba vážící až 15 kg, není sice tak velká jako Tigerfish Goliath, která se nachází v Kongu a váží 50 kg, ale i tak je radostí každého rybáře.

Řeka je rájem pro muškaře, ale i pro klasiky. Hodně se dá lovit na člunu, ale existuje i pár míst, kde se dá lovit na břehu. Ideální doba pro rybaření zde je od května do prosince.

Kam byste se vydali za pořádnou divočinou?

Město Livingstone

Menší turistické město dostalo název po legendárním objeviteli Davidu Livingstoneovi. Stojí zde domky s plechovou střechou a dřevěnou verandou. Určitě si najděte chvilku a zavítejte sem. Nenechte si ujít unikátní sbírku Livingstoneových předmětů v muzeu, které se jmenuje také po slavném objeviteli. Vedle muzea se nachází busta Emila Holuba. V Reptile Parku si s průvodcem můžete prohlédnout krokodýly a hady. Nebo zkuste klidnější zábavu a nechte se hýčkat v místních lázních a wellness centru.

Livingstone je ekonomicky aktivní město a nabízí poměrně velké množství profesionálních služeb, které mají zajistit pohodlí návštěvníkům. Nechybí zde ani spousta obchodů a samozřejmě i trhy, kde je široký výběr všemožných suvenýrů, které můžete zakoupit pro své přátele a rodinu.

5 neobvyklých roadtripů, které musíte zažít

Zážitky na celý život

Pohled na Viktoriiny vodopády vám přinese zážitky na celý život. A nejen svou nádherou. I okolí místa, celá flóra a fauna nebo místní obyvatelé. To vše ve vás navždy zůstane. Můžete vidět třeba divoké lvy, kteří patří k symbolům Afriky a spoustu dalšího. Jestliže se vám někdy naskytne příležitost toto místo vidět, nepromarněte ani vteřinu z doby, kterou u Viktoriiných vodopádů strávíte.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Foto: Viktoriiny vodopády. Krása, která bere dech