Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

7 největších vánočních trhů v Evropě! Kam se můžete vypravit i s dětmi?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

20. 11. 2019

Vánoce se blíží a spousta z vás se jistě chystá navštívit vánoční trhy, které se každoročně pořádají po celé Evropě. Mívají neopakovatelnou atmosféru, na kterou se všichni, a to dospělí i děti, těší už po celý rok. Můžete si dokonale odpočinout, pobavit se, nasytit své tělo i duši, a také nakoupit krásné dárky pro vaše blízké. Kam se tedy můžete vypravit?

Vídeň, Rakousko

Doba konání: 15.11. – 26. 12. 2019

Tradiční vídeňské trhy bývají v předvánočním čase velice oblíbené. Po celém městě jich najdete hned několik, například na náměstí Marie Terezie, u zámku Belveder, u velkého ruského kola a na mnoha jiných místech. Všude lákají rozsvícená světla, monumentální vánoční stromky, vůně pečených kaštanů, vánočního punče a pražených mandlí nebo krásné melodie koled. Hlavní trhy na Rathaus Platz začínají už od 15. listopadu. Mimořádným lákadlem pro zamilované je strom ověšený svítícími červenými srdíčky. Další tradiční atrakcí je obrovské kluziště nebo sobí spřežení, které vozí děti.

Vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie se nachází mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem. Kromě desítek stánků se můžete těšit i na gospelové sbory a hudební kapely. Tyto trhy začínají už od 20. listopadu. Vánoční vesničku najdete i v kampusu Vídeňské univerzity nebo u zámku Belveder. Rodiny s dětmi si mohou přijít na své u ruského kola, kde se pořádají zážitkové jízdy pro děti a živá vystoupení. V Adventní vesničce Almadvent se můžete potěšit ryze venkovskou atmosférou a nebudou chybět ani dílničky, pekárna pro děti, pohádkový les a mnohé další atrakce.

Vídeňské vánoční trhy 2019

Na trzích u staré nemocnice Alten AKH na děti čeká dětská železnice a nostalgický kolotoč. Další oblíbené vánoční trhy můžete najít před zámkem Schönbrunn (23. 11. – 26. 12. 2019), na Spittelbergu (14. 11. – 23. 12. 2019), na Karlově náměstí, na Štěpánském náměstí, na Michaelerplatz, dále lze navštívit třeba Starovídeňský vánoční trh na Freyungu (16. 11. – 23. 12. 2019) nebo trhy na Am Hof (15. 11. – 23. 12. 2019).

Mnichov, Německo

Vánoční trhy v Mnichově

Vánoční trhy v Mnichově

Konání trhů: 27. 11. – 24. 12. 2019

V této známé německé metropoli, které je hlavním městem Bavorska, se koná několik vánočních trhů, a to už od konce listopadu do pozdních večerních hodin. Navštívit je můžete v různých částech města. Slavnostní zahájení tradičního, a toho nejhlavnějšího, vánočního trhu Christkindlmarkt se koná 27. listopadu 2019 v 17:00 hodin se starostou Mnichova Dieterem Reiterem na náměstí Marienplatz, jehož součástí bude také rozsvícení vánočního stromu z Národního parku Bavorský les. Nebude chybět ani hudba a bohatý doprovodný program, umění, řemesla, svařené víno a kulinářské speciality.

Další mnichovské trhy se budou konat už od 21. listopadu 2019 na různých místech města, například Vánoční trh v Kaiserhoffu na náměstí v Odeonsplatz, od 29. listopadu Švábský vánoční trh na Forum Münchner Freiheit, Pasinger Christkindlmarkt na Vorplatz von Maria Schutz od 30. listopadu, Pohádkový vánoční bazar na Viehhofu na náměstí Leonrodplatz od 28. listopadu nebo Středověký vánoční trh na Wittelsbacher Platz od 25. listopadu 2019.

Krampus 8. 12. 2019 v Mnichově!

Na vánočním trhu v Mnichově se můžete těšit na tradiční běh masek a čertů Krampus ze všech koutů německy mluvících zemí, například z Bavorska, jižního Tyrolska nebo Rakouska. Účastnit se bude 25 pozvaných skupin z celé alpské oblasti. Akce se koná 8. prosince 2019 od 15:00 hodin na vytyčené trase. Běh začíná na Ettstraße. Odtud vede stezka podél Kaufingerstraße, dále po Rindermarktu, kolem Starého Petra až ke Staroměstské radnici, kde závod končí.

Brusel, Belgie

Vánoční trhy v Bruselu

Vánoční trhy v Bruselu

Doba konání: 29. 11. 2019 – 5. 1. 2020

Vánoční trhy v Bruselu patří k největším a nejvyhledávanějším v celé zemi. Nakoupit si můžete až v 250 stáncích. Velkou tradiční pochoutkou je samozřejmě vynikající belgická čokoláda nebo bio a ekologické produkty. Nechybí  vánoční stromeček, koledy a spousta živých kapel. Na hlavním náměstí Grand Place se můžete těšit na tradiční velkolepou světelnou a zvukovou show. Děti si mohou zařídit na velkém kluzišti na Marché aux Poissons, anebo ruském kole, které se nachází na konci kluziště. Rozhodně nebude chybět ani spousta dalších atrakcí pro děti.

Kodaň, Dánsko

Vánoční trhy v Kodani

Vánoční trhy v Kodani

Doba konání: 16. 11. 2019 – 5. 1. 2020

Největší vánoční trh se koná v nejstarším zábavním parku Evropy Tivoli. Najdete v něm přes 60 stánků s řemeslnými výrobky, například z vlny nebo kůže, kodaňským porcelánem či dřevěnými panenkami. Správnou náladu navodí spousta světel, hudební atrakce i ohňostroje. Už z dálky vás jistě naláká vůně pražených mandlí, jablečných koblih æbleskiver nebo kořeněného svařeného vína gløgg. Velkou atrakcí je také kluziště a děti se mohou i projet na ponících.

Krakov, Polsko

Vánoční trhy v Krakově

Vánoční trhy v Krakově

Doba trvání: 30. 11. – 26. 12. 2019

Na Hlavním náměstí (Rynek Główny) v centru města se konají tradiční vánoční trhy, kde si přibližně v 80 stáncích můžete koupit ruční a řemeslné výrobky, šperky, dřevěné hračky, svíčky ze včelího vosku a spoustu dalšího. Zahřát se lze medovinou, svařeným vínem nebo čajem s třešňovou vodkou. Z tradičních pochoutek bude k dostání boršč, grilovaná žebra, uzený sýr s brusinkami, perníčky, vafle, oříšky v karamelu, pečené kaštany, staré polské knedlíky, domácí koláče nebo grilované sýrové oštěpky.

Nebudou chybět ani polské vánoční koledy a lidové tance. Děti také mohou napsat dopis Ježíškovi.

Tallinn, Estonsko

Vánoční trhy v Tallinu

Vánoční trhy v Tallinu

Doba konání: 15. 11. 2019 – 7. 1. 2020

Vánoční trhy v Estonsku jsou vyhlášené především na středověkém náměstí Raekoja, které je památkou UNESCO, v hlavním městě Tallinnu. Údajně tady stál v 15. století úplně první vánoční stromeček na světě, který byl součástí rituálu obchodníků. Ti zpívali a tančili s místními ženami okolo stromu, jež byl později zapálen. V Tallinu se kromě tradičních dřevěných domečků a vánočního stromu můžete těšit i na spoustu stánků s ručními výrobky z přírodních materiálů, například hliněné mísy nebo pletené oblečení, svařené víno, černý pudink, krvavé klobásy se zelím nebo tradiční perníky. Nechybí ani vystoupení folklorních kapel a kouzelnická show.

V Tallinnu se Vánoce slaví hned dvakrát, a to kvůli kalendáři ruské pravoslavné církve, která je slaví až 7. ledna. Vánoční trhy jsou proto otevřené déle než v jiných městech. Pro děti je připravena spousta atrakcí včetně kolotoče.

Amsterdam, Nizozemí

Vánoční trhy v Amsterdamu

Vánoční trhy v Amsterdamu

Doba konání: 16. 11. – 26. 12. 2019

Krásné vánoční trhy můžeme najít na Ice Village před amsterodamským muzeem a na náměstí Leidseplein. Kouzelnou atmosféru vám navodí světla, hudba i vůně tradičních pochoutek, například horké čokolády, svařeného vína nebo holandských koblih oliebollen. Nechybí ani ruské kolo, kluziště a spousta atrakcí pro děti. Ujít byste si neměli nechat nádherný festival světel Amsterdam Light Festival, který se koná od 28. listopadu až do 19. ledna 2020. Osvětlené kanály vám budou zdálky připomínat polární záři a můžete se po nich také projet lodí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 největších vánočních trhů v Evropě! Kam se můžete vypravit i s dětmi?